ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE na tému ZÁHADY RADVANSKÉHO KAŠTIEĽA

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE pokračuje v Matejovom dome aj na jeseň. Už najbližší utorok 19. septembra 2017 o 17 – tej hodine sa návštevníci Stredoslovenského múzea spoločne s archeológom Romanom Hrončiakom vydajú po stopách záhad Radvanského kaštieľa. Okrem iného sa dozvedia napríklad aj to, aké svedectvá o majiteľoch a zároveň aj obyvateľoch vydali stáročné múry Radvanského kaštieľa v tomto i v predchádzajúcom roku.

Nielen ľudia, ale aj domy majú svoj vlastný príbeh, ktorý spod prachu stáročí odkrývajú archeológovia

Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby. Medzi takéto pamiatky v Banskej Bystrici bez pochyby patrí aj Radvanský kaštieľ – šľachtické sídlo a domov jednej z najvýznamnejších šľachtických rodín v Uhorsku –  rodiny Radvanských.

Posledné dva roky boli pre archeológov podieľajúcich sa na výskume Radvanského kaštieľa bohaté na zaujímavé nálezy, ktoré okrem iného potvrdili aj najstaršie osídlenie v Radvani z mladšej doby železnej. Ďalším významným nálezom, ktorý kaštieľ v poslednej dobe odkryl, bol slovanský objekt z 9. storočia.

Aristokratické sídlo Radvanských z pohľadu regionálnej histórie ešte nepovedalo svoje posledné slovo. Dokazuje to aj archeologický výskum, ktorý v jeho areáli s menšími prestávkami pokračuje už od roku 2008. Tie najväčšie objavy prišli len nedávno“,

zdôrazňuje Roman Hrončiak archeológ Stredoslovenského múzea.

V minulosti patril rod Radvanských k významným šľachtickým rodom Zvolenskej stolice, ktorý je s územím Radvane spätý už od druhej polovice 13. storočia. Toto spojenie spečatil kráľovským darom panovník Ladislav IV. Kumánsky, ktorý rodine Radvanských daroval osadu Radvaň. V stredoveku členovia tohto šľachtického rodu vynikali vo vojenskej službe, tiež ako splnomocnenci kráľa a svoje vedomosti a vplyv uplatňovali aj v stoličnej správe v postavení pisárov, podžupanov či samotných županov. Ako sa v spoločnosti upevňovala ich moc tak i rástla prestíž rodu a menil sa aj vzhľad ich rodového sídla – Radvanského kaštieľa.

Posledné dni nielen v meste a na Radvanskom jarmoku, ale aj v Stredoslovenskom múzeu rezonuje príbeh rodiny Radvanských a ich šľachtického sídla – Radvanského kaštieľa …

Po druhej svetovej vojne, v časoch znárodnenia, prešli majetky šľachty zo súkromných rúk do správy štátnych inštitúcií. Rovnako to bolo aj v prípade Radvanského kaštieľa, ktorého interiér už na prvý pohľad odrážal vznešenosť a aristokratický pôvod svojich majiteľov. V roku 1957 tak kolekcia obrazov, dobového nábytku, rozsiahla zbierka hodvábnych a papierových mortuárií spolu so skvostami z ciest členov šľachtickej rodiny rozšírila spoločenskovedný zbierkový fond Stredoslovenského múzea – v tom čase  Vlastivedného múzea.

„Pri príležitosti jubilejného 360. ročníka Radvanského jarmoku a návštevy potomka rodiny Radvanských v Banskej Bystrici pripravilo Stredoslovenské múzeum výstavu s názvom ŠĽACHTICKÝ ROD RADVANSKÝCH. Tá približuje Bystričanom ďalšiu z kapitol bohatej histórie mesta a prostredníctvom zberateľských skvostov aj život členov šľachtického rodu Radvanských,“

pozýva do Matejovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Niet preto divu, že aj téma septembrovej prednášky z cyklu Čo sa skrýva v depozite je zameraná na Radvaň, rod Radvanských, ale najmä ich sídlo – Radvanský kaštieľ.

TS: Gabriela Benčová, ilustračné foto: ek

Pozri tiež

Prednáška : ODKRÝVANIE OBRAZU ĽUDOVÍTA ŠTÚRA

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE pokračuje aj v mesiaci jún. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *