Stano Mičev. PEROCAN alebo Rozhodnite o peniazoch kraja VY!

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja každoročne rozhoduje o financiách vo výške cca 100 000 eur. Podľa Stanislava Mičeva analýza rozdelenia dotácií pridelených Marianom Kotlebom za posledné tri  roky  hovorí o výrazných disproporciách pre jednotlivé okresy bez logiky alebo zámernej logiky. Mičev navrhuje celý systém dotácií predsedu pripraviť ako Participatívny /občiansky/ rozpočet. Na skúšku vyčleňuje zo svojho plánovaného rozpočtu na kampaň 13 000 eur pre projekty, ktoré si v hlasovaní vyberú občania jednotlivých okresov. Peniaze pre 13 projektov odovzdá osobne v septembri.

Občania a občiansky sektor volajú po novej politickej kultúre a zodpovednosti, ktorá znamená službu človeku, spravodlivosť a otvorenosť. Tieto však nie sú, podľa Mičeva,  v záujme aktuálneho predsedu BBSK, ktorý od roku 2014 prideľoval dotácie veľmi disproporčným spôsobom. Lučenec dostal 2900 eur a Banská Bystrica  67 900 eur. Aký kľúč na rozdeľovanie dotácií bol použitý je veľkou neznámou alebo známou.

Mičev predstavil časť svojho volebného programu, Kvalita života, s názvom „Rozhodnite  o peniazoch kraja VY!“, kde sa zaväzuje, že ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja poskytne financie z dotačného programu predsedu do mechanizmu Participatívneho rozpočtu.

Participatívna demokracia, PEROCAN,  znamená bezprostrednú a priamu účasť ľudí na spolurozhodovaní v politickej aj ekonomickej oblasti a tiež prebratie osobnej zodpovednosti občana za veci verejné.  Najzákladnejším nástrojom Participatívnej demokracie je Participatívny /občian – sky / rozpočet. Mechanizmus tohto typu je podľa OSN kľúčovým nástrojom pri skvalitňovaní samosprávy, dodal Mičev.

„Verím, že občania Banskobystrického kraja sú schopní demokraticky myslieť a preto ponúkam na skúšku zjednodušenú verziu Participatívneho rozpočtu už teraz“

dodal Mičev. Zo svojho rozpočtu, ktorý plánoval použiť na predvolebnú kampaň vyčlení  13 000 eur  pre projekty z 13 okresov BBSK, ktoré môžu registrovať občania, občianske združenia, cirkvi a iné platformy na www.stanomicev.sk do 31.7.2017. Následne opäť občania rozhodnú svojim hlasovaním  do 31.8.2017 o víťaznom projekte vo svojom okrese.  Každý víťazný projekt získa svoju 1000 eur dotáciu z Participatívneho rozpočtu Stana Mičeva na stretnutiach kandidáta  s občanmi v 13 okresoch v septembri 2017. Zrealizované musia byť do konca októbra 2017.

„Dotácie predsedu sú peniaze daňových poplatníkov. Teda vaše. Tak o nich rozhodujte svojim hlasom.“,

dodal na záver tlačovej konferencie Stano Mičev. Zároveň vyjadril presvedčenie, že sa k nemu pripoja aj poslanci BBSK a tak sa zvýšia financie v budúcom Participatívnom rozpočte  do výšky 1,1 mil. eur.

Súčasťou dnešnej tlačovej konferencie bol aj rodák z Banskej Štiavnice, Viktor Budinský, súčasný brankár AC Sparta Praha. Viktor vyjadril plnú podporu osobe Stana Mičeva za jeho dlhodobý jednoznačný postoj  k súčasným spoločenským animozitám na Slovensku a tiež za jeho návrhy na zlepšenie života v jeho rodnom kraji.

TS Jana Orlická

 

 

Pozri tiež

Mičev rekonštruuje Kaplnku sv. Anny aj zážitkové miesto vo Vydrove!

1248 ľudí z Banskobystrického kraja svojim hlasom rozhodlo v modelovom participatívnom rozpočte Stanislava Mičeva, kandidáta na predsedu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *