Foto: 3. sezónu Barborskej cesty otvoril herec Lukáš Latinák a zahraniční hostia

Nadšenci cykloturistiky, ale aj pešej turistiky dnes spoločne otvorili tretiu sezónu Barborskej cesty a vydali sa na jej prvú etapu do Španej Doliny.

Hoci ambasádor, známy herec a cestovateľ Lukáš Latinák, na slávnostné otvorenie Barborskej cesty chvíľu meškal, slnečné počasie a muzikanti to účastníkom dokonale vynahradili. Aj speváčka folklórnej skupiny bola zhodou okolností Barbora a tak bolo tento rok otváranie Barborskej cesty naozaj jedinečné, nehovoriac o tom, že všetko sa odohralo pri historickom Barbakane v Banskej Bystrici.

Po príhovoroch hostí sa turisti vydali na prvú etapu do Španej Doliny, kde ich čakal dobrý guláš. Na bicykloch aj pešo spolu s ambasádormi Barborskej cesty Erichom Kurim z Rakúska a slovenským hercom Lukášom Latinákom.

Autor projektu Juraj Slašťan sa poďakoval prítomným za účasť a vyjadril potešenie, že Barborská cesta si našla svojich priaznivcov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Prvá etapa mala dĺžku približne 11 kilometrov a zvládnuteľná bola pre každého. Barborská cesta je projektom občianskeho združenia Banský región – Terra Montanae. Aj keď prvá etapa je pomerne ľahká, celková dĺžka poznávacej turistickej trasy je takmer 190 kilometrov a ako celok je považovaná za náročnú.

Skladá sa z deviatich etáp, po ktorých je zakaždým pripravená možnosť na prenocovanie a načerpanie nových síl. Na margo zahraničných turistov z celého sveta zazneli slová o tom, že ľudí z cudziny zaujíma nielen krása nášho regiónu, pamiatky a nádherná príroda, ale potrebujú mať pocit, že sú tu vítaní. Vytvoriť pre hostí tento pocit pre Slovákov nie je žiadny problém, pretože v našej krajine stále žijú dobrí, srdeční a pohostinní ľudia.

Barborská cesta spája banícke mestá stredného Slovenska, Banskú Bystricu, Kremnicu, Banskú Štiavnicu, ale aj ďalšie mestečká a dediny, ktoré boli kedysi významnými centrami baníctva. Prečo Barborská? Názov cesty je odvodení od patrónky baníkov sv. Barbory a trasa by na mape mala pripomínať dokonca jej siluetu.

mp

Pozri tiež

Počas víkendu slovenský vidiek vďaka VIFI FESTU ožije filmom

Názov VIFI FEST je údernejšou verziou charakteristiky „Vidiecky Filmový FESTival“ a označuje podujatie, ktoré sa v …

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *