Erika Karová: Nenechám sa zastrašiť a ani vtiahnuť do „mediálnych bitiek“

BLOG

Winstonovi Churchillovi je prisudzovaný výrok „demokracia je najhoršia forma vlády – okrem všetkých ostatných, o ktoré sa občas ktosi pokúšal“. Netrúfam si a ani nechcem polemizovať s týmto slávnym britským politikom  o danom probléme.  Ja osobne demokraciu vnímam nielen ako vládu ľudu, ale predovšetkým ako vládu práva, slušnosti, tolerancie, otvorenosti. Ako právo nielen beztrestne vyjadriť svoj názor, ale aj právo hájiť svoju česť prostriedkami právneho štátu. Nikto snáď nepochybuje o sile slova, ako vie slovo raniť, ublížiť, poškodiť česť, či dobrú povesť.

   A práve v tomto kontexte som ľudsky hlboko sklamaná špeciálne vyjadreniami istej blogerky, menom Andrea Súlovcová. Pokiaľ by čitateľ nevedel, v prípade Andrey Súlovcovej sa jedná o blogerku, ktorá podľa vlastného vyjadrenia vyštudovala politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. Ako sama uvádza vo svojom profile uverejnenom na internete pri svojich blogoch, menovaná profesne pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja a celý život sa zaujíma o veci verejné. Z uvádzaného profilu mne osobne evokuje, že v danom prípade sa jedná o psychologičku vyštudovanú na vychýrených európskych alma mater, ktorá, ako profesne pôsobiaca vo verejnom sektore ovláda nielen platné právo vyplývajúce z tlačového zákona, ale ako profesionálna psychologička si ctí taktiež normy morálky, etiky a elementárnej slušnosti. O to viac mi je ľúto, keď zisťujem, že tomu tak nie je. A keďže som si dovolila na neprávo reagovať právom, s údivom sa dozvedám, že sa ma pani Súlovcová bojí, na odôvodnenie čoho obratne využíva „palebnú“ silu slova, bez akéhokoľvek racionálneho argumentu. Aj keď André Gide raz povedal, že „je lepšie ak vás nenávidia za to, čím ste, ako by vás mali milovať, za to čím nie ste“, nemôžem a ani nebudem akceptovať šírenie lží a neprávd na moju osobu a vždy budem využívať všetky právne prostriedky trestnoprávneho, resp. občianskoprávneho charakteru na ochranu svojho mena a svojej povesti.  Nikdy som samozrejme nepodala trestné oznámenie, v ktorom som poukazovala na svoju spoluprácu s akýmkoľvek kandidátom na župana. Podnetom pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania som reagovala na publikované informácie o mojej údajnej kontroverznej podnikateľskej minulosti, resp., že sa snažím so svojim manželom ovládnuť Občiansku radu v Radvani, nakoľko som presvedčená, že takého informácie ohrozujúce moje dobré meno a česť viem ich vyvrátiť.

    K svojej osobe môžem totiž uviesť, že do dnešného dňa som neprišla do konfliktu so zákonom a to ani v zmysle priestupkového konania. Od roku 2009 sa venujem podnikateľskej činnosti s predmetom podnikania distribúcia plynu a elektriny. Dovolím si konštatovať, že je to oblasť podnikania, kde platí dodržiavanie zákonov a platných právnych noriem na všetkých úrovniach dvojnásobne prísnejšie, ako v akejkoľvek inej oblasti. Vždy som si ctila zákony, takto som, aj keď sa to pani Súlovcovej možno nezdá, bola odmalička vychovávaná svojimi rodičmi, ktorí mi vštepovali zásady slušnosti, morálky a sociálneho cítenia. Aj z uvedeného dôvodu som v roku 2014 založila občianske združenie s názvom BCF, v rámci ktorého sa venujem rôznym charitatívnym činnostiam, podporujem športové aktivity a snažím s taktiež aktívne zapájať do občianskeho života v našom meste s cieľom pomôcť dobrej veci a poukazovať na nedostatky. Ako predstaviteľka a zakladateľka športovej organizácie BCF DUKLA Banská Bystrica pravidelne na vlastné náklady organizujem s profesionálnymi trénermi Jurajom Benčíkom, Martinou Halinárovou a pod. tréningovú činnosť školákov a zúčastňujeme sa športových súťaží. V rámci svojich verejných aktivít sa snažím byť v rámci svojho trvalého bydliska nápomocná a v danej súvislosti úzko spolupracujem aj s Občianskou radou v Radvani. Je to však len moja osobná angažovanosť v rámci svojho osobného voľna, ktorého ako matka dvoch malých detí určite nemám nazvyš a preto som veľmi nepríjemne prekvapená, keď sú o mne verejne na internete publikované, neviem ich inak nazvať, ako vedomé lží a ohovárania. A pokiaľ v danom kontexte využijem právne prostriedky na svoju ochranu, dostanem cez média otázku, či chcem dostať do väzenia matku štyroch detí a že má dotyčná zo mňa strach. Aj keď to pokladám za psychologické vydieranie a zneužívanie citu čitateľa, nechcem sa znížiť a ani sa neznížim na reagovanie takýchto výmyslov.

    Niet žiadnych pochýb, že v demokratickej spoločnosti má právo každý vyjadriť svoj názor. Niet ale taktiež žiadnych pochýb, že všetky, predovšetkým verejne publikované tvrdenia, je potrebné doložiť a preukázať. Lebo demokracia, to nie je len právo, ale taktiež povinnosť a hlavne dokázať byť zodpovedný za svoje tvrdenia a verejné prejavy. Aj preto sa ani ja nenechám zastrašiť a ani vtiahnuť do „mediálnych bitiek“. Som presvedčená, že spoločnosť disponuje rýdzo právnymi prostriedkami na ochranu dobrého mena a povesti, ktoré som nútená využiť.

    Som totiž presvedčená, ako hovorí už v úvode citovaný Winston Churchill , že „pravda je nezvratná. V panike ju môžeme odmietnuť, v nevedomosti sa jej vysmiať, v zlomyseľnosti prekrútiť, ale ona zostáva“.

Autor:

Volám sa Erika Karová. Žijem v Banskej Bystrici, spolu so svojou rodinou, manželom a dvoma deťmi. Mám tu množstvo priateľov a známych. Momentálne pôsobím aj ako poslankyňa MsZ v Banskej Bystrici. V živote som nedostala nič zadarmo. Spolu s mojím manželom sa nám podarilo naplniť svoje ciele a založiť vlastnú a môžem povedať, že teraz už úspešnú spoločnosť, ktorá patrí k najväčším energetickým spoločnostiam na trhu. Práca ktorú robím ma napĺňa a prináša do môjho života radosť. Čo ma ale trápi, je systém fungovania mesta, či samosprávy a chcem zmenu. Neriešia sa problémy obyvateľov ako by mali, nefunguje transparentné prideľovanie dotácií na podujatia v našom kraji, organizuje sa málo akcií pre deti, seniorov a ľudí v núdzi. Okrajové časti mesta a obce sa neriešia, alebo riešia len minimálne. Viem o čom píšem. Aktívne sa totiž zapájam, organizujem a podporujem športové a kultúrne podujatia a charitatívne projekty.

Pozri tiež

Samospráva v spolupráci s UMB chce znížiť podiel neplatičov miestnych daní a poplatkov

Každá samospráva sa stretáva s neplatičmi miestnych daní a poplatkov. Napriek tomu, že všetky mestá zasielajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *