Foto: Pochovávanie basy v Podlaviciach

V sobotu v dopoludňajších hodinách sa v Podlaviciach konala zabíjačka. Vôňa zabíjačkových špecialít prilákala dedinčanov, i obyvateľov panelákov, ktorí si mali možnosť tieto domáce výrobky kúpiť.  A veru muselo stáť aj v rade, taký bol záujem.

Na zabíjačku si v Podlaviciach zadovážili až 4 ošípané. Chlapi a šikovné ženy, ktoré niekoľko dní kvôli prípravám poriadne ani nespali, pripravili pre ostatných tri poriadne kotle kapustnice, jeden kotol obarky, viac ako 350 sladkých šišiek, no po všetkom ostali len prázdne hrnce a mastné tácky. Veru, bruchá boli spokojné. Vybrať si bolo teda z čoho. Ponúkali sa jaternice, oškvarky, pečené i varené mäso, cigánska pečienka a dokonca zabíjačková kapustnica, či tlačenka. Dobroty sa veľmi rýchlo míňali.

Blížiaca sa fašiangová zábava a s ňou spojené pochovávanie basy prilákalo do Kultúrneho domu obyvateľov Podlavíc, Skubína, ale aj z iných častí mesta. Aby bolo veselšie, do tanca hrala kapela Ben Duo, ktorá robila dobrú náladu všetkým v sále. Všetci sa zabávali, jedli, pili a užívali si hojnosť všetkého. Na stole nechýbali tiež už tradičné fašiangové šišky či fánky. S príchodom 23- tej hodiny sa začalo s už dlho očakávaným pochovávaním basy, kde samozrejme nemohol chýbať farár a pozostalí. Všetci trúchliaci nakoniec odprevadili basu na dočasný odpočinok a na smútok napokon rýchlo zabudli.

O dobrú zábavu sa postarali  spomínaní hudobníci z Brezna a svojim vystúpením sa nedali zahanbiť ani ženy z Denného centra seniorov Dúbrava. Tie rozprúdili krv v žilách a postavili na nohy celú sálu. Zábava trvala až do neskorých nočných hodín, hoci nikomu sa pravdupovediac nechcelo odísť domov.

Radosť  a zábavu priniesla aj tradiční fašiangová tombola. Prvou cenou bol darčekový kôš, druhou plnená panenka zo zabíjačky a treťou klobásy a jaternice zo zabíjačky. Samozrejme cien bolo viac a ostatní výhercovia si odniesli krásne poľovnícke kalendáre, knihu poľovníka, drogériu, rôzne balíčky, fľašu Karpatského, či šampanského, ale aj vína, poukazy na pizzu a ďalšie a ďalšie.

Najkrajšou, či najlepšou maskou sa stala mladucha. Organizátormi podujatia boli OR Podlavice – Skubín, DC Dúbrava, Urbárske pozemkové spoločenstvo Podlavice, SZPB Podlavice a Poľovnícke združenie Podlavice.

er, foto: mp

 

Pozri tiež

Videonávrat: Fašiangy v Banskej Bystrici

„Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti…“ Veru, fašiangový čas uplynul, skončili sa posledné karnevaly, zábavy, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *