Priekopník rádiotelegrafie – Jozef Murgaš, odhalenie modelu anténového systému v Tajove

Slávnostné odhalenie modelu ”Murgašov anténový systém” v Tajove sa uskutočnilo pri príležitosti 110. výročia oficiálnej skúšky Murgašovho vynálezu “Tón systému”. A práve dnes 23.11.2015 je to presne 110 rokov od prvého oficiálneho prenosu hovoreného slova.

Starosta Tajova Ladislav Surovčík patril medzi hlavných aktérov pripomenutia si svetového vynálezcu, ktorého nedokázala vlastná krajina oceniť. Medzi tými, ktorý sa prihovorili prítomným nechýbal aj jeden z tvorcov modelu Ing. Ján Šebo, či historik a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Vladimír Sklenka. Hrdí obyvatelia Tajova na svojich rodákov nedajú dopustiť. Aj teraz sa ich zišlo veru nemálo a prišli aj žiaci Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša z Banskej Bystrice.

Po odhalení modelu vysokého viac ako 4 metre, ktorý je umiestnený v novozriadenom parku Jozefa Murgaša pri tajovskom Obecnom úrade, bola možnosť nahliadnuť aj do pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského, kde sa nachádza aj pamätná izba Jozefa Murgaša. Tam sme našli aj zmenšenú vernú kópiu anténového systému, ktorý bol vyrobený z dreva a pred 110 rokmi sa mu prvýkrát v histórii podaril bezdrôtový prenos hovorového slova.  Slovák svetového významu sa venoval okrem vedeckej práce napríklad aj maľovaniu. Niektoré z jeho diel takisto nájdete v Tajove, dedinke ktorá je na Jozefa Murgaša hrdá.

Jozef Murgaš sa narodil v obci Jabríková (dnes súčasť Tajova). Základnú školu vychodil v Tajove. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici v rokoch 1876 – 1880. V rokoch 1880 – 1882 študoval v bratislavskom katolíckom seminári a neskôr do roku 1884 v ostrihomskom. V roku 1888 bol vysvätený za rímskokatolíckeho kňaza. V rokoch 1889 – 1890 študoval maliarstvo v Budapešti, potom štyri roky na akadémii výtvarného umenia v Mníchove. Vo všetkých kostoloch, v ktorých ako kňaz pôsobil, namaľoval oltárny obraz. Bol známy aj ako zberateľ húb, minerálov a rastlín, mal unikátnu zbierku hmyzu.

Nedocenený rodák zo Slovenska je svetovým vynálezcom bezdrôtovej telegrafie a rybárskeho navijaku. Už na štúdiách v Ostrihome sa zaujímal o elektrotechniku. V roku 1896 musel odísť ako slovenský národovec z Uhorska do USA do novozaloženej baníckej obce Wilkes-Barre, kde žilo 300 slovenských rodín. Tam sa začal o elektrotechniku zaujímať hlbšie.

Jeho najvýznamnejším objavom je dosiahnutie bezdrôtového prenosu hovoreného slova pred svedkami, čím sa zapísal do histórie ako vynálezca rádia. Vôbec prvý raz sa mu to podarilo už 27. apríla 1905. Ale 23. novembra 1905 zorganizoval rádiové spojenie, ktoré sa uskutočnilo medzi obcami Scranton a Wilkes-Barre, vzdialenými od seba 30 km. Murgaš umožnil rozhovor ich starostom, ktorí to písomne potvrdili.

Počas prvej svetovej vojny sa angažoval aj pri vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov. Murgaš bol jedným zo signatárov Pittsburskej dohody . Zorganizoval medzi americkými Slovákmi zbierku s výťažkom 1 milión dolárov na základný valutový fond ČSR.

Domov na Slovensko sa vrátil v roku 1920. Chcel sa tu usadiť natrvalo a zomrieť v rodnom kraji – chcel vyučovať elektrotechniku na niektorej škole. Bolo preňho veľkým prekvapením, keď Československé úrady sa zachovali presne ako Uhorské úrady. Jozefovi Murgašovi neumožnili pracovať, lebo na to údajne nemal kvalifikáciu a tak sa musel sklamaný vrátiť naspäť do USA. Zomrel 11. mája 1929 vo Wilkes-Barre v USA.

V Tajove však na svojho rodáka nezabudli a dostalo sa mu zadosťučinenia, aj keď In memoriam, ale predsa. Na miestnom cintoríne je symbolický hrob s pohrebným monumentom Murgaša. Tajovčan Jozef Šebo, zakladateľ pamätnej izby v roku 1957 a pamätníka, sa o ne staral veľmi dôkladne. Pamätná izba obsahuje originály fotiek a obrázkov, niektoré jeho maľby, taktiež unikátne kúsky z jeho zbierky motýľov, modely jeho patentov bezdrôtovej telegrafie a taktiež rôzne dokumenty. Ak ste v Tajove ešte neboli, nevynechajte tento vzácny dom.

Ak budete dnes počúvať rádio, spomeňte si aj na človeka, ktorý sa o to zaslúžil a nech Vás hreje pocit, že bol náš – hrdý Slovák.

mp

Pozri tiež

Video│Z gauča do prírody – Tajovský raj

V ďalšej časti relácie Z gauča do prírody sme navštívli Tajov a jeho blízke aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *