Bábkarská Bystrica TOUR 2018 – Festivalové novinky! 

Najbližší ročník festivalu Bábkarská Bystrica TOUR, Dvojitý impulz (festival súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti) sa uskutoční od 5. do 9. októbra 2018.

21. ročník festivalu navštívi 17 divadelných súborov z ôsmich krajín sveta! Na Bábkarskej Bystrici TOUR 2018 uvedieme inscenácie pre deti a dospelých zo Slovenska, Čiech, Poľska, Holandska, Talianska, Francúzska, Brazíle, Bieloruska. Originálne divadlo z latinskoamerickej Brazílie a z Bieloruska, z východnej časti Európy, ako aj renomovaný holandský súbor sa predstavia  na festivale po prvýkrát v jeho histórií.

Počas festivalu sa budú konať rôzne paradivadelné aktivity. Medzi akcie festivalu tradične patria krsty kníh (pripravujeme publikáciu mapujúcu česko-slovenské vzťahy v oblasti bábkarstva Bábky medzi Čechmi a Slovákmi alebo Bábky na česko-slovenskej medzi v r. 1918-2018, v súvislosti s výročím vzniku ČSR), výstavy v spolupráci s Divadelným ústavom a SNM – Múzeom bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni v šapito a v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, pouličné akcie ako aj atrakcie pre verejnosť a pod., aby sa Banská Bystrica stala opäť centrom bábkarskej a divadelnej fiesty.

V roku 2018 pokračujeme v založenej línii festivalu, a to v TOUR výpravách po rôznych dedinách a vidieku kraja. Tento rok navštívime 5 dediniek nášho kraja a mesto Hriňová, aby sme priviezli festival tam, kde chodí málokto…

SPOJIŤ NESPOJITEĽNÉ, PREKROČIŤ HRANICE – ŠTÁTNE I SÚKROMNÉ

Zahraničné súbory vystúpia v týchto lokalitách:

Súčasná línia TOUR s názvom Nepoznaná krajina, prináša novinku. Ide o predfestivalové workshopy, tvorivé dielnie pre deti z rómskych komunitných centier, a ich akívnu účasť na festivale.

V rámci nej spolupracujeme s tromi rómskymi komunitnými centrami v BBSK – v Starej Kremničke, Zvolene a Banskej Bystrici.

Od júla až do septembra pripravujeme priamo v RKC rôznorodé kultúrne akcie pre deti, mladých ľudí a ich rodičov. Počas festivalu budú mať deti z rómskych komunitných centier možnosť zúčasniť sa festivalového programu ako jeho diváci a diváčky.

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ!

Minulý ročník festivalu Bábkarská Bystrica, TOUR 2016 získal viaceré významné zahraničné a domáce ocenenia:
Laureát EFFE, ocenenie pre 26 festivalov v Európe spomedzi 715 držiteľov značky kvality EFFE!
DOSKY 2017, špeciálna cena Asociácie divadelných kritikov za výnimočný počin festivalu.

Zdroj a foto: Bábkové divadlo na Rázcesti

Pozri tiež

Video│Javiskové debatenie – Bábkarská Bystrica

TV Hronka, foto archív bdnr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *