NA OLYMPIÁDE VO FRANCÚZSKOM JAZYKU ZÍSKALI NAJVIAC MEDAILÍ ŽILINČANIA

Na celoštátnom kole Olympiády vo francúzskom jazyku sa 27. apríla stretlo v Bratislave 44 žiačok a žiakov zo slovenských škôl. Najviac medailí si domov odniesli Žilinčania – dve strieborné a dve bronzové. V tesnom závese ostali Trnavčania z Gymnázia J. Hollého, ktorí na súťaži získali tri zlaté medaily.

Ako priznala predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie Olympiády vo francúzskom jazyku, doc. Mgr. Jana Bírová, PhD., súťažiaci sú z roka na rok lepšie pripravení.

„Vidíme to najmä na výsledkoch v krajoch, rastie motivácia a tým rastie aj úroveň francúzskeho jazyka. Najnáročnejšia je stále gramatika a počúvanie s porozumením, najlepšie sa naši žiaci ukážu v komunikačných zručnostiach, teda v dialógu a hraní rol.“

V kategórii 1A bola najúspešnejšia Adriana Šinková z Gymnázia J. Hollého v Trnave, druhú priečku obsadil Martin Čabra zo Základnej školy na Staničnej ulici v Košiciach a bronz získala Lucia Harciníková zo Základnej školy na Námestí mladosti v Žiline. V kategórii 1B zvíťazil Ján Cipár z Gymnázia J. Hollého v Trnave, striebro si vybojovala Lucia Hečková z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a bronz si domov odniesol Adam Debnár z Piaristickej spojenej školy F. Hanáka v Prievidzi. Prvé miesto v kategórii 1C obsadila Petra Štefánková z Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave, druhý skončil Daniel Saberi Kochesfahani zo Základnej školy na Námestí mladosti v Žiline a tretí Mathias Jouvenat zo Základnej školy J. C. Hronského v Krupine.

Najúspešnejším riešiteľom v kategórii 2A sa stal Robert Karaba z Gymnázia J. Hollého v Trnave. Na druhom mieste skončila Kristína Szabová z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline a na treťom Silvia Vaníková z Katolíckeho gymnázia Š. Moysesa v Banskej Bystrici. V kategórii 2B bola najúspešnejšia Kristína Lalíková z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, druhý skončil Samuel Váhovský z Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove a tretia Lucia Okániková z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline. Zlato v kategórii 2C získal Jakub Juhás zo Spojenej školy, Športového gymnázia na Slančíkovej ulici v Nitre, ktorý sa na celoštátne kolo prebojoval už tretíkrát.

„Keď som sem prišiel prvýkrát, nemal som ani tušenia, aké to bude. A skončil som ako posledný z posledných,“ priznáva s úsmevom. „Druhýkrát som bol na celoštátnom kole v roku 2014, kedy som vyhral, a tretíkrát je to teraz, kedy sa mi opäť podarilo vyhrať,“

dopĺňa Jakub, ktorý celoštátne kolo v roku 2015 vynechal, keďže bol v tom čase v Mexiku. Práve do Mexika sa po skončení strednej školy ambiciózny mladík chystá študovať medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Pri rozhovore nezabudol vyzdvihnúť ani svojich učiteľov.

„Mám úžasných profesorov francúzštiny, ktorí ma na toto osem rokov pripravovali. Samozrejme, baví ma to a do budúcnosti s tým plánujem pracovať – s kvalifikáciou aj s týmto ocenením.“

Druhé miesto v tejto kategórii obsadil Viktor Kačmár z Gymnázia na Pankúchovej ulici v Bratislave, bronz si odniesla Silvia Dobránska z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach.

Organizátorom celoštátneho kola Olympiády vo francúzskom jazyku bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Výsledkové listiny nájdete na stránke www.olympiady.sk.

Zdroj a foto: Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, IUVENTA, Mgr. Veronika Rosputinská
 

Pozri tiež

Farkašová vyhrala obrovský slalom, má už štvrté zlato

Slovenská reprezentantka v lyžovaní Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *