Prezident do generálskych hodností povýšil deväť dôstojníkov PZ SR a OS SR

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval a povýšil do generálskych hodností deväť dôstojníkov ozbrojených zborov. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil dnes v Prezidentskom paláci.
Do hodnosti generál Policajného zboru SR Kiska s účinnosťou od dnešného dňa povýšil plukovníkov Csabu Faragóa, Vladimíra Šramka, Mariána Slobodníka a Juraja Bukuša. O návrhu na ich povýšenie vláda rozhodla 13. januára. Faragó, Šramko a Slobodník sú krajskými policajnými riaditeľmi v Bratislave, Trenčíne a Banskej Bystrici. Bukuš je policajným pridelencom v zálohe, ktorý pôsobí na zastupiteľskom úrade SR v Budapešti.
Generálmajorom Ozbrojených síl SR sa stali veliteľ Pozemných síl OS SR Ondřej Novosad, veliteľ Vzdušných síl OS SR Miroslav Korba a riaditeľ Vojenského spravodajstva Ján Balciar. Do hodnosti brigádneho generála Ozbrojených síl Andrej Kiska vymenoval náčelníka štábu strategického plánovania Generálneho štábu OS SR Ivana Pacha a tiež náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta SR Vladimíra Šimka. O ich povýšení vláda rozhodla 2. a 9. marca.
Povýšení dôstojníci by podľa prezidenta mali autoritu ich hodností potvrdiť v najbližších rokoch. V prejave im pripomenul, že služba v ozbrojených zboroch nie je zamestnanie ani povolanie, ale poslanie.

„Zabezpečuje jednu z najdôležitejších úloh štátu – obranu a bezpečnosť našich občanov,“ zdôraznil.

Novým generálom Policajného zboru prezident povedal, že od ich služby sa odvíja základný pocit istoty bezpečného domova a bezpečného štátu občanov. Generálom OS SR zase pripomenul, že pred Slovenskom je obdobie, kedy krajina ukáže, či je schopná a ochotná plniť záväzky voči svojim občanom a spojencom, alebo sa ich pokúsi podliezť a zmäkčiť.

„Ste a budete toho súčasťou dovnútra našich Ozbrojených síl, voči našim spojencom aj voči našej verejnosti,“

uviedol Kiska s tým, že ich požiadal, aby boli nároční voči svojim podriadeným a otvorení voči podriadením.
Po dnešnom akte má Policajný zbor SR už osem generálov. Vlani v októbri vláda odsúhlasila povýšenie 1. viceprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, viceprezidenta Policajného zboru Ľubomíra Ábela a generálneho riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Ivana Ševčíka. Policajný prezident Tibor Gašpar je generálom už od roku 2008, menoval ho do nej bývalý prezident Ivan Gašparovič.
V rezorte obrany a v OS SR je v súčasnosti plánovaných 20 generálskych funkcií, z ktorých je 15 obsadených generálmi, päť funkcií je obsadených plukovníkmi.

„Celkový počet a zloženie generálskych hodností je porovnateľný s podobnými okolitými štátmi a zodpovedá požiadavke vyváženosti v celkovej štruktúre dôstojníkov,“

informovalo ministerstvo obrany.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

A. Kiska nebude kandidovať v prezidentských voľbách

Prezident SR Andrej Kiska nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Oznámil to dnes poobede v …

2 komentáre

  1. Ako OBČAN Žilinského kraja a symatizant SMERu „98 a sympatizant PZ SR – najmenejnod roku 2006 a KR PZ SR V Žiline od roku 2013 – sa ako lokalpatroit ŽSK a regionu TURIEC cítim dotknutým tým, že PREČO boli povýšení len RIADITELIA KR PZ – bližšie k Bratislave – ako keby napr. aj Plukovník Špánik – Riadoteľ KR PZ SR v Žiline nespĺňal požadované kritérá za HODNOTENIE KR PZ SR Žilina za roky 2012-2017 ?

    Pre mňa ako OBČANA Turčianskych Teplíc, Turca a Žilinskej župy je DNES 13.6.2017, keď čítam uvedenú informáciu prvýkrát od jej zverejnenia – NEPOCHOPITEĽNÝ popstoj vedenie rezortu v tomto prípade a bude OBČIANSKOU cestou žiadať kompetentných o ich vykadrenie v rámci možného voči OBČSANOVI SR a jeho dotazu vo veci.

    13.6.2017 o 6,08

  2. Ako OBČAN Žilinského kraja a symatizant SMERu „98 a sympatizant PZ SR – najmenejnod roku 2006 a KR PZ SR V Žiline od roku 2013 – sa ako lokalpatroit ŽSK a regionu TURIEC cítim dotknutým tým, že PREČO boli povýšení len RIADITELIA KR PZ – bližšie k Bratislave – ako keby napr. aj Plukovník Špánik – Riadoteľ KR PZ SR v Žiline nespĺňal požadované kritérá za HODNOTENIE KR PZ SR Žilina za roky 2012-2017 ?

    Pre mňa ako OBČANA Turčianskych Teplíc, Turca a Žilinskej župy je DNES 13.6.2017, keď čítam uvedenú informáciu prvýkrát od jej zverejnenia – NEPOCHOPITEĽNÝ popstoj vedenie rezortu v tomto prípade a bude OBČIANSKOU cestou žiadať kompetentných o ich vykadrenie v rámci možného voči OBČSANOVI SR a jeho dotazu vo veci.

    13.6.2017 o 6,08

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *