Festival USE THE CITY opäť prinesie do Košíc jedinečné podujatia a nezvyčajné zásahy do verejných priestorov

V poradí ôsmy ročník festivalu USE THE CITY povedie obyvateľov Košíc pred Kasárne/Kulturpark do obrovského bunkra, do obštrikovanej električky, na staromestskú lavičku postavenú susedmi, na dizajnérsky Trh s Tabačkou, na diskusiu o angažovanosti vo verejných otázkach, na módnu prehliadku do električky, na hip-hopové workshopy, po hudobných vlnách na Hlavnú ulicu a okolo celej Terasy, aj do sveta robotov. Spolu je na 7 dní pripravených až 17 podujatí v troch električkách, na troch sídliskách a v centre mesta.

Tento rok sa USE THE C!TY vyhrá s Bielym námestím pred Kasárňami/Kulturparkom. Tu bude od pondelka 30. mája umiestnená dočasná stavba BUNKROVISKO. Zámerom je zmeniť vzhľad a využitie daného priestoru hravo, kreatívne a inovatívne. Prvé tri dni bude BUNKROVISKO dopoludnia poskytovať priestor pre rodinné centrum Stonožka, ktoré vytvorí pre najmenších a ich rodičov príjemnú oddychovú zónu. Popoludní budú počas warm upových dní svoj talent, schopnosti a kreativitu v dočasnej stavbe prezentovať skupiny aj jednotlivci, ktorí sa počas apríla a mája prihlásili na verejnú výzvu a nabrali odvahu ukázať svoje umenie domácemu publiku.

Festival je každý rok iný, unikátny v tom, že si ho skladajú a pripravujú samotní Košičania vlastnými nápadmi, vystúpeniami a svojou tvorivosťou. Napríklad, bez pomoci základných škôl, neziskových organizácii a dobrovoľníkov by sa nám nepodarilo obštrikovať celú električku. S ich prípravou sa začína celé mesiace pred festivalom. Tento rok sa objavia na zastávke MHD na Námestí osloboditeľov, v električka č. 9 a na vybraných miestach na Sídlisku Nad Jazerom a Sídlisku Ťahanovce,“ povedala Renáta Zolnaiová, zodpovedná za komunikáciu festivalu.

Časť festivalového programu sa vysunie na košické sídliská

Slovák Matej Vakula, umelec  a odborník na verejný priestor žijúci v meste New York sa spolu s miestnou neformálnou skupinou z okolia Výmenníka Wuppertálska pokúsi vytvoriť  a vymyslieť neobvyklé riešenia verejného priestranstva na Sídlisku KVP a Sídlisku Ťahanovce.

V Starom meste v okolí Výmenníka Štítová vyvrcholí počas festivalu jedinečný umelecký a sociálny experiment. Ide o vytvorenie tzv. lokál patriot lavičky s nápisom „Ďakujem, sušed“, ktorý od apríla pripravuje  výtvarníčka Ľudmila Horňáková.  Sociálny aspekt projektu tkvie v miere ochoty pomôcť pri tvorbe jednotlivých písmen zo strany susedov z ulice Štítová. Môže vzniknúť lavička s celým nápisom alebo len s jedným písmenom. Výsledné dielo bude reflektovať dôveru a hĺbku medziľudských vzťahov obyvateľov  tohto sídliska.

Festival potrvá štyri dni

Oficiálnu časť festivalu otvorí 2. júna o 10.00 ráno TRH s Tabačkou, na ktorom sa vlastnými príbehmi a lokálnymi produktmi budú prezentovať miestni dodávatelia, malí predajcovia, dizajnéri a ďalší aktívni kreatívci. Ešte v ten istý večer na otvorenom diskusnom fóre POĎ VON vyrozprávajú svoje príbehy prizvaní aktivisti v oblasti angažovanosti a aktívneho zapojenia obyvateľov do riešenia verejných otázok. Pozvanie prezentovať a diskutovať prijali: Dávid Kašpar, Dominika Belanská, Ján Gordiak, Zuzana Tabačková, Matej Vakula, Martin Pizňak, Ján Dlabal, Andrej Andrejovský, Emil Gajdoš, Alžbeta Barančíková, Michaela Borodáčová a Viliam Fedorko. Podujatie bude moderovať známy košický „potulkár“ Milan Kolcun.

V piatok popoludní 3. júna si budú môcť Košičania vybrať z troch rôznych unplugged koncertov v električke číslo 6. Každú hodinu o 14.03, 15.03 a 16.03 im celú jazdu, od začiatočnej po konečnú zastávku, spríjemní iný interpret, a to hudobné zoskupenia študentov z Konzervatória Jozefa Adamoviča KONJA band a Gipsy for President, či spevácke duo Marek Lacko a Tomáš Sučik. Hlavná ulica pri súsoší Immaculata ožije o 16.00 spoločným tanečným vystúpením tanečnej školy D. S. Studio a stovky mladých ľudí z troch košických škôl. Choreografia je navrhnutá tak, aby sa k nej mohli pripojiť aj náhodní okoloidúci. Večer bude patriť tvorbe miestnych hudobníkov a muzikantov. Zmes rôznych hudobných žánrov od viac než tridsiatky kapiel zaplaví pešiu zónu historického centra Košíc až po Biele námestie pred Kasárňami/Kulturparkom.  Trojhodinová Hudba v meste začne o 19.00 hodine.

Súčasťou festivalu budú aj dvojdňové streetdancové workshopy s názvom Move the park. Pôjde o druhý ročník lektorovaných tanečných hodín s najlepšími tančníkmi zo Slovenska a zahraničia. Svoj premiérový workshop na Slovensku odučí celosvetová houseová legenda z USA CALEAF a priekopníci tanečného štýlu Kurudo v Európe, Francúz JOSEPH GO a Češka Janča J.

Headlinerom USE THE CITY 2016 bude módna prehliadka košickej značky VYVA

Show VYVA električka začne v sobotu  4. júna o 20:30 na električkovej zastávke Važecká a pokračovať bude počas jazdy špeciálnej električky s označením VYVA | UTC, mimoriadnym spojom vyhradeným iba pre túto udalosť. Na zastávke Dom umenia sa modelky a modely presunú na Biele námestie pred Kasárňami/Kulturparkom (predpokladaný príchod je 20:45.), kde bude prehliadka pokračovať. Po nej je pripravená  Módna kaviareň, t.j. moderovaná diskusia s autorku tohto kuriózneho nápadu Janou Bučkovou a ženami, ktoré za celou značkou VYVA stoja.

Nedeľný program je vyhradený pre deti. Otvorí ho Vedecký brloh na tému Neprebádaný svet robotiky. V ňom si deti vyskúšajú ovládanie malého humanoidného robota, programovanie robotického ramena a pavúka, aj navigovanie lietajúceho drona. Popoludnie im spestrí Dobšinského rozprávka Zázračné kapsy v podaní divadla Cililing. Sprievodnými podujatiami budú rôzne tvorivé dielne, workshopy a maľovanie na tvár.

PROGRAM FESTIVALU USE THE CITY 2016

Zdroj a foto : TS Festival USE THE CITY , Renáta Zolnaiová

 

Pozri tiež

Do Collossea zavíta klávesový mág

V Košiciach odohrá svoj koncert člen Deep Purple Don Airey Deep Purple, Ozzy Osbourne, Gary Moore, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *