Počet samovrážd na Slovensku je alarmujúci

Takmer 1500 Slovákov si siahlo minulý rok na život, žiaľ viac ako u tretiny to skončilo smrťou.

Slovensko sa dostáva do obrovskej krízy. Samovraždy sa podpísali pod úmrtie až 545 ľudí, v roku 2015 to bolo dokonca 592 úmrtí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vlani zaznamenali 1496 prípadov úmyselného sebapoškodenia.

Samovraždu dokonali väčšinou muži, pokusov o samovraždu bolo medzi ženami a mužmi približne rovnako. Najčastejšie si siahli na život ľudia vo veku 50-59 rokov. Obesenie, zaškrtenie, či zadusenie boli najviac použitými spôsobmi ukončenia života nešťastných ľudí (vyše 300 mužov a viac ako 30 žien).  Takmer 40 mužov a 30 žien sa rozhodlo pre ukončenie svojho života skokom z výšky. Zbraň proti sebe namierilo 35 mužov a jedna žena.

Najviac samovrážd bolo v novembri (59), najviac samovražedných pokusov v máji (107). O život prišli ľudia prevažne v noci, no tých ktorým sa to našťastie nepodarilo bolo viac cez deň. Najnešťastnejším dňom bol pondelok.

Najviac ľudí si siahlo na život v Banskobystrickom (90 osôb) a Bratislavskom kraji (76 osôb).

Pokusov o samovraždu bolo až 951, v roku 2015 to bolo 862. Zo 489 samovražedných pokusov u mužov bolo 38,7 percenta demonštratívnych, ženy sa pokúsili o samovraždu 462-krát, z toho v 35,5 percenta demonštratívne. Najčastejšie sa pokúšali o samovraždu osoby vo vekovej kategórii 30 až 39 rokov.

Pri samovražedných pokusoch volilo 133 mužov ako spôsob vykonania činu úmyselné samopoškodenie ostrým predmetom. Ženy sa najčastejšie pokúšali siahnuť si na život otrávením liekmi (219 žien).

zdroj: tasr

Pozri tiež

Odsúdený R. Petluš opäť vypovedal na súde, priviedli ho v reťaziach

Pred senát Okresného súdu (OS) v Banskej Bystrici sas po viac ako troch rokoch postavil …

2 komentáre

  1. Ryba smrdí od hlavy a toto je vždy výsledok chrapúňov čo sedia v parlamente, tam sa akurát starajú kto si koľko vie ukradnúť a to je všetko,jedine hrajú divadlo pred voľbami a sprostý idioti naletia volia opäť svojich VHAHOV….!!!!

  2. Zrejme z „blahobytu“.Veď to,čo sa deje v tejto krajine,nemá obdoby.A ešte to nové zdražovanie prispej k ďalšiemu ešte väčšiemu počtu samovrážd.Ľudia sú už vyčerpaní a zúfalí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *