KOMENTÁR: Pár odpovedí novinárovi Tomanovi na jeho otázku: „prečo poslanec Klus v predvolebnej kampani zaútočil na vedenie mesta za autobusovú stanicu?“

KOMENTÁR

Už sme si v Banskej Bystrici zvykli, že ak sa niekto dotkne „nedotknuteľného“ vedenia mesta, tak na ňom nezostane nitka suchá. Prvý v bojovej línii je už tradične portál Bystricoviny a jeho „nekompromisný novinár“ Miroslav Toman. Nebolo to inak ani potom, ako som si dovolil poukázať na nekonzistentné správanie sa vedenia mesta v kauze autobusová stanica a najmä zvláštne okolnosti týkajúce sa jej prevádzky.

Už o pár hodín na to som si o sebe prečítal o. i. známe smerácke príbehy o mojej politickej a nepolitickej minulosti, ale najmä o tom, aký som neprajník, resp. ignorant a ako zneužívam túto tému na predvolebnú kampaň proti vedeniu mesta. Nie, neznížim sa na úroveň pána Tomana a nebudem vypisovať o jeho minulosti, ale ani súčasných chlebodarcoch a priateľoch. Pôjdem radšej po argumentoch a pekne po poriadku.

Neprajník mám byť za to, že si nevážim, akú úžasnú novú autobusovú stanicu máme a neradujem sa z nej tak, ako by to bolo v podobných prípadoch potrebné. Takže, aby bolo raz a navždy jasné nielen pánovi Tomanovi. Rovnako ako každý súdny Banskobystričan i ja sa teším, že miesto nekonečnej stavby a ruiny máme stanicu, za ktorú sa konečne nemusíme hanbiť. To, že kritizujem proces, ako v rámci výstavby a následne prevádzky autobusovej stanice koná vedenie mesta, je celkom rozdielna vec. Nalepiť za to na mňa nálepku „protibystrického netvora“ považujem preto len za osvedčenú smerácku taktiku, na ktorú sme si už za tie roky zvykli. A áno pán Toman, bol som to ja spolu s kolegami z Banskobystrickej alternatívy, kto sa pána primátora už v decembri 2015 pýtal o. i. niekoľko jednoduchých otázok:

 • dostavia investor autobusovú stanicu aj bez vstupu mesta a zvýšenia jeho dlhu?
 • prečo sa investor zbavuje údajne ziskovej resp. samofinancovateľnej časti, v prospech mesta, keď nemusí?
 • prečo mesto nezvažuje vstup do celého projektu, a teda aj do komerčnej časti, ale len do oblasti, ktorej návratnosť môže byť pochybná?
 • prečo je potrebné vstúpiť do projektu už v tejto fáze a nepočkať na dokončenie celej investície, pričom vstup by bol následne realizovaný podľa jej skutočnej výšky, ako aj situácii na trhu?

Čas ukázal, že tieto otázky boli jednoznačne na mieste. A čo na to vedenie mesta? Namiesto konkrétnych odpovedí nás už vtedy označilo za neprajníkov a dookola zdôrazňovalo, aké je dôležité, aby priamo mesto malo pod kontrolou dopravu a okamžite vstúpilo do projektu. V januári 2018 to už zrazu neplatilo a tí istí ľudia sa za dodnes nejasných dôvodov a okolností rozhodli z projektu vycúvať. Celé tie roky až dodnes ale pretrvávajú vážne otázky:

 • Prečo sa údajne ziskovej autobusovej časti potreboval investor za každú cenu zbaviť, dokonca aj za cenu, že by ju zatvoril ako v januári seriózne hrozilo?
 • Koľko a za akých okolností nás občanov teda celý tento „projekt“ stojí?

No a práve s tou druhou otázkou súvisí, že som údajne ignorant. Taký, ktorý si „nevšimol“ vystúpenie generálneho riaditeľa DPMBB a.s. Miroslava Snopka 4. apríla 2018, počas rokovania mestského zastupiteľstva. Na ňom poslancom poskytol informácie o podmienkach nájmu dopravnej časti Terminalu. Ubezpečujem pána Tomana, ale aj ostatných argumentujúcich v podobnom duchu, že pamäť mi slúži dobre. Roky politických skúseností s kolegami zo SMERu-SD ma však naučili, že diabol sa vždy skrýval v detailoch. Napr. takých, kedy mesto pri podpisovaní parkovacej zmluvy s neslávne známou firmou EEI „tak trošku pozabudlo“ na jej takmer 2 miliónový záväzok postaviť parkovací dom do konca roku 2015. Alebo aj na ďalšiu „maličkosť“, že tejto firme garantujú občania nášho mesta zisk 190 tisíc EUR ročne, a teda biznis bez akéhokoľvek podnikateľského rizika. O týchto „drobnostiach“ poslancom aj občanom vedenie mesta akosi „zabudlo“ povedať a dookola opakovali len to, ako výhodnejšia je nová zmluva oproti tej pôvodnej. Kým teda bude zmluva medzi majiteľom objektu stanice, spoločnosťou Primum s.r.o. a DPMBB a.s., ktorej akcionárom a kľúčovým prispievateľom v desiatkach tisíc EUR je aj Mesto Banská Bystrica tajná, neuverím, že nás podobné nemilé prekvapenie nečaká aj v nej. Ak sa mýlim, rád sa pánovi riaditeľovi Snopkovi aj vedeniu mesta verejne ospravedlním.

Na záver ešte posledná výhrada. Vraj zneužívam túto tému na predvolebnú kampaň proti vedeniu mesta. Domnievam sa, že by si v tom mal p. Toman i viacerí kritickí diskutujúci urobiť jasno. Na jednej strane totiž padne takéto obvinenie, popri ktorom zaznievajú výrazy ako „úbohý“, „bezcharakterný“, „očierňovanie“, „sebaprezentácia“ a pod., no na druhej strane p. Toman sám píše, že sa tejto téme venujem už od roku 2015. Tak trošku pritom on i ďalší zabudli, že to v mojom prípade začalo ešte o tri roky skôr. Boli sme to totiž my, zakladatelia Banskobystrického okrášľovacieho spolku, kto ešte v júni 2012, t. j. dávno predtým ako Ján Nosko čo i len uvažoval o vstupe do politiky, spustil „lavínu kritiky“. Bolo to cez súťaž o najväčšie Banskobystrické strašidlo. Táto totiž vzbudila mimoriadnu pozornosť médií a započala tak omnoho serióznejšiu diskusiu o stave a podobe Banskobystrickej autobusovej stanice.

Pýtam sa teda pána Tomana, ale aj ďalších, pohoršujúcich sa na tom, že som si dovolil „dotknúť sa“ zodpovedných za chod nášho mesta, čo je zlé na otázkach, ktoré som položil vyššie? A tiež, prečo má niekto potrebu tajiť koľko presne a za akých okolností doplácame súkromnej spoločnosti sprostredkovane z našich peňazí?

Zdroj: Martin Klus, poslanec MsZ Banská Bystrica

Foto: archív redakcie

Pozri tiež

Pozvánka : Zimný Astrovlak

Jedinečný astrovlak vyrazí na svoju prvú zimnú jazdu. A vy máte opäť možnosť vychutnať si magickú …

5 komentárov

 1. Pán poslanec Klus, zdá sa, že ste vôbec nepochopili môj komentár k vášmu bezprecedentnému osočeniu vedenia mesta Banská Bystrica na čele s primátorom Jánom Noskom o údajne narastajúcom podozrení, že prevádzka autobusovej stanice je podvod na Banskobystričanoch bez toho, aby ste predložili jediný pádny dôkaz. To, že súkromný majiteľ a investor Terminalu v jednej osobe Primum s.r.o. nesúhlasil so zverejnením nájomnej zmluvy na dopravnú časť – autobusovú stanicu, ktorú ste sa dožadovali vo vašej poslaneckej interpelácii zverejniť, predsa nemôže byť dôvodom na vaše vyhlásenia o „podvode“. Ako ju môže bez súhlasu zmluvných partnerov zverejniť mesto, keď nie je účastníkom zmluvy? Tu predsa platí aj nejaký Obchodný zákonník. Keby bolo mesto vlastníkom alebo nájomcom, tak by ste sa mohli sťažovať, ibaže takto „plačete na nesprávnom hrobe“. Ste aj poslancom NR SR a tímlídrom SaS pre zahraničnú politiku, to takto postupujú štandardní politici v krajinách EÚ? Vo svojom komentári som sa snažil vysvetliť váš chcený či nechcený „omyl“ s útokom na primátora mesta zodpovedného za dotiahnutie novej autobusovej stanice do finále. Napokon sám ste potvrdili, že kľúčové ekonomické informácie o nájomnej zmluve máte od generálneho riaditeľa DPMBB a.s. Miroslava Snopka od apríla 2018. Či si myslíte, že aj on „podvádza“ alebo niečo pred vami skrýva? Iba toto som si dovolil komentovať. A že ste tak rozbehli svoju predvolebnú kampaň na poslanca MsZ v obvode, v ktorom vás počas volebného obdobia nevidím (bývam oproti Vašich rodičov na Beskydskej), je fakt, ktorý si stačí overiť na sociálnych sieťach, kde sa začali byť „rádioaktívnym“ po odovzdaní kandidátnej listiny. Iba toľko k veci.

  • Vážený pane vy asi zabúdate, že ak sa používajú verejné zdroje, teda financie občanov, ktoré Mesto len spravuje – nie je oprávnené uzatvárať utajené zmluvy, napriek Obchodnému zákonníku. Utajenú zmluvu možno uzavrieť s vlastnými prostriedkami, alebo v prípade ohrozenia bezpečnosti. V danom prípade musí ísť o zverejnenú zmluvu. Ak niektorá strana mala takú požiadavku k uzavretiu zmluvy vôbec nemalo dôjsť.

  • Vážený pán Toman, neberte to prosím v zlom, ale ja mám bohužiaľ dojem, že ste to vy, kto si môj komentár i predchádzajúce stanovisko neprečítal s porozumením. Skúsim teda ešte raz, ako píšete, k veci:
   – je smutné, ak novinár nevie rozoznávať, keď niekto napíše „narastá podozrenie“, popletie si to s obvinením o podvode a ešte to zdupľuje výrazmi typu „bezprecedentné osočenie“;
   – omylom p. Toman je domnievať sa, že sa budú všetci v našom meste potichu prizerať ako spoločnosť, ktorej dôležitým spolumajiteľom a dotovateľom je Mesto Banská Bystrica, veselo súhlasí s utajením tak dôležitej zmluvy, o akú sa v tomto prípade jedná;
   – neviem ako kauza autobusová stanica súvisí s mojim volebným obvodom, či kandidatúrou do MsZ v roku 2014, ale Vaše komentáre o „rádioaktívnosti“ Vás len ďalej usvedčujú v tom, koho záujmy tu už roky „ukrytý“ za novinára hájite.
   – ak by ste si môj komentár prečítali s porozumením, iste by ste si všimli aj nasledovnú vetu: Roky politických skúseností s kolegami zo SMERu-SD ma však naučili, že diabol sa vždy skrýval v detailoch (pozn. – ktoré v rámci utajenej zmluvy nepoznáme). Napr. takých, kedy mesto pri podpisovaní parkovacej zmluvy s neslávne známou firmou EEI „tak trošku pozabudlo“ na jej takmer 2 miliónový záväzok postaviť parkovací dom do konca roku 2015. Alebo aj na ďalšiu „maličkosť“, že tejto firme garantujú občania nášho mesta zisk 190 tisíc EUR ročne, a teda biznis bez akéhokoľvek podnikateľského rizika. Toľko ku „kľúčovým ekonomickým informáciám o nájomnej zmluve, ktorú máme od generálneho riaditeľa DPMBB a.s. Miroslava Snopka“.

   Na záver len dodám, že ste si iste len nedopatrením nevšimli zásadné otázky, ktoré sa v mojom komentári pýtam a budem pýtať aj do budúcnosti. Ak by ste boli skutočným novinárom, tak by ste sa odpovede na tieto vážne otázky pokúšali hľadať spolu so mnou. Miesto toho tu zase raz radšej ad hominem komentujete „štandardných politikov útočiacich na primátora“. A to len za to, že som si dovolil pýtať sa nepríjemné otázky, ktoré s verejnými financiami mesta bezprostredne súvisia.

 2. Pán poslanec Klus, mám pocit,že ste neporozumeli resp. nechcete porozumieť obsahu môjho komentára, teda osobnému názoru novinára na Vaše silné vyhlásenie o údajnom podvode na občanoch v súvislosti so zmluvou o dlhodobom nájme AS medzi nájomcom – spoločnosťou DPMBB a.s. a prenajímateľom (majiteľom) spoločnosťou PRIMUM s.r.o., bez predloženia jediného relevantného dôkazu. Prepáčte, odmietnutie zverejnenia zmluvy súkromným subjektom (mesto nie je zmluvnou stranou) nemôže byť tým dôvodom, keďže ako poslanec máte základné ekonomické informácie priamo od riaditeľa Dopravného podniku, ktorý je viazaný Obchodným zákonníkom teda aj v prípade, že druhá strana odmietne zverejniť ich zmluvu. Mimochodom keby ste až tak veľmi chceli nahliadnuť do tej nájomnej zmluvy, ako mestský poslanec i NRSR by ste si už cestu dávno našli. Bol som tiež dve volebné obdobia mestským poslancom a v turbulentnejších dobách, takže niečo o tom viem a mal som s podobnými záležitosťami problém. Ale ako sa vraví „kto chce psa biť, palicu si nájde“.
  Zdá sa mi, že naša diskusia sa týmto vyčerpala, pretože už nevedie nikam a absolútne sa nezhodneme v merite problému. To sa u politikov stáva, najmä pred voľbami. ja som len novinár a občan.
  A k tej mojej poznámke o vašom trvalom pobyte u rodičov na Beskydskej. Nuž myslel som ňou to, keďže bývam oproti, že počas štvorročného volebného obdobia poslancov MsZ som vás tu ešte nevidel, hoci rodičov aj so psom stretávam takmer denne. Nevidel som vás ani na akciách v našom volebnom obvode a ak sa ich zúčastňujete, tak len veľmi okrajovo. Chápem, že väčšinu času ako poslanec NR SR a politik SaS trávite v Bratislave a na cestách, takže vám veľa času na volebný obvod Rudlová – Sásová neostáva. Na druhej strane ja som tu a dovolím si tvrdiť že aj ako novinár o dianí na našom sídlisku a problémoch jeho obyvateľov i v celom meste viem viac ako vy. Chápem, že pred voľbami potrebujete vzbudiť dojem, že ste tu medzi Bystričanm stále a začnete byť „rádioaktívny“ na sociálnych sieťach i v médiách (často je to však iba virtuána realita) a ukazujete sa pred občanmi, ale je viem o tom svoje. Nebudem to radšej rozpitvávať a vstupovať do vášho súkromia. Zostanem pri tom, že kauzu autobusovej stanici s údajným podvodom na občanoch zo strany primátora mesta ste vytiahli účelovo najmä preto, aby ste sa zviditeľnili. A na tom trvám.

  • Máte pravdu pán Toman, na tejto téme sa evidentne nezhodneme, keďže Vašou úlohou je hájiť záujmy vedenia mesta a mojou naopak občanov a ich peňaženky. Samozrejme rád svoj názor prehodnotím, ak mi dáte dobrý tip, ako sa aj na základe Vašich skúseností môžem k predmetnej zmluve dostať (ešte lepšie, ak by ste ju investigatívnou prácou získali vy a dali ju občanom k dispozícii). Prípadne ako vymámiť z vedenia mesta odpovede na otázky, na ktoré tak zaryto odmietajú odpovedať (viď môj komentár vyššie). A ešte k tej Vašej poznámke, ktorú máte neustálu potrebu pripomínať. Máte pravdu, veľmi zriedka chodím venčiť psa mojich rodičov. Sú na dôchodku a o túto radosť, by som ich nerád ukrátil. O to častejšie, sa ale nielen na Beskydskej, ale v celom volebnom obvode, ale aj meste stretávam s občanmi, prípadne si s nimi na rozdiel od niektorých iných mojich kolegov aktívne píšem o tom, čo ich trápi a aktívne to riešim. Ako ste si iste všimli aj prostredníctvom niekoľkých desiatok interpelácii, v tomto volebnom období. Nehovoriac o mojich vystúpeniach na zastupiteľstve najmä v bode rôzne, či výbore mestskej časti (kde som Vás ešte ako občana, či novinára nikdy nestretol). A keď už spomínate podujatia, na ktorých ma vidíte len okrajovo. Ja som tiež napr. včera čakal, že vás stretnem na takej dôležitej udalosti ako 6. celoslovenská športiáda seniorov, kde sa zúčastnili aj cca dve desiatky Banskobystričanov a ktorú som včera v Banskej Bystrici otváral a prispel svojou troškou do jej organizácie. Chápem, že to možno nie je také zaujímavé podujatie z hľadiska PR vedenia mesta, ale kde inde by lokálny novinár mal byť ak nie tam, si neviem dosť dobre predstaviť. Napriek všetkému prajem, nech sa Vám dobre darí a nech z Vášho pera vyjde čo najviac objektívne poňatých príspevkov o našom peknom meste a jej skvelých obyvateľoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *