Pozvánka: Rok architekta Hudeca 2018 na marcovej Bystrickej hodinke

Banská Bystrica je ešte aj dnes bohatá na architektúru, zachovanú od stredovekých čias.

Domácich architektov bolo v minulosti málo, stavby v Bystrici väčšinou navrhovali architekti z iných krajov či zo zahraničia – Nemci, Taliani, Česi… Avšak Banská Bystrica môže byť hrdá na rodáka, architekta, ktorého práca presiahla slovenské aj európske hranice. Ladislav Eduard Hudec. Mladosť prežil v našom meste, pochovaný je na tunajšom Evanjelickom cintoríne, kam boli jeho pozostatky na jeho želanie prevezené z Ameriky v roku 1970.

Napriek sláve v zahraničí (v Šanghaji vyhlásili Rok Hudeca už v roku 2008), sa o jedného z našich najslávnejších rodákov zaujímame až v posledných rokoch. Prečo tomu tak je, sa dozvieme na najbližšej Bystrickej hodinke. Nesporne zaujímavé bude rozprávanie o detstve Ladislava Hudeca, o jeho rodine, mladosti, štúdiách aj o jeho ceste do ďalekého Šanghaja.

Genealogička Eva Furdíková a historička architektúry Klára Kubičková už dlhé roky študujú rôzne zdroje o Ladislavovi Hudecovi, ako aj o jeho otcovi Jurajovi. A práve tieto fundované dámy budú o Ladislavovi Hudecovi hovoriť na marcovej Bystrickej hodinke, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 15. marca on 18:00 h v Kaviarni Národného domu.

Vstup na podujatie je voľný!

Podujatie Bystrická hodinka pravidelne každý mesiac organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok, s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica, Komunitnej nadácie Zdravé mesto a podpore o.z. Erika Karová.

(TS – BBOS)

 

Pozri tiež

Pozvánka na Bystrickú hodinku

Séria obľúbených podujatí Bystrická hodinka pokračuje aj po prázdninách. Sedemnásta hodinka sa bude venovať histórii Radvane, …

Jeden komentár

  1. Haverlová Jana

    Je mi nesmierne ľúto, že o našich rodákoch vie svet viac ako my a nepovažujeme za zaujímavé a potrebné o nich hovoriť, aj v tomto smere sa prejavuje naša malosť, pričom sa hrdíme, aký sme národovci.
    Sama som o tomto výnimočnom človeku nemala možnosť do dnešného dňa počuť, ale som uchvátená jeho unikátnou tvorbou, skutočne nádhera, zo srdca ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *