Fašiangy, Turice, Veľká noc ide…

Práve deň po Troch kráľoch sa začínajú Fašiangy. Je to obdobie masopustu, ktorý trvá až do polnoci pred Popolcovou stredou.

Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast- schane, čo vo voľnom preklade znamená posledný nápoj. Po ňom nastáva 40- dňový pôst, ktorý trvá do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Oslavy s týmto spojené sa v porovnaní s mestami a dedinami trochu líšili.

Fašiangy na dedine

Niekde sa varila praženica, na ktorú bola pozvaná celá dedina. Mládenci týždeň pred zábavou chodili a pozývali dievčatá, pričom nezabudli zozbierať vajíčka a slaninu. Potom sa konečne začala zábava, na ktorej nemohli chýbať šišky, karamel, domáce koláče či huspenina.

V inom regióne sa tradične robievala napr. zabíjačka, ktorá bola akousi hostinou pre všetkých dedinčanov. Plno domácich špecialít akými boli jaternice, pečené mäso, škvarky i veľmi obľúbený ovar lákalo svojou vôňou nielen miestnych, ale i cezpoľných.

Tento sviatočný čas bol sprevádzaný nadmerným pitím a jedením, čo sa stupňovalo najviac tri dni pred začatím už spomínaného pôstu. Užívali si ho úplne všetci, bohatí či chudobní aj za cenu zadĺženia sa.

Konali sa rôzne divadelné predstavenia spojené s parodovaním pohrebov, svadieb a cirkevných kázní.

Veľmi známe je tzv. pochovávanie basy. Tento zvyk mali zaužívaný už Slovania. Znamenal začiatok nového života, v ňom sa podľa povier rodilo najviac detí.

Fašiangy v meste

V mestách sa tiež konali zábavy, hoci na dedinách mali tieto tradície oveľa hlbšie korene. Napríklad v Kežmarku bolo typické kúpanie sa v studenej a potom teplej vode, nosenie na žrdi, behanie na chodúľoch alebo krútenie obručami nad hlavami. Tieto staré zvyky sa však dodržiavali iba do konca 19. storočia, potom sa už na ne prihliadalo málo.

Napriek tomu, že boli na ústupe, v poslednej dobe nastáva ich znovuzrodenie. V mestách začínajú plesovou sezónou v opere a na dedinách chodia mládenci od domu k domu v sprievode muzikantov , kde predvádzajú svoj tradičný tanec a na záver vyplácajú dievčatá.

er, foto: mp

 

Pozri tiež

Videonávrat: Fašiangy v Banskej Bystrici

„Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti…“ Veru, fašiangový čas uplynul, skončili sa posledné karnevaly, zábavy, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *