Očovský festival oslávi malé jubileum, vystúpi na ňom okolo 700 účinkujúcich 

Okolo 700 účinkujúcich sa predstaví na tohtoročnom festivale Očovská folklórna hruda, ktorý sa uskutoční od 10. do 12. augusta 2018.

Ide už o 15. ročník podujatia a tak kostru programu pri príležitosti malého jubilea budú tvoriť kolektívy, ktoré stáli pri zrode festivalu.

„Sú to predovšetkým súbory Ekonóm z Bratislavy a Marína zo Zvolena a domáce očovské kolektívy. K nim sa ešte pridá Gymnik z hlavného mesta,“

povedal  riaditeľ festivalu Pavel Holík. Festival sa však zameriava najmä na prezentáciu folklórnych súborov a skupín z Podpoľania.

„Návštevníci z rôznych kútov Slovenska chodia do Očovej najmä kvôli regionálnemu folklóru,“

zdôraznil Holík. Prezentovať ho budú v sobotu, 11. augusta, v programe nazvanom Okolo Poľany.  Riaditeľ festivalu upozornil aj na nedeľný program, venovaný pastierskym píšťalkám, s dôrazom na podpoliansku, zvlášť očovskú tradíciu. V nedeľu vystúpi v profilovom programe aj hosť festivalu – folklórny súbor Šafárik z Nového Sadu v Srbsku.
Okrem toho je pripravený celý rad sprievodných podujatí. Uskutoční sa napríklad krojovaná „módna prehliadka“, výstava očovských krojov, či vyhodnotenie súťaže o najkrajšie očovské priečelie a priedomie.

„Hruda je však zaujímavá aj svojou kuchyňou. Ponúkať budeme napríklad miestnu špecialitu, halušky s urdou či domáci chlieb priamo z pece z remeselného dvora,“

dodal Holík.

tasr, foto: ilustračné ek

Pozri tiež

FEBIOFEST MIERI DO FILMOVÉHO KLUBU V MÚZEU SNP V BANSKEJ BYSTRICI

Filmový klub v Múzeu SNP v Banskej Bystrici bude aj tento rok miestom, kde prebehnú festivalové ozveny, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *