Môj dobrý ocko

Vernisáž „Môj dobrý ocko“ v rámci celonárodnej kampane  „Slovensko potrebuje dobrých otcov 2015“ otvorila Silvia Žabková, koordinátorka bb iniciatív kampane v Banskej Bystrici. Na banskobystrickej radnici nechýbal primátor mesta Ján Nosko, ktorý spolu s básnikom Miroslavom Kapustom symbolicky pokrstili výstavu soľou. Mottom kampane sú dobrí otcovia, ktorí sú soľou života, aj preto takéto netradičné pokrstenie. Aby výstava všetkým chutila, nešetrilo sa a zrnká soli sa z rúk primátora i básnika rozkotúľali do všetkých kútov.

„Kampaň Slovensko potrebuje dobrých otcov je výnimočná. Vo svojej jednoduchosti a podstate. V posolstve, ukrytom v  dvoch slovách, ktoré sú dôležité – ďakujem a otec,“ povedala Sivia Žabková

„Táto kampaň je o obyčajne neobyčajných ľuďoch – mužoch, ktorí poznajú svoje miesto, tešia sa zo svojej zodpovednej role rodičovstva. Uznanie patrí tým, ktorí sú prítomní v životoch svojich rodín, nechávajú pozitívne stopy v mysliach a srdciach svojich detí, sú vzorom k správne hodnotovo orientovanej výchove, čas a chvíle strávené s nimi sú hrejivou spomienkou. Dobrí otcovia sú naozaj hrdinami všedných dní, mnohí o tom ani nevedia, mnohí vďačnosť za to, čo robia, nečakajú, ale určite sa jej potešia,“ pokračovala koordinátorka.

Výstava je vizuálnym, kreatívne spracovaným príbehom o tom, ako deti rôzneho veku (od 2- 20 rokov), z rôznych komunít a marginalizovaných skupín, vnímajú postavenie otca v rodine a jeho dôležitosť pre ich životy. Dobrým otcom sa poďakovali za ich pozornosť, láskavú starostlivosť, oporu a prínos pre šťastnú rodinu a spoločnosť prostredníctvom odkazov na výstave.

Básnik Miroslav Kapusta predniesol svoje básničky o otcoch, ktoré sám napísal a pozorne ho počúvali nielen deti, ale i všetci prítomní dospeláci. Program hudobne osviežil aj 10-ročný talentovaný Leo Redlinger.

Pred samotným krstom prehovoril aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý spomenul, že otcovia žijú tak trochu v tieni, ale práve preto je čas túto bariéru prelomiť. Všetkým deťom zaželal, aby si na nich ich ockovia našli čas, aby boli ich priateľmi a na záver dodal :

„Nielen Slovensko potrebuje dobrých otcov, ale všetky deti potrebujú dobrých otcov.“

Po krste a prehliadke výstavy sa všetci presunuli pred radnicu a krstní otcovia poslali do neba k oblakom letiaci odkaz pre všetkých dobrých otcov. Hoci sa zdalo, že nevzlietne, deti mu pomohli usilovným fúkaním bubliniek a o to viac bolo symbolické keď sa nakoniec pozdrav – lampión šťastia – podarilo poslať k oblakom.

Od dnešného dňa po dobu 2 týždňov bude 137 detských prác z 10 banskobystrických škôl a komunít hosťovať na radnici, organizátori srdečne pozývajú všetkých, ktorí to pri otvorení výstavy nestihli.

(mp)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *