Pozvánka na krst knihy Moštenica

V sobotu 13. októbra 2018 sa o 15-tej hodine v sále miestneho Robotníckeho domu v Moštenici bude krstiť monografia obce Moštenica. 

Monografia je prvým oficiálne vydaným materiálom o obci, ktorá leží 18 km od Banskej Bystrice v doline pod Kozím chrbtom, na území Národného parku Nízke Tatry.

Prvá písomná zmienka o území, na ktorom sa dnes rozkladá obec Moštenica pochádza z roku 1340.  Vznik obce (okolo roku 1496) je však neoddeliteľne spojený s Thurzovsko-Fuggerovským podnikom a s výstavbou hút na spracovanie čiernej medi a striebra. Banskobystrická meď sa prepravovala do centier európskeho kovospracujúceho priemyslu a bola aj predmetom zámorského obchodu. Neskoršie pod správou Banskej komory sa výroba v hutách v Moštenici rozšírila aj o spracovanie železnej rudy. Prevádzka bola funkčná do roku 1878, potom pre&s caron;la výroba z moštenických hút do železiarskych závodov v Podbrezovej, v ktorých si našli prácu aj obyvatelia z Moštenice.

Do histórie obce sa v dvadsiatom storočí zapísala nielen výstavba prvého Robotníckeho domu na Slovensku, rozvoj ochotníckeho divadelníctva, telovýchovnej jednoty, ale aj druhá svetová vojna. V obci, ktorá bola súčasťou Partizánskej republiky, fungovala v mesiacoch september a október 1944 partizánska nemocnica.

V Moštenici sa narodila maliarka a publicistka Lea Mrázová, učiteľ a jazykovedec Ján Mihál, fyzik Ivan Náter a dodnes neprekonaný slovenský volejbalista Bohumil Golian. Každú tretiu júlovú sobotu obec usporadúva tradičný volejbalový turnaj mužov, ktorý je najstarším turnajom na Slovensku.

Vladimíra Luptáková

Pozri tiež

Foto: Finále Žiackej chodeckej ligy v meste pod Urpínom opäť úspešne

V Banskej Bystrici sa vo štvrtok 23. mája 2019 uskutočnilo piate kolo a zároveň aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *