Kedysi a dnes: Radnica v Banskej Bystrici

Na dnes sme si pre Vás pripravili špeciálnu fotografiu.

Radnica v Banskej Bystrici kedysi ani zďaleka nebola tak krásna akou je dnes. Za bývalého režimu bola Mestským národným výborom, ako to môžete vidieť aj na fotografii.

 

Dnes, po rekonštrukcii je pýchou všetkých Banskobystričanov. Je dejiskom mnohých výstav, koncertov, podujatí, či stretnutí. Je v nej nádherná obradná sieň, či jedinečná presklená Cikkerova sieň.

Mesto začalo budovu radnice využívať pravdepodobne po smrti prvého známeho richtára Ondreja.  Istý čas tu pôsobila aj mestská latinská škola a spodná časť objektu bola využívaná aj ako lekáreň. Nájomcovia sa menili a od roku 1545 dom ako svoje druhé sídlo využívala mestská rada. V priestoroch radnice bol kedysi aj pivovar, či pekáreň, ale aj väzenie. Vo dvore bola v roku 1799 zriadená jazdiareň, ale neskôr tu bolo aj divadlo s viac ako 300 miestami.

Dnešnú podobu radnice (od roku 2010) si Banskobystričania a návštevníci mesta užívajú len niekoľko rokov. Dlhodobá rekonštrukcia však stála za to a radnica je jedným z najkrajších objektov dnešnej Banskej Bystrice.

mp

 

Pozri tiež

Počas novoročného koncertu v Banskej Bystrici zaznejú skladby Franka Sinatru

Novoročný koncert bude v Banskej Bystrici bude už túto stredu. Skladby Franka Sinatru zaznejú počas …

2 komentáre

  1. Radnicu tvorili dva gotické domy ktoré boli spojené.

  2. Ja som tam mala svadbu v dec 2015

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *