NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2018 v Stredoslovenskom múzeu

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici aj tento rok pozýva všetkých Banskobystričanov i ľudí z blízkeho okolia na Noc múzeí a galérií 2018,  a to už túto  sobotu – 19. mája.

Tak ako každý rok o takomto čase nechávajú múzeá a galérie otvorené svoje brány až do neskorých nočných hodín aby všetci záujemcovia mohli nazrieť do ich trinástych komnát. Pripravované podujatie je v poradí už štrnástym ročníkom, do ktorého sa svojím kultúrnym programom opätovne zapája aj Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a už po tretí krát spojilo sily s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v meste pod Urpínom (Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum, Múzeum SNP, Informačné centrum Banská Bystrica – Hodinová veža) či s inštitúciami na území mesta Zvolen (Slovenská národná galéria Zvolenský zámok a Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen) aby vytvorilo jedinečný a neopakovateľný zážitok pre obyvateľov a návštevníkov Banskej Bystrice a Zvolena.

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici podobne ako ďalších 120 múzeí a galérií na Slovensku pozýva návštevníkov na podujatie pod názvom Noc múzeí a galérií. Tentokrát spoznajú návštevníci Stredoslovenského múzea témy:  Ako bystrická meď dobýjala svet,  Vrcholy a pády slobodného kráľovského banského mesta,  a tiež aktuálnu ekologickú problematiku Unesie Zem naše kroky.

Nazrite do trinástej komnaty múzejnej práce s múzejníkmi Stredoslovenského múzea!

Príďte v sobotu, 19. mája do expozícií Stredoslovenského múzea a spolu s nami spoznajte vybrané kapitoly histórie nášho mesta a krásy našej prírody. Okrem toho si v Tihányiovskom kaštieli vyskúšate svoju šikovnosť pri výrobe modelu našej planéty  alebo spoznáte svoju ekologickú stopu na výstave s názvom UNESIE ZEM NAŠE KROKY? Pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa je pripravená aj netradičná prehliadka prírodovednej expozície pod názvom DIVOČINA V NOVEJ APPKE! Revitalizáciou  okolia kaštieľa – vytvorením kompostoviska tak vrátime prírode to, čo nám zapožičala.

V Thurzovom dome vám príbeh thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti vyrozpráva majiteľ Thurzovho domu – Ján Thurzo, do pravekej tavby medi vás zasvätí archeológ Roman Hrončiak a krásu baníckej čipky i jej históriu vám priblíži etnologička Jana Koltonová.  Pre všetky odvážne deti a ich rodičov sme v Thurzovom dome pripravili veľké pátranie po nezbednom Permoníkovi, a tiež netradičné stretnutie s mytologickými postavami, ktoré na baníkov číhali v tme podzemia.

V Matejovom dome si spoločne s historikmi zalistujete najvýznamnejšími kapitolami histórie mesta a vďaka nim sa dozviete o vplyve baníctva na rozvoj stredovekého banského mesta, spoznáte životný príbeh patrónky baníkov – Sv. Barbory a porozprávame vám o najväčšom baníckom povstaní v našom meste. V Hradnom areáli (pred Matejovým domom) si svoju  trpezlivosť a najmä šťastie môžete vyskúšať pri ryžovaní zlata.

Tak ako po iné roky aj tento raz sme mysleli na našich najmenších návštevníkov, pre ktorých sú pripravené vo všetkých troch domoch múzea tvorivé dielne.

Expozície Stredoslovenského múzea (Matejov a Thurzov dom, Tihányiovský kaštieľ) môžete počas tejto noci navštíviť v čase od 16.00 hod., pričom posledný vstup na prehliadku pre spoločenskovedné expozície v Matejovom a v Thurzovom dome bude o 23.30 hod. V Tihányiovskom kaštieli budú pre vás naše brány otvorené do 22.00 hod.

1 vstupenka za 1 € = 1 noc s nekonečne veľa zážitkami

„Počas jedinej noci v roku odhaľujú múzeá svoje tajomstvá a odkrývajú poklady, ktoré chránia stáročné múry ich budov.“,

pozýva na Noc múzeí riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

„Ľutovať bude len ten, kto v túto noc neprejde bránami žiadnej z uvedených partnerských inštitúcii.“,

zdôrazňuje atraktivitu pripravovaného programu Roman Hradecký.

Noc múzeí a galérií má svoju dlhoročnú tradíciu v srdciach širokej verejnosti

Noc múzeí a galérií patrí k celoeurópskym podujatiam realizovaným pod patronátom Rady Európy. Hlavným cieľom organizátorov podujatia je prezentácia kultúrneho dedičstva, významu jeho ochrany pri kultúrnej výmene a šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín a regiónov Európy. Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na tie činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tomto čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „trináste“ komnaty a odkrývajú svoje tajomstvá. Aj týmto spôsobom môžu návštevníci preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. A práve „odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčastí kultúrneho a prírodného dedičstva v týchto inštitúciách.

Mgr. Gabriela Benčová, foto : ssmbb, redakčné

Pozri tiež

Foto: Noc múzeí a galérií Banská Bystrica 2018

Noc múzeí a galérií už tradične spojila dve stredoslovenské mestá Banskú Bystricu a Zvolen. Pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *