ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE s etnologičkou Janou Koltonovou

Počas augusta pripravilo Stredoslovenské múzeum pre svojich návštevníkov v rámci pravidelných prednášok najmä etnografické témy.

Už najbližší utorok 14.8. 2018 o 17-tej hodine v Matejovom dome predstaví etnologička Stredoslovenského múzea Jana Koltonová v rámci cyklu ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE vzácnu kolekciu malieb na skle z okolia Banskej Bystrice. V ľudovej téme budeme pokračovať aj v stredu 22.8. 2018 v rovnakom čase prednáškou etnologičky Oľgy Danglovej z Etnologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorá návštevníkov Thurzovho domu zasvätí do krás slovenskej modrotlače v rámci cyklu STRETNUTIA S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU.

 Maľby na skle patria medzi najvýraznejšie výtvarné podoby slovenského ľudového umenia. Podľa etnologičky Jany Koltonovej práve prostredníctvom zobrazených námetov na skle vyjadrovali naši predkovia svoj pohľad na svet. Aj práve preto maľby svätcov a iných náboženských motívov na sklo zachytávali nielen kresťanské dejiny, ale pôsobili aj ako ochrana života ľudí, ich majetku a hospodárskych zvierat. V minulosti zdobili sklomaľby pomerne skromne zariadené obydlia našich predkov, a celé rodiny sa pri nich zvyčajne stretávali a spoločne stolovali, vysvetľuje etnologička ich obľúbenosť na vidieku.

Maľby na skle boli najviac rozšírené v 20-tych až 70-tych rokoch 19. storočia. Neskôr ich nahradili lacnejšie farbotlače. Okrem náboženských motívov sa pri maľbách na sklo stretávame aj s motívmi zbojníckymi, ktoré v časoch feudálnej neslobody odrážali vzrastajúcu túžbu ľudu po voľnosti, rovnosti a spoločenskej slobode. Maľby na sklo však v minulosti neskrášľovali len interiéry vidieckych obydlí, ale často zdobili aj steny dedinských kostolíkov a kaplniek.

Stredoslovenské múzeum uchováva vo svojich zbierkach aj niekoľko desiatok malieb na sklo, ktoré spoločne aj v celoslovenskom meradle tvoria jedinečnú a vzácnu kolekciu. Etnologička Irena Pišútová už dávnejšie rozoznala ich význam, a preto ich zaradila do samostatného celoslovenského katalógu sklomalieb s názvom Ľudové maľby na skle II.

Spoznávať šikovnosť a majstrovstvo našich predkov a súčasne odhaľovať tajomstvá zbierok Stredoslovenského múzea pozýva do Matejovho domu už najbližší utorok o 17-tej hodine riaditeľ múzea Roman Hradecký.

Zároveň vás pozývame aj na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

18.9. 2018 o 17.00 hod. s historikom Rastislavom MOLDOM na tému BYSTRIČANIA NA ĎALEKÝCH CESTÁCH

 Gabriela Benčová 

12

Pozri tiež

Slovenské banské múzeum- Banské múzeum v prírode privítalo 1 500 000-teho návštevníka.

Slovenské banské múzeum s hrdosťou oznamuje, že vo štvrtok 19. júla 2018, privítalo 1 500 000-teho návštevníka. Privítanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *