Háčkuj v parku a prekonaj slovenský rekord

Oslávme Medzinárodný deň háčkovania prekonaním  slovenského rekordu z minulého roka – 71 háčkujúcich ľudí.

Háčkované graffiti sú neodmysliteľnou súčasťou tvorenia vo Výmenníkoch a USE THE C!TY festivalu. Vďaka inštaláciám po Košiciach sa usilujeme o to, aby sme vyvolali údiv okoloidúcich, ich úsmev a pozornosť a ukázali, ako sa dá umeleckými zásahmi zmeniť všedný deň na nevšedný. Momentálne naše dielo z tohtoročného festivalu USE THE C!TY môžeš vidieť pri parku fontány znamení.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa háčkovania sme sa rozhodli, že spoločne so zapojením širokej verejnosti zdoláme vlastný rekord, ktorý doteraz bol zaznamenaný – teda 71 háčkujúcich ľudí na jednom mieste.

Ak sa chceš zapojiť, byť v slovenskej knihe rekordov,  pridaj sa k nám 12. septembra od 15.00 a spoločne s nami buď pri prekonaní rekordu: Najväčší spoločne háčkujúci dav.

Zapojiť sa môže každý, pretože pre začiatočníkov budú pripravené stanoviská a rýchlokurz háčkovania s niekoľkými lektormi. Prines si so sebou len vlastný háčik, vlnu a deku na sedenie. Rekord budeme zdolávať na čerstvom vzduchu v areáli Kasární/Kulturparku do 19.00.

Prečo to robíme?

Hlavným cieľom je preniesť háčkovanie z domov na verejnosť, vytvoriť malé sídliskové komunity, ktoré sa spoja do väčšej pri tvorbe rozsiahlejšieho projektu. Háčkovanie je ručná práca, ktorá je prístupná takmer každému, nie je potrebné žiadne komplikované vybavenie je ľahko prenosná a čistá. Ideálna možnosť, ako priniesť ľuďom radosť z vlastnoručnej tvorby.

Ako bude akcia prebiehať?

  • Na podujatí budeme hlavne háčkovať a prekonávať rekord, okrem toho trocha súťažiť, diskutovať a učiť sa. Sú vítaní všetci, ktorí v sebe našli alebo zatiaľ iba hľadajú vášeň pre háčkovanie.
  • Na akcii môžeš pracovať aj na vlastnom projekte, môžeš sa učiť háčkovať, môžeš zdieľať svoje vedomosti a zručnosti, prípadne zapojiť sa do tvorby malej expozície háčkovaného grafity v areáli Kasární.
  • Akcia má charakterpikniku, tak si nezabudni priniesť deku na sedenie na tráve.

A čo v prípade nepriaznivého počasia? 

V prípade nepriaznivého počasia sa bude stretnutie konať v interiéri, v budove ALFA. Maličké občerstvenie bude k dispozícii.

„Akcia Háčkuj v parku je súčasťou väčšieho projektu Háčkované grafity, ktorého hlavným cieľom je tvorba háčkujúcej komunity v Košiciach za účelom spríjemnenia voľného času, skrášlenia mesta, vzájomnej inšpirácie. Samotná akcia si nekladie žiadne konkrétne ciele, okrem vyššie uvedených. Vytvárame pre ľudí príležitosť sa stretnúť. Zároveň by sme chceli zrekapitulovať prvý rok realizácie projektu Háčkované grafity, čo sa vydarilo, čo menej a nebude chýbať diskusia o plánoch do ďalšieho roka,“ povedala Silvia Lukačínová, autorka nápadu Háčkuj v parku.

O autorke nápadu

Silvia Lukačínová vedie tvorivé dielne vo výmenníkoch už takmer tri roky. Teší ju práca s ľuďmi akéhokoľvek veku a neodolá takmer žiadnej tvorivej výzve.  Šije, háčkuje a vyšíva už od svojich pätnástich rokov a ďalšie tvorivé techniky sa postupne pripájali a stále pripájajú. Verí, že všetci máme tvorivé ruky, len ich musíme prebudiť a, že nie všetky veci si musíme kúpiť, niektoré si každý z nás vie a môže aj sám vytvoriť.

Ešte viac sa dozvieš v rozhovore so Silviou.

Účasť na rekorde je bezplatný, rovnako ako vstup pre každého, kto chce háčkujúcich rekordérov podporiť.

Gabriela Mišurová, foto : vymenniky.sk

Pozri tiež

Druhý ročník benefičného háčkovania skrášli detské izby v nemocnici

Druhý ročník benefičného háčkovania je určený pre každého, kto chce nezištne pomáhať. Pre deti z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *