Foto: Banskobystrický chodecký míting opäť úspešne

Druhý ročník medzinárodného chodeckého mítingu v parku pod Pamätníkom SNP v meste pod Urpínom zodvihol opäť latku vyššie a zúčastnilo sa takmer 100 pretekárov.

V hlavnej kategórii mužov na 10 km zvíťazil Miroslav Úradník (ŠK DUKLA o.z.) s časom 42:09 min. Účastník augustových ME v Berlíne na 20 km za svoj triumf zinkasoval prémiu 500 eur. Na druhej priečke sa umiestnil  Milan Rízek (AŠK Skalica) s časom 43:27, tretí skončil vekom ešte dorastenec Daniel Kováč z ŠK ŠOG Nitra, ktorý je zverenec  trénera Petra Mečiara.  Vďaka osobnému rekordu 43:49 min  sa dostal na 4. miesto v tohtoročných európskych tabuľkách v kategórii do 18 rokov za španielske duo Pedro Conesa (43:25) – Paul McGrath (43:30) a Taliana Davida Finocchiettiho (43:39). Práve Kováčov čas 43:49 min, ktorým sa zaradil na šiestu priečku historických slovenských tabuliek v kategórii dorastu do 18 rokov, vyhlásili organizátori banskobystrických pretekov z ŠK BCF Dukla za najhodnotnejší výkon podujatia a trofej Cena BCF, odovzdala hlavná organizátorka pretekov Erika Karová.

Preteky žien na 10 km vyhrala maďarská olympionička a vlani dvanásta na MS v Londýne Viktória Madarászová z Maďarska za 49:26 min., pred slovenskou juniorkou Emou Hačundovou (51:25)  z MŠK Borský Mikuláš a Austéjou Kavaliauskaité z Litvy (51:50). Aj prvé tri ženy si rozdelili prémie 500, 300 a 100 eur.

V jednotlivých kategóriách sa víťazmi stali Sabina Bočková (AK Hodonín) v kategórii dorasteniek, Tamás Koncvald (HUN/Miskolc) v kategórii starších žiakov, Toma Dilidonyté (Litva) v kategórii starších žiačok, Ema Černajová (MŠK Žiar nad Hronom) v kategórii mladších žiačok, Šimon Bátovský (ŠK Dukla o.z.) v kategórii najmladších žiakov, Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii najmladších žiačok, Richard Zámečník (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii prípravka chlapci, Dominika Pernická (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii prípravka dievčatá, Alexandra Pastieriková (AK Bojničky) v kategórii veteránok a Peter Zámečník (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii veteránov.

Štartérom banskobystrických chodeckých pretekov, na ktorých štartovali atléti troch klubov z Maďarska, štyroch klubov z Česka, veteráni z Talianska, reprezentanti z Litvy a pretekári desiatich klubov Slovenska, bol Mojmír Lániček.

Súčasťou podujatia bola účasť  olympijského víťaza na 50 km z Ria 2016 Mateja Tótha, od ktorého bolo očakávané štartovanie na pretekoch. Nakoniec sa rozhodol predčasne ukončiť chodeckú sezónu a absolvoval chôdzu pre zdravie na 500 m pre verejnosť, ako aj v ceremoniáli vyhlasovania dekoroval víťazov spolu s hlavnou organizátorkou Erikou Karovou,  chodeckým trénerom Jurajom Benčíkom a päťnásobnou olympioničkou v biatlone Martinou Jašicovou – Halinárovou.

Po skončení programu Mateja Tótha vyhlásili za víťaza ankety Chodec roka 2018, jeho kľúčový výsledok v sezóne bol zisk striebra na 50 km na ME v Berlíne. V kategórii „Tréner roka“ získal ocenenie Tóthov kouč Matej Spišiak a najlepším mládežníkom sa stal Ľubomír Kubiš, štvrtý na ME 2018 do 18 rokov.

Výsledky Banskobystrického mítingu:

http://statistika.atletika.sk/upload/vysledkybbchm%201%20opravene.pdf

ek, foto: archív ŠK BCF Dukla BB

 

Pozri tiež

Rozhovor s podnikateľkou Erika Karolovou

Už takmer rok je náš život výrazne ovplyvnený pandémiou koronavírusu. Museli sme si zvyknúť na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *