Na ME atlétov v Berlíne Tóth so striebrom z chodeckého maratónu na 50 km

Slovenský chodec Matej Tóth skončil na 24. ME v Berlíne na 50 km trati strieborný výkonom 3:47:27.

Zlato vybojoval Ukrajinec Marjan Zakalnyckyj časom 3:46:32, tretí skončil Bielorus Dmitryj Dziubin v osobnom rekorde 3:47:59. Na medzičasoch bol Tóth neustále prvý až do 30. km, potom klesol až na štvrté miesto, no v závere sa obdivuhodne posunul na druhé.

Záver pretekov poznačilo sťahovanie straty Mateja Tótha na Dziubina a Haukenesa. Len 23-ročný Ukrajinec Zakalnyckyj, ktorý sa v tomto roku presadil najmä na Svetovom pohári družstiev v Číne so 4. miestom, zvládol finiš obdivuhodne a na námestí Breitscheidplatz sa radoval zo zlatej medaily. Veľký potlesk si zaslúžil Matej Tóth. Do záverečného okruhu išiel už tretí, vzápätí predstihol aj Dziubina a vybojoval pre Slovensko rovnako striebornú medailu ako pred štyrmi rokmi na ME v Zürichu. Ďalší slovenský zástupca Dušan Majdán skončil časom 3:59,21 na 14. mieste.

„Striebro má pre mňa cenu zlata, emócie boli porovnateľné s Riom na olympiáde,“

vyznal sa v cieli z pocitov Matej Tóth.

„Zase to so mnou zalomcovalo, na 40. km som akoby bojoval o život, no na 46-tom prišla neskutočná vlna eufórie, úžasná energia, každá bunka môjho tela chcela na trati vydať všetko, a to sa mi podarilo.“

Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková  naznačovala, že by mohla pokoriť aj svoj slovenský rekord tohto roku v Dudinciach (4:14:25). Vyhradila si v úvodných kilometroch miesto na čele a napodobnila taktiku Tótha. Horúčava však zavelila inak, postupne z tempa ubrala a došla do cieľa šiesta v čase 4:24,59.

Daniela Ledecká a Emma Zapletalová nepostúpili do semifinále v rozbehoch na 400 m prek. Ledecká štartovala v 1. rozbehu a postupový kľúč 3+3 veľa šancí na postup nedával. Aj keď vo svojej premiére na ME od prvých metrov strácala, vydala zo seba maximum a výsledkom bolo 6. miesto v osobnom rekorde 57,81. Aj Zapletalová mala malé možnosti na postup a v 18 rokoch to bola taktiež so 6. priečkou a časom 58,46 pre ňu obrovská skúsenosť.

tasr

Pozri tiež

Chmeliarstvo v SR opäť rastie, potrebuje však väčšiu podporu štátu

Strata odbytu v českých pivovaroch, globalizácia, zánik a privatizácia slovenských pivovarov, ale i absencia koncepčnej a systematickej práce po …

Jeden komentár

1. Skvelé od nášho reprezentanta. Laik bude iste chváliť aj výkon , Dušana Majdana. Mne sa zdá, že od profesionála by sa žiadalo viac, ako byť porazený pretekármi, ktorí chodia okrem športovania do práce a reprezentovali iné krajiny. Dušanko, musíme byť k sebe nároční ak chceme patriť do prvej desiatky kvalitných päťdesiatkárov v Európe na čo Ty, podľa mňa, výkonmi máš. Len to chce tvrdú tréningovú drinu. Držím Ti palce.