Pozvánka : 6. ročník – FUBABY 2017

Pozývame vás na 6.ročník – FUBABY2017 Festival umenia a dizajnu Banská Bystrica

Populárne podujatie kreatívneho priemyslu, vrátane obľúbeného výtvarného sympózia Banskobystrický Montmartre, sa koná v termíne – 19. – 25. júna 2017. Nadväzným podujatím je 2. ROČNÍK orientačného behu – športovej a kultúrno-poznávacej súťaže pre širokú verejnosť – BANSKOBYSTRICKÁ MÍĽA 2017 – koná sa v termíne – 25. – 27. jún 2017.

Každoročne Festival umenia a dizajnu v  Banskej Bystrici – FUBABY v priebehu týždňa navštívi viac ako desaťtisíc návštevníkov. Všetky tvorivé sympóziá a 80% všetkých vystúpení a koncertov na troch pódiách sú pre najširšiu verejnosť zdarma.

Organizátori ohlasujú mnoho významných noviniek.

Festival umenia a dizajnu Banská Bystrica je populárne podujatie kreatívneho priemyslu – nový, tradičný, európsky festival umenia pod holým nebom s päť ročnou tradíciou. Poskytuje vo svojich sekciách jedinú profesionálnu platformu pre realizáciu tvorcov, interpretov aj konzumentov súčasných umeleckých diel. FUBABY už po šiesty krát prinesie v termíne od 19. júna do 23. júna 2017 väčšinové výtvarné, hudobné, audiovizuálne umenie z uzavretých priestorov galérií , múzeí a sál priamo na dosah obyvateľom a návštevníkom Banskej Bystrice.

Najznámejším a najväčším ťahákom 6. ročníka banskobystrického multižánrového festivalu je populárna skupina IMT SMILE.

Koncert na Amfiteátri J. Bielika – 22. júna s atraktívnym festivalovým programom už od 17:00 hod. vyvrcholí vystúpením legendárnej skupiny o 19:30. Tento festivalový deň sľubuje tiež mimoriadny zážitok.

Sprievodné podujatia a program na javisku už od 17:00 hodiny vrátane možnosti občerstvenia poskytuje jedinečný zážitok letných festivalových večerov pod holým nebom temer v srdci mesta. Program pred koncertom je zostavený v duchu pestrosti multižánrového festivalu – folklórny súbor URPÍN – víťaz populárnej televíznej súťaže „Zem spieva,, umelecké stánky a skvelí festivaloví predskokani – víťazná kapela Slovenskej hudobnej ligy 2016 – SEMATAM z NITRY s frontmanom MAREKOM KUTNÁROM a mimoriadne talentované zoskupenie banskobystrických mladých hudobníkov – skupiny MED s Davidom Bílekom – dvojnásobným laureátom celoštátnej súťaže konzervatórií.  Koncertné vystúpenia doplní tiež autogramiáda banskobystrických BARANOV majstrov Slovenska v hokeji so získanou trofejou pre HC´05 iClinic Banská Bystrica a SÚŤAŽ pre návštevníkov koncertu o atraktívne festivalové ceny.

Mimoriadny zážitok letného festivalového večera pod holým nebom temer v srdci mesta aj so sprievodným programom na banskobystrickom Amfiteátri štartuje už od 17:00 hodiny!!!

VSTUPENKY JE ešte stále MOŽNÉ ZÍSKAŤ v sieti – www.ticketportal.sk, alebo osobne na námestí SNP v budove historickej Radnice v Informačnom centre Banskej Bystrice.

Koncert najočakávanejšej skupiny IMT SMILE a pop divy Beaty Dubasovej sú jedinými festivalovým podujatiami, ktoré sú financované z predaja vstupeniek. VŠETKY PODUJATIA FUBABY2017, vrátane  pokračovania v športovom duchu – orientačného behu BANSKOBYSTRICKÁ MÍĽA sú pre najširšiu verejnosť ZDARMA.

Najviditeľnejšie – NOVÁ KOMORNÁ SCÉNA – FUBABÝVAČKA – dizajnová obývačka pre niekoľko stovák divákov – zariadená SKLENENOU SCÉNOU – v úzkej spolupráci s banskobystrickou spoločnosťou DOMOGLASS. Sklenený nábytok s podsvietením na nádvorí historickej RADNICE na Námestí SNP vytvára ideálny kreatívny priestor pre predstavenia v čase 17:30 – 20:30 hod.  Koncerty rôznych hudobných žánrov od šanzónu, cez jazz, muzikál, až po komorný koncert klasickej hudby striedajú čítanie literatúry osobnosťami Banskej Bystrice pre verejnosť, Operné nádvorie, Literárne nádvorie, pop diva BEÁTA DUBASOVÁ, Swingin Gentlemen, Hudobná Glosa Igora Šimega, či ďalšie predstavenia vrátane predstavení mladých študujúcich umelcov banskobystrických škôl.

Najpopulárnejšie výtvarné odvetvie súčasnosti – DIZAJN sa v tomto roku snúbi s predovšetkým s umeleckými dielami sochárov a študentov umeleckých škôl aj profesionálnych umelcov zo zahraničia. Tvorí výnimočnú dizajnovú a umeleckú trasu pre návštevníkov FUBABY2017 – celkovo 6 sklenených vitrín a sklenená inštalácia pripomínajúca slávnu Sklenenú fontánu v Národnej ulici poskytne verejnosti okrem výstavy pod otvoreným nebom aj možnosť aktívneho zapojenia do tvorby a kreatívnych počinov.

Tvorí zároveň inovatívny výstavnícky prvok – SOCHAtúru – trasu, ktorá prezentuje diela v súvislosti so zaujímavým plenérom mesta. Vytvára nový kontext využitia a estetizácie verejného priestoru v ich vzájomnej konfrontácii. Kladie otvorené otázky o vzťahu obyvateľov k aktuálnemu  miestu svojho bytia, irituje v dobrom slova zmysle k premýšľaniu o identifikovaní sa, regionálnej príslušnosti k rodisku, pôsobisku, vlastnej budúcnosti vo vzťahu vlastného miesta pre život. Vnímať aktuálnu situáciu ako návštevník, hosť, alebo už domáci, lokálpatriot?

Najprekvapivejšia – koncert banskobystrických umelcov pre ZRNKO TALENTU -– koncert umelcov pôsobiacich, alebo vychádzajúcich z nášho mesta a regiónu. Predstavenie širokej plejády autorov, hudobníkov, spevákov vo výnimočnom koncerte – večer, ktorý je po prvýkrát spojením a predstavením v jednom večeri pod názvom – KTO JE DOMA PROROKOM?

Predstavuje najširšej verejnosti umeleckú silu všetkých generácií, po prvýkrát na spoločnom javisku, v spoločnom projekte a pod spoločnou strechou javiska FUBABY2017. Koncert je výnimočný aj tým, že sa zídu umelci, ktorých široká verejnosť môže vidieť doma väčšinou v menších klubových priestoroch, no v iných mestách najmä na významných podujatiach veľkých rozmerov – festivaly, spoločenské podujatia, plesy, koncerty vo veľkých sálach, dňoch mesta a podobne. Presne podľa porekadla – Doma nikto nie je prorokom. Mnohí sa na takomto pódiu stretnú po prvýkrát. Žánrovo pestrý a interpretačne bohatý koncert venovaný silnej, no zatiaľ na domácej pôde menej vnímateľnej kreatívnej a kultúrnej scény. Symbolicky, je táto podpora banskobystrických profesionálov venovaná práve talentom zo sociálne odkázaných rodín.

Najprekvapivejšia – FOLKLÓRNY KORIENOK, ktorý sa stretol vo vlaňajšom ročníku s veľkým záujmom predovšetkým regionálnych skupín a súborov, v tomto ročníku ponúkne autentický folklór z obcí a dedín blízkeho okolia mesta. Trojdňová prehliadka autentického folklóru je jedinečná v rámci celého Slovenska a veríme, že sa stáva dobrým základom pre festival tohto žánru.

Najhravejšia – UKÁŽ ČO DOKÁŽEŠ – detské dopoludnia v EUROPA SC – priestor prezentácie najmenších a ich rodinných príslušníkov, celých tried ba aj škôl a škôlok predškolského a prvostupňového veku. Vzájomná prezentácia programov, rôznorodosti žánrov, kreativity, prístupov a rozsahu je motiváciou pre ďalší rast, zaslúženou odmenou za tvorivosť a objavovaním sily a odvahy verejného vystúpenia. Tvorivé dopoludnia sú v duchu spájania a odhaľovania multižánrovou inšpiratívnou platformou pre výmenu skúseností, rozvoj talentov a získavania cenných skúseností pri styku s auditóriom. Často dokážu prekvapiť a najmä silno motivovať. Zároveň odovzdávajú tú úžasnú a úprimnú snahu po poznaní a, hľadaní a pokroku s čírou láskou a radosťou detí aj pedagógov a lektorov.

Najväčšie celotýždňové pódium – NÁMESTIE SNP 1 – poskytne ako tradične priestor okrem FOLKLÓRNEHO KORIENKU, predovšetkým silným interpretom aj krehkému slovu básnikov – osvietený raper so silným výchovným a motivačným posolstvom SUVERENO poteší už temer tradične na festivale rozširujúcu sa silnú základňu fanúšikov a z iných miest, rovnako ako dynamicky rastúca poprocková domáca skupina ROCK REUNION, či obľúbená ARS POETICA NEOSOLIENSIS – alebo Básnici na ulici. Autorské čítanie medzinárodného projektu s poézie s hudobnými hosťami Rebel´s band Country a výtvarníčkou Anna Sovany z Levíc.

Organizátori FUBABY2017 sú členovia OZ Mestské hudobné divadlo, a agentúry MASCOTT v spolupráci s mestom Banská Bystrica a podporou mestských a regionálnych aj celoplošných inštitúcií a firiem. Tohtoročná mediálna podpora RTVS, a ďalších odráža úspešnosť a stúpajúcu obľúbenosť multižánrového festivalu.

Našou snahou je udržať a vytvárať pravidelnú platformu aktívneho rozvoja dedičstva, popularizovať Banskú Bystricu podujatím, ktoré si získava výraznú obľubu aj za hranicami. Sme na to hrdí a pevne veríme, že naše rodné mesto a jeho rozvoj pre nás všetkých ostáva, popri dennodenných pracovných povinnostiach na jednom z prvých miest – ako miesto, kde sa oplatí tešiť z naplneného života.

TS Fubaby

Pozri tiež

Foto: Festival Fubaby 2018 otvorený s účasťou ministerky kultúry SR

Dnes približne o 16.30 hod. sa v nákupnom centre ESC Európa zišli priaznivci umenia, aby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *