NA OLYMPIÁDE V NEMČINE SA STRETLI SESTRY, OBE ODIŠLI S MEDAILOU

Na celoštátnom kole Olympiády v nemeckom jazyku v tomto školskom roku súťažilo 56 žiačok a žiakov v siedmich kategóriách. Medzi ocenenými sa ocitli aj sestry z Nových Zámkov. Staršia z nich na celoštátnom kole uspela už šiesty raz.

V poradí 26. ročník celoštátneho kola Olympiády v nemeckom jazyku priviedol do Bratislavy žiakov z celého Slovenska. Po nedeľňajšej prehliadke historického centra hlavného mesta si v pondelok 21. marca 2016 porovnali svoje vedomosti a zručnosti z nemčiny v priestoroch Gymnázia sv. Uršule na Nedbalovej ulici v Bratislave.

V kategórii 1A sa najviac darilo Michalovi Krivošíkovi z Gymnázia V. Mihálika v Seredi, v kategórii 1B získala najviac bodov Beáta Schützová zo Spojenej školy D. Tatarku v Poprade a v kategórii 1C zažiarila Paulina Batka zo Základnej školy na Kollárovej ulici v Svätom Jure, ktorá ako jediná zo súťažiacich nestratila ani jeden bod.

Víťazkou kategórie 2A sa stala Sabína Gangurová z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch, v kategórii 2B zvíťazila s náskokom celých osem bodov Ágnes Horváth z Gymnázia P. Pázmaňa v Nových Zámkoch, ktorá sa na celoštátne kolo olympiády v nemeckom jazyku prebojovala už šiesty raz. Do Bratislavy prišla prvýkrát aj s mladšou sestrou, ktorá získala striebornú medailu v kategórii 1A.

Tento rok sa k prípravám na súťaž pridala aj sestra Eszter, takže to bola väčšia zábava ako sa pripravovať sama,“ usmiala sa Ágnes a priznala, že sestra je trochu sklamaná, keďže prvenstvo jej uniklo iba o bod. „Eszter je šiestačka, nemčinu má na škole prvý rok, a tak sa po prvý raz mohla aj ona zúčastniť na olympiáde. Skončila druhá, tak je z toho trošku nešťastná,“

prezradila pre organizáciu IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže gymnazistka Ágnes. V kategórii 2C zvíťazila Erika Belicová zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia na Skalickej ceste v Bratislave, ktorá vyhrala s náskokom deväť bodov. V poslednej súťažnej kategórii 2D sa najviac darilo Adamovi Luongovi zo Súkromnej strednej odbornej školy podnikania v Senici.

Súťažiacich aj tento rok potrápila gramatika, no podľa slov predsedníčky Celoštátnej odbornej komisie Olympiády v nemeckom jazyku, PhDr. Heleny Hanuljakovej, je ťažké všetko, čo nevieme a naopak ľahké to, čo už vieme.

Nemecká gramatika je veľmi logická a systematická. Test zameraný na gramatiku je v podstate taký istý ako ten maturitný, to znamená, že naši súťažiaci sú na ňu perfektne pripravení,“ prezradila a s úsmevom dodala, že olympiáda je náročnejšia ako samotná maturitná skúška. „Úlohy musia byť náročné, pretože by sme žiakov nevyselektovali, sú výborní. Kolegyne mi dnes povedali, že takú konkurenciu, aj po mentálnej aj po jazykovej stránke, ešte nezažili.“

Organizátorom Celoštátneho kola Olympiády v nemeckom jazyku bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Kompletné výsledky súťaže nájdete na stránke www.olympiady.sk.

Zdroj a foto: TS Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,  IUVENTA, Mgr. Veronika Rosputinská

Pozri tiež

Farkašová vyhrala obrovský slalom, má už štvrté zlato

Slovenská reprezentantka v lyžovaní Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *