Pozvánka na VÝPRAVY DO (ČIAS) BARBARSKEJ EURÓPY

Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Katedrou histórie Univerzity Mateja Bela pripravilo pre milovníkov histórie jesenný cyklus prednášok Výpravy do (čias) barbarskej Európy. Odborná ale i laická verejnosť sa môže tešiť na tri prednášky (10. 10., 14. 11. a 5. 12. 2018) zamerané na dejiny Európy vo včasnom stredoveku. Októbrová prednáška, ktorou bude sprevádzať  Peter Bystrický, , sa uskutoční najbližšiu stredu, 10. 10.  o 17.00 hod. v Thurzovom dome a bude venovaná téme Barbari – sťahovanie národov a Európa po páde Rímskej ríše.

Kto prekročil tieň kráľa Attilu?

O kráľovi Hunskej ríše Attilovi a jeho nemilosrdnosti počul azda každý nadšenec dejín Rímskej ríše. Attila však nebol posledným, kto ohrozoval územie Rimanov a Grékov. Prednáška Petra Bystrického priblíži poslucháčom osudy kráľov, ktorí prišli po Attilovi, avšak väčšina z nich zostala v tieni hunského kráľa. Historik objasní aj osudy kmeňov, ktoré Hunov porazili, alebo si založili svoje ríše na území ohraničenom Karpatmi, Alpami a riekou Sávou. Všetky kmene, okrem jediného, zanikli skôr, než k Dunaju prišli noví kočovníci, Avari.

Peter Bystrický je vedeckým pracovníkom Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa obdobiu neskorej antiky a sťahovania národov, germánskej mytológii a včasnostredovekým dejinám Slovenska pred príchodom Slovanov. Srdečne vás pozývame na jeho pútavú prednášku spojenú s besedou už budúcu stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

TS: Martina Saktorová, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Zažite jedinečnú Noc v prírode

Stredoslovenské múzeum svojim návštevníkom prináša novú interaktívnu výstavu zameranú na nočný život živočíchov, rastlín a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *