V štyroch obciach banskobystrického kraja si dnes obyvatelia volia starostov

Dolná Trnávka v okrese Žiar nad Hronom je jednou zo štyroch obcí banskobystrického kraja, kde si dnes obyvatelia volia svojich nových starostov. Voľby tu už od 7.00 h prebiehajú pokojne, na výber majú miestni z dvoch kandidátov. O ich priazeň sa uchádza 51-ročný dispečer Dušan Kopčan (NEKA) a 37-ročná projektová manažérka Katarína Lajčiaková (NEKA).

„Občania prichádzajú pravidelne, postupne, žiadne rady. Zatiaľ prebiehajú voľby pokojne,“

podotkol predseda volebnej komisie Ján Majerský s tým, že volebná miestnosť je zriadená v sále kultúrneho domu. Na zozname je pre dnešné voľby zapísaných 292 oprávnených voličov.
Bývalý starosta obce Juraj Tesák (NEKA), ktorého si obyvatelia zvolili do funkcie v minuloročných komunálnych voľbách, sa vzdal svojho mandátu. Podľa Majeského sú doplňovacie voľby v obci raritou, záujem o ne je však porovnateľný ako o komunálne voľby v riadnom termíne.

„Nedá sa povedať, že by bol nejaký rozdiel. Sú to ako každé voľby, chodia aj starší, ale je tu aj dosť mladých,“

podotkol. Svojho nového starostu či starostku si prišla zvoliť aj pani Mária s manželom, ktorá chodieva na voľby pravidelne.

„Ako občianka našej obce si dávam za povinnosť odvoliť, kto bude starosta,“

podotkla s tým, že rozhodovanie medzi dvoma kandidátmi nebolo ťažké.  Starostov si dnes volia aj obyvatelia ďalších troch obcí v Banskobystrickom kraji. V Hodejove v okrese Rimavská Sobota sa bývalý starosta Štefan Illéš vzdal svojho mandátu. Nového starostu si tu dnes volia spomedzi siedmich uchádzačov. Vo Valiciach v okrese Rimavská Sobota sa o priazeň obyvateľov uchádzajú traja kandidáti. Dôvodom pre opakované voľby je fakt, že doterajší starosta bol odsúdený. A k volebným urnám dnes prichádzajú aj obyvatelia Želoviec v okrese Veľký Krtíš, kde majú miestni na výber z troch kandidátov. V obci sa voľby opakujú pre rozhodnutie  Ústavného súdu SR.

tasr

Pozri tiež

Voľby18: Nezávislí získali 1232 z takmer 3000 samospráv, účasť bola 48,67 % 

V sobotňajších komunálnych voľbách boli najúspešnejšími nezávislí kandidáti (NEKA) na starostov a primátorov, ktorých zvolili v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *