Druhý okrúhly stôl kandidátov na post predsedu BBSK ukončil Memorandum o spolupráci a priniesol Dohodu na spoločnom programe a prieskume

Druhý okrúhly stôl kandidátov na post predsedu BBSK ukončil Memorandum o spolupráci a priniesol Dohodu na spoločnom programe a prieskume

V piatok 15. septembra sa v Banskej Bystrici uskutočnil druhý okrúhly stôl kandidátov na post predsedu BBSK. K pôvodnej päťke kandidátov v zostave Martin Klus, kandidát SaS, OĽaNO, NOVA, OKS a KDH, nezávislí Stanislav Mičev, Igor Kašper a Pavel Greksa a za kandidáta Viliama Baňáka z Jednoty – ľavicovej strany Slovenska, v zastúpení krajský predseda strany Ondrej Kožiak sa pridal aj Milan Urbáni, kandidát SMS. Pozvanie na stretnutie dostali aj ďalší demokratickí kandidáti.

Účastníci okrúhleho stola sa zhodli na tom, že Memorandum o vzájomnej podpore sa v zmysle jeho ustanovení dnešným dňom naplnilo a demokratickí kandidáti naň nadväzujú dohodou o realizácii okrúhlych stolov. Ich cieľom je spoločný postup k nájdeniu kandidáta schopného zvíťaziť v novembrových voľbách a tvorba jednotného programu.

„Doteraz sme najmä vysvetľovali v čom spočíva neschopnosť súčasného vedenia kraja. Teraz je ten správny čas ukázať našu schopnosť spojiť sa pre spoločnú myšlienku, akou je skutočný záujem o hospodársku a sociálnu zmenu v našom kraji v prospech jeho obyvateľov. Jednotný, kvalitný program viacerých kandidátov, ktorý je reálnym súborom inovatívnych krokov a nástrojov, nemá v histórii volieb do VÚC obdobu“,

uviedol Stanislav Mičev.

„To, že sa za okrúhlym stolom zišli kandidáti celého politického spektra, hovorí o vážnosti ekonomickej a sociálnej kondície nášho kraja. Izolácia a celý rad neodborných krokov nás doviedli k viditeľnému prepadu“,

dodal Igor Kašper.

„Veríme, že každému, komu ide o zmenu ekonomického a sociálneho postavenia našich obyvateľov a odstránenie izolácie kraja sa k okrúhlemu stolu pridá a podporí ďalšie spoločné kroky po zrealizovaní spoločného prieskumu“

uviedol Ondrej Kožiak.

Dôležitým bodom dohody v rámci druhého okrúhleho stola sú konkrétne kroky k deklarovanému spoločnému prieskumu. Všetci kandidáti dosiahli zhodu na metodológii prieskumu, type otázok, termíne realizácie a konkretizovaní agentúr, ktoré tento prieskum budú realizovať.

„Ich mená zverejníme začiatkom budúceho týždňa po uzavretí rokovaní s nimi. Zhodli sme sa na tom, že to bude nespochybniteľná a renomovaná agentúra, resp. v prípade dvoj-prieskumu agentúry, s vysokou mierou presnosti, ktoré sú členmi SAVA a zvažujeme aj medzinárodný dohľad nad takýmto prieskumom“

uviedol Pavel Greksa.

Výsledky prieskumu sa stanú predmetom tretieho okrúhleho stola, ktorý sa má uskutočniť do konca septembra. Čas medzi druhým a tretím Okrúhlym stolom bude venovaný spoločnému postupu smerom k programovej zhode.

„Je síce zrejmé, že sa na spoločnom prieskume nezúčastnia všetci pozvaní kandidáti, no napriek tomu je každý z nich aj naďalej vítaný medzi nami v rámci budúcich okrúhlych stolov. Osobná a konštruktívna diskusia sú totiž jedinou cestou spoločného postupu k finálnej dohode, ktorá je v záujme nielen Banskobystrického kraja, ale aj celého Slovenska“,

uzavrel druhý okrúhly stôl Martin Klus.

Jana Orlická-administrátor  Okrúhleho stola kandidátov na post predsedu BBSK, foto: redakčné

Prinášame znenie memoranda o vzájomnej podpore:

Memorandum o vzájomnej podpore

 My, dolupodpísaní kandidáti na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, uvedomujúc si aktuálny stav slovenskej spoločnosti, rastúce presadzovanie extrémistických síl a riziko nebezpečnej zmeny politickej a spoločenskej orientácie Slovenska, s popieraním základných ľudských práv a princípov demokracie, pristupujeme v plnej vážnosti k nasledovnému zneniu Memoranda o vzájomnej podpore.

Vstupujeme do etapy regionálnych volieb v legislatívne komplikovaných podmienkach, ktoré nám neumožňujú logicky viesť otvorený politický súboj, na základe našich programov, až do času volieb.

Motiváciou každého z nás je nespokojnosť s aktuálnym rozvojom nášho kraja, neznášanlivá a diskomunikatívna politika, neodbornosť, izolácia na národnej a medzinárodnej pôde a praktický zásah do demokratických princípov, ktoré reprezentuje a charakterizuje súčasné vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja.

Našim spoločným cieľom je nahradiť súčasné vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja, reprezentované Marianom Kotlebom, predsedom strany Kotleba – ĽSNS a zachovať pôvodné historické hodnoty našej kultúry, dosiahnuť spokojnosť občanov a posunúť kraj k objektívnemu rozvoju a všestrannej komunikácii.

Plne si uvedomujeme našu zodpovednosť, ktorú deklarujeme vo svojich programoch a víziách a apel občanov Banskobystrického kraja, celého Slovenska a demokratického sveta po zjednotení síl a vzájomnej spolupráci v rámci regionálnych volieb.

Týmto Memorandom sa zaväzujeme, že budeme viesť kampaň čestne,  nebudeme používať postupy politického marketingu, ktoré budú poškodzovať ostatných kandidátov, prípadne akýmkoľvek spôsobom spolupracovať so stranou Kotleba – ĽSNS a súčasným vedením kraja.

Týmto Memorandom zároveň deklarujeme, že od momentu jeho podpisu do   05.9.2017 budeme viesť otvorenú kampaň každý individuálne. V čase od 5. do 15.  septembra 2017 spoločne prehodnotíme ďalší postup s hľadaním nástrojov na výber kandidáta, ktorý bude mať najväčšie šance uspieť vo voľbách 4. 11. 2017 a ktorému bude vyjadrená podpora ostatnými dolupodpísanými kandidátmi.

Toto rozhodnutie potvrdzujeme svojim podpisom, s plným vedomím a plnou zodpovednosťou voči občanom Banskobystrického kraja a Slovenskej republiky.

V Banskej Bystrici, dňa 9.8.2017

 

 

Pozri tiež

Video│Viete, že existuje útulok pre kvety?

TV Hronka  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *