Foto: Vďaka pár nadšencom ožila tradícia Fašiangov aj v Rudlovej a Sásovej

Fašiangový pochod ulicami Rudlovej a Sásovej je už niekoľko rokov staronovou tradíciou.

Minulý rok v sobotu, tento rok v nedeľu sa zišli členovia fašiangového sprievodu, z ktorých mnohí boli aj organizátormi. Hoci to ešte pár minút pred avizovaným začiatkom pochodu vyzeralo, že ľudí je málo, odrazu sa ako na zavolanie poschádzali zo všetkých strán a razom ich bolo toľko ako zvyčajne.

Pred bývalou muštárňou sa vďaka OR Rudlová – Sásová I. a finančnej podpore mesta Banská Bystrica začal veselý pochod, do ktorého sa postupne pripájalo čoraz viac ľudí z oboch kedysi samostatných obcí Rudlovej a Sásovej. Samozrejme veľký záujem bol aj od obyvateľov panelákového sídliska. Raz darmo, čo je naše, je naše a ľudí tradície jednoducho prirodzene priťahujú.

Sprievod sa postupne zastavil na parkovisku pri Lidli, pri veži v „Starej“ Sásovej, pri COOP Jednote na Fatranskej ulici a napokon sa zastavil pri reštaurácii Soprano, kde sa neskôr večer pochovávala basa.

Napriek neúčasti viacerých členov sprievodu kvôli chorobe bolo o muziku a dobrú zábavu postarané. Združenie autentického folklóru Pohronci  pod vedením Mariana Čupku rozospievali a roztancovali všetko čo malo ruky a nohy. Hlavne rodičov a skôr narodených potešilo, že im zaspievali aj deti z detského folklórneho súboru Radosť. Kým tradície poznajú aj tí najmladší, je tu veľká nádej, že sa zachovajú aj naďalej.

Dozvedeli sme sa, že kedysi keď sa obnovovala v Sásovej a Rudlovej táto tradícia, boli ľudia, ktorých sprievod tak potešil, že im zo siedmeho poschodia spustili fľašku dobrej pálenky, či zhodili klobásku, ktorá sa z veľkej výšky akoby zázrakom zapichla priamo tam, kde mala.

Tradície majú na najväčšom banskobystrickom sídlisku veľký úspech. Ak sa podarí zrealizovať aj víziu prírodného amfiteátra pod Pikartom, dá sa očakávať, že folklóru a tradícií si tu užijú ešte viac, na čo sa mnohí veľmi tešia.

mp

 

Pozri tiež

Foto: Sásovské Vianoce

Čas plný očakávaní a zázrakov sa neodmysliteľne blíži. Magickú moc Vianoc cítiť všade okolo nás. Všetci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *