Nezabudnuteľnú atmosféru netradičného nočného orientačného behu zažila Banská Bystrica 9. novembra. Pobehujúce svetielka a stále niečo hľadajúce dvojice, taký bol 4.ročník orientačného behu NOX QUAEROX.

Podujatie sa prvýkrát presunulo z vysokoškolského študentského prostredia k širšej verejnosti a taktiež slúžilo dobročinnému cieľu. Beh so svetielkom bol viac ako symbolický, z každého štartovného bolo darované 1 euro OZ Svetielku nádeje.

Úlohou dvojčlenných tímov bolo v časovom limite 1h nájsť čo najviac kontrolných stanovíšť a získať čo najviac bodov. Že sa oplatilo akciu sprístupniť nielen študentom, potvrdila účasť až 57 tímov. Nechýbali rodičia s deťmi, zahliadli sme maminy, ale aj ocinov so svojimi potomkami. Zaujímavé podujatie a trať, ktorá po tme dodávala behu špeciálnu tajomnú atmosféru, boli skvelým zážitkom. Do budúcna sa organizátori zamýšľajú nad vytvorením nových kategórii, možno pribudne aspoň jedna pre rodičov s deťmi. Dá sa očakávať ešte väčší záujem, pretože aj ľudia, ktorí sa trochu nechápavo pozerali na bežcov s mapkami sa nás pýtali, čo sa to vlastne deje a ako sa môžu prihlásiť. Už len fakt, že sa akcia dostala medzi všetkých ľudí a neostala len medzi študentmi je predpokladom na stále stúpajúcu popularitu.  Najstarší účastník mal 66 rokov a prezradil, že sa venuje aj horskej cyklistike. prvý horský bicykel si vraj kúpil až keď mal 50 rokov a je dokonca majstrom vo svojej kategórii.

Prišli ľudia z celého Slovenska a dokonca aj z Čiech, takže je možné, že sa z malej akcie stane niečo výnimočné. To uvidíme o rok, keď sa bude konať jubilejný 5.ročník.

Víťazi mužskej kategórie mali neuveriteľný čas 28min. 56s. Tím Hadveo je zachytený aj na našich fotografiách z trate. Získali až 41 bodov. Medzi ženskými dvojicami rovnaký počet bodov získali Mačice s časom 41min. 04s. Medzi zmiešanými dvojicami časom 40min. 59s. obsadili prvé miesto Straky a vyrovnali max. bodový zisk víťazných tímov z ostatných kategórií. Aj za posledné miesto sa ušla dobrodružným bežcom sladká cena útechy. O tom prečo bolo posledné miesto trochu smutné sme už písali.

Za síce malý výťažok ( 57eur ), ale o to vzácnejší sa poďakovala pani Vanda Prandorfyová z OZ Svetielko Nádeje. Práve na jej pozvanie prišli mnohí zo súťažiacich, medzi ktorými sme zahliadli aj Michaelu Kudeľovú, hokejovú rozhodkyňu zo ZOH v Soči, či MS v Ottawe. Ako bolo? Určite super a aby ste si to trochu vychutnali aj Vy, máme pre Vás fotografie nielen z CNK Záhrada, kde bol štart aj cieľ, ale aj zo samotnej trate, náš reportér sa zapotil so súťažiacimi tiež.

mp

Pozri tiež

Majstrovstvá Európy dorastu v orientačnom behu 2017 už čoskoro v okolí Banskej Bystrice

Viac ako 400 študentov z 34 krajín Európy začne svoje prázdniny na strednom Slovensku. Dôvodom bude …