Fujarôčka moja

8. júna prišlo medzi deti v nemocnici združenie folklórnych nadšencov zo Zvolena Fujarôčka moja – zvolenskí fujaristi. Deti si v ich spoločnosti vypočuli krásne – väčšinou pastierske a zbojnícke – piesne z Podpoľania.

Spev doprevádzali členovia skupiny na fujarách a píšťalách, dokonca aj na drumbli. Mnohé z detí sa ešte s fujarou nestretli, tak im vedúci skupiny, pán Štefan Bányi, do detailov porozprával o jej histórii, ako sa vyrába aj ako sa cifruje, teda zdobí. Každý z fujaristov mal inú fujaru, inak znejúcu, inými ornamentmi zdobenú. Piesne z Podpoľania boli krásne, dokonca si deti mohli Ovečku Beličku zanôtiť spolu s nimi.

Na záver nám fujaristi ukázali a popísali svoje bohato vyšívané kroje. Keďže mali medzi sebou aj dámu fujaristku, mali sme možnosť vidieť ukážku aj ženského kroja. Niektoré slová, ako stánka, brusliak, oplecko, gety či kabanica, nám museli fujaristi vysvetliť. Ku každej súčiastke pridali aj nejakú príhodu či povesť. Napríklad tú o krátkych detvianskych košeliach. Keďže sa nám vystúpenie folkloristov zo Zvolena veľmi páčilo, veríme, že sa k nám ešte vrátia.

TS a foto: J. Mišková

Pozri tiež

Foto: Od Ondreja do troch kráľov

V rámci Banskobystrických Vianoc sa námestí SNP predstavili v Zvykoslovnom pásme až tri folklórne súbory. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *