Bábkarská Bystrica TOUR 2018 – Prvý impulz 

Festival Bábkarská Bystrica prešiel od svojho vzniku v roku 1994 rozličnými koncepčnými zmenami. Jedna z nich prebehla aj v roku 2010, kedy sa festival rozdelil na tzv. impulzy.

Iniciátormi tejto zmeny boli: Iveta Škripková, riaditeľka divadla a Marián Pecko, umelecký šéf a režisér divadla. Zmeny boli reakciou na vývoj vnútorných a vonkajších podmienok v oblasti kultúry. Významnou motiváciou bola analýza vtedajšej situácie na domácej bábkovej scéne. Tak vznikli dva impulzy, jeden pre deti, druhý pre dospelých. Dva impulzy na sebe nezávislé, ktoré paralelne hľadajú súčasné trendy a smerovanie bábkového divadla pre deti a pre dospelých.

L´ASINA SULL´ISOLA patrí k najvýznamnejším talianskym divadelným skupinám tieňového divadla pre deti. Tento rok prinášajú na festival inscenáciu, v ktorej kombinujú prvky tieňového, bábkového divadla a živej hudby na scéne. Inscenáciu BZZ  – OPERKA PRE ŠKAREDÉ KÁČATKO, KLARINET A TIENE

GRUPO SOBREVENTO je divadelný súbor, ktorý prichádza na festival z iného kontinentu. Až z brazílskeho Sao Paula. Súbor patrí k najznámejším brazílskym bábkovým divadlám. Na festivale sa predstaví po prvýkrát s inscenáciou MOJA ZÁHRADA.  Po prvýkrát v histórii festivalu sa predstaví súbor z Latinskej Ameriky.

TEATR LALEK BANIALUKA IM. JERZEGO ZITZMANA, je divadelný súbor, ktorý účinkoval na našom festivale už niekoľkokrát. Tento rok prichádzajú s inscenáciou KRÁĽ MATEJ PRVÝktorá v  Poľsku zaznamenala divadelný úspech a odniesla si mnoho ocenení z rozličných národných festivalov.

VYSOKÁ ŠKOLA MÚZICKÝCH UMENÍ a študenti a študentky z Divadelnej fakulty z Katedry bábkarskej tvorby adaptovali známy príbeh Hansa Christiana Andersena o súrodeneckej dvojici a Snehovej kráľovnej. V inscenácií GERDA sa tvorcovia a tvorkyne dotýkajú témy samoty, smútku v duši a súčasne aj vnútornej sily na prekonanie týchto stavov.BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ  na festivale predstaví svoju poslednú inscenáciu z tvorby pre tých najmenších. HMATULÁCI nadväzujú na cyklus predstavení pre batoľatá, ktorým sa v BDNR začali venovať od roku 2011, ako prví na Slovensku. 

WAXWING COMPANY súbor z českého mesta Sedlice sa na festivale uvedie hneď dvakrát. Na Prvom impulze ponúka netradičný konceptLOUTKOVIŠTĚ/BÁBKOHRISKO. Zámerom tohto nevídaného projektu je, že si diváci a diváčky môžu vybrať rôzne typy bábok zo širokej ponuky bábkových divadielok a zahrať svoje vlastné príbehy. A tak dať priestor fantázií a hravosti.

LICHTBENDE, súbor z Amsterdamu, účinkoval na medzinárodných festivaloch po celom svete. Inscenácia  TUTU ponúka magický, metaforický príbeh, v ktorom prelínajú jedinečnú tieňohru so špeciálnym typom projekcie a živej hudby na scéne. Súbor z Holandska privítame opäť po 26 rokoch!

DIVADLO LOUTEK OSTRAVA prináša známy príbeh o trojici chlapíkov s netradičnými schopnosťami. Ostravská inscenácia DLHÝ, ŠIROKÝ, BYSTROZRAKÝ a mladý princ, po uši zamilovaný do jednej princeznej!Inscenácia poteší širokou paletou bábok a pôsobivých vizuálnych objektov. 

ODIVO je nezávislá banskobystrická skupina, ktorá sa sformovala v roku 2014. Na svojom konte má niekoľko zaujímavých inscenácií pre deti a dospelých. AERO je určené pre tých najmenších a inšpiruje sa jedným prírodným živlom – vzduchom.

DIVADLO VÍTI MARČÍKA je rodinné bábkové divadlo sídliace v českej dedinke Drahotešice. Osobitý Víta Marčík, hlavný herec tejto divadelnej skupiny, cestuje so svojim repertoárom po celom svete. Inscenácia  BAJAJA nie je novinkou, ale známy príbeh o princovi, ktorý sa vydal za šťastím na divadelnom magickom bicykli je kvalitnou zábavou pre tých, ktorí sa stretávajú s bábkovým divadlom po prvýkrát.

GOMEĽSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO z Bieloruska sa uvedie na festivale po prvýkrát. Tento súbor patrí ku špičke bieloruských bábkových divadiel.Prichádzajú s adaptáciou známej knihy od Wiliama Busha PLIŠ A PLUM. 

CIRK LA PUTYKA je európsky renomovaný súbor nového cirkusu z Česka. Vo svojej tvorbe prelínajú hranice divadla, tanca, cirkusu, bábkového divadla a ďalších umeleckých žánrov. Poetikou kočovných divadelných spoločností sa inšpirovali pri inscenácií BATACCHIO, ktorou vyvrcholí program Prvého impulzu.

BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO získalo v roku 2017 cenu HAŠTERICA za tvorivý počin v oblasti tvorby bábkového divadla. ADVENTURA HUMANA  pre žiakov základných škôl, v netypických priestoroch telocvični, na pozadí príbehu námorníka Sindibáda otvára metaforicky tému šikany na školách.

Zdroj a foto: Bábkové divadlo na Rázcesti

Pozri tiež

Slovenské vzdušné sily na SIAF-e 2019 s atraktívnym programom

Už len dva týždne ostávajú do otvorenia brán sliačskeho letiska a štartu 9. ročníka Medzinárodných leteckých …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *