Banská Bystrica má už oficiálne uznané tri nové mestské časti

Ministerstvo vnútra uznalo Banskej Bystrici tri nové mestské časti – Uhlisko, Fončordu a Pršiansku terasu.

Poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Daniel Karas nám túto informáciu potvrdil a dodal, že Uhlisko, Fončorda a Pršianska terasa sa stanú oficiálnymi mestskými časťami Banskej Bystrice s účinnosťou od 1. júna 2017.

Pre obyvateľov jednotlivých častí mesta to bude znamenať možnosť lepšej komunikácie s poslancami MsZ, ktorí ich požiadavky a problémy budú môcť riešiť adresnejšie ako doteraz. Dôjde samozrejme aj k zmene volebných obvodov a v najbližších voľbách do MsZ v Banskej Bystrici si budú môcť ľudia vybrať z kandidátov, ktorí sa najviac zaujímajú o ich mestskú časť. Jednotlivé komunity sú neoddeliteľnou súčasťou Banskej Bystrice a za účasti aktívnych obyvateľov posúvajú vpred nielen svoje mestské časti, ale celé mesto.

Fončorda

Hoci stojí už niekoľko desaťročí a Banskobystričania ju odjakživa považovali za mestskú časť, nikdy ňou nebola. Sídlisko začalo vznikať v roku 1953 a v roku 1956 tu postavili prvý panelový dom v Banskej Bystrici. Názov je odvodený od maďarského slova foncsorda (foncsor = amalgám), ktoré označovalo amalgačnú hutu zo 16. st. V nej sa vyrábali drahé kovy zlučovaním s ortuťou, čím vznikal amalgám. Táto huta stála približne v miestach dnešného Okresného úradu.

Pršianska terasa

Táto mestská časť je najmladšou na území Banskej Bystrice. Okrem bytovej výstavby sa sem sťahuje mnoho ľudí do rodinných domov, pretože lokalita ponúka blízkosť prírody, nádherný výhľad a pokojné bývanie.

Uhlisko

Paradoxne patrí medzi najstaršie časti mesta, no až teraz sa stáva oficiálnou mestskou časťou. Názov Uhlisko je odvodený od činnosti, ktorá sa tu kedysi vykonávala a síce pálenie dreveného uhlia.

Okrem osláv Medzinárodného dňa detí sa teda v troch „novovzniknutých“ mestských častiach bude oslavovať o trochu viac. Dôvod na to majú a poriadny.

mp

 

Pozri tiež

Foto: Banská Bystrica oslávila hokejový titul na námestí

Pred začiatkom hokejovej sezóny 2017/18 v Banskej Bystrici bola obhajoba titulu snom a takmer nesplniteľným cieľom. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *