Foto: Počas týždňa dobrovoľníctva sa upratovalo aj v meste pod Urpínom

Týždeň dobrovoľníctva tento rok pod sloganom „Máme dôkaz, že dobré skutky sa dejú“ sa  na Slovensku uskutočnil už po šiesty raz. Začal v sobotu 16. septembra a trval do piatka 22. septembra 2018, ponúkol možnosť pomáhať iným aj v Banskobystrickom kraji. Počas tohto týždňa  dobrovoľníci skrášľovali verejné priestranstvá či pomáhali ľuďom, ktorí  potrebujú pomoc.

V meste pod Urpínom sa zapojili do „Týždňa dobrovoľníctva“ stovky dobrovoľníkov. Vďaka celoročnej spolupráce rôznych organizácii s Centrom dobrovoľníctva sa podarilo vytvoriť množstvo rôznorodých dobrovoľníckych príležitostí ako pomoc pri upratovaní parku či areálu domova dôchodcov, voľnočasové aktivity v domove dôchodcov, zbierky hračiek, úprava a skrášlenie parku, zveľaďovanie okolia opravy lavičiek, výroba paletového posedu v komunitných centrách,   workshopy, maľovanie plota okolo detského ihriska, dni otvorením dverí v mnohých organizáciách a iné. Uskutočnili sa aj hry v parku a zapojiť sa bolo možné aj ako dobrovoľník počas festivalu Svetlo a tieň.

OZ Erika Karová sa zapojilo zorganizovaním brigády v parku kaštieľa Radvanských. Ako spomenula predsedníčka združenia Erika Karová zapojilo sa  84 dobrovoľníkov a medzi nimi aj žiaci zo základnej školy Radvanská,  dobrovoľníci zo Slovenskej sporiteľne,  spoločnosti BCF, ako aj ďalší jednotlivci. Uskutočnili aj zbierku hračiek, vďaka ktorej potešia deti v krízových centrách.

V Komunitnom centre Fončorda sa stretlo v jednom čase na jednom mieste  35 dobrovoľníkov. Ako prezradila Silvia Žabková z KC Fončorda, najmladší pomocník mal 5,5 rokov a najstaršia dobrovoľníčka 71. Krásne počasie využili na vyupratovanie exteriérovej obývačky, vypletie bylinkovej záhradky, pozametanie chodníkov, očistenie a doplnenie chýbajúcich úchytov na banneroch na plote, natretie dreveného okrasného stromu na fasáde, osadenie drevených sovičiek pri pocitovom chodníku, obnovenie povrchu vonkajšej šachovnice i preskakovacej škôlky, opracovanie a namaľovanie paliet, ktoré budú slúžiť ako praktické posedy v komunitnej záhrade počas akcií pre verejnosť i v oddychovej zóne pri petangovom ihrisku.   Do projektu sa zapojili šikovné ruky dobrovoľníkov z oz AkSen RC BB, z oz KOMPAS-centrum rozvoja, firemných dobrovoľníkov zo Slovenskej Sporiteľne, detí zo ZŠ Moskovská, mládežníkov zo SOŠ pod Banošom. OZ BBOS  venovalo štedrú zásobu farieb na palety, brúsne papiere a zapožičalo pracovné rukavice, dovoz zabezpečila firma Predos.

Na sídlisku sa Počas Týždňa dobrovoľníctva urobil kus práce a domaľoval sa plot okolo detského ihriska pri Štatistickom úrade na Tr. SNP vďaka dobrovoľníkom z EnviroFuture.

DOBROvoľníctvo je spájanie rúk a sŕdc. 

Do Týždňa dobrovoľníctva sa zapojilo ešte veľa ďalších organizácií, združení a dobrovoľníkov. Po vyhodnotení štatistiky Centrom dobrovoľníctva prinesieme presnejší report.

ek, S. Žabková, foto: OZ Erika Karová, KC Fončorda, EnviroFuture

 

 

Pozri tiež

Mladí chodci z mesta pod Urpínom sa blysli osobákmi v Poděbradoch

MLADÍ CHODCI  SA BLYSLI OSOBÁKMI V PODĚBRADOCH V sobotu 15. mája na testovacích chodeckých pretekoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *