Foto: Svetový týždeň glaukomu a „Beh v tme“

Počas Svetového týždňa glaukómu (World Glaucoma Week), v čase od 11.-17.3.2018 sa z iniciatívy Lions Clubu Banská Bystrica a Slovenskej glaukómovej spoločnosti konal už 5. ročník tejto akcie v Banskej Bystrici.

12. marca sa v Europa SC  uskutočnilo bezplatné meranie očného tlaku. V rámci merania očného tlaku  boli od zúčastnených odobrané údaje o možných rizikových faktoroch tohto ochorenia, rozdané informačné brožúrky na tému glaukóm – tichý zlodej zraku. Prebiehala prezentácia optických pomôcok pre slabozrakých a nevidiacich, ktorá bola tiež súčasťou screeningových aktivít.

V stredu 14. marca sa v dopoludňajších hodinách uskutočnila v priestoroch Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa prednáška o glaukóme. V poobednajších hodinách ožil štadión Dukla na Štiavničkách. Od 15-tej sa uskutočnil 2. ročník „Behu v tme“.  Na štadióne Dukly si mohli zúčastnení odbehnúť, či skôr odkráčať jedno kolo so zakrytými očami. Týmto gestom dali najavo to,  že sa vedia vcítiť do kože druhých, ktorí majú život o niečo ťažší. Každý, kto prešiel kolo  dostal okrem dobrého pocitu na pamiatku aj diplom, slnečné okuliare a poďakovanie.

Akciu aj tento rok moderoval známy moderátor a zabávač Richard Vrablec.

Informovanosť a pochopenie podstaty ochorenia, záujem o prevenciu sú základom aktívneho prístupu zo strany pacienta a jeho spolupráce s lekárom. Organizátori sú presvedčení, že ich energia nebude vynaložená zbytočne. Preto plánujú ich aktivity opakovať a dokonca ich rozšíriť.

Na „Behu v tme“ sa zúčastnili okrem iniciátorov a organizátorov z Lions Clubu (vrátane známeho fotografa Jána Miškoviča) aj riaditeľ VŠC DUKLA Banská Bystrica Roman Benčík, Pavol Blažek s manželkou,  ako aj členovia atletického klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica,  zástupcovia samosprávy  mesta Banská Bystrica, športovci, podporovatelia  mnohí ďalší.  Podujatie prišla podporiť aj riaditeľka ŠK BCF DUKLA BB Erika Karová . Samozrejme zastúpenie mala aj Slovenská glaukómová spoločnosť. Zo športovcov bola najznámejšou účastníčkou majsterka SR v šerme Lucia Kršňáková.

Akciu podporili aj Krajské stredisko ÚNSS v Banskej Bystrici VŠC DUKLA, periodikum PRIEKOPNÍK, Nemocnica F.D.Roosevelta v BB, Europa SC a iní.

Opäť sa ukázalo, že keď sa chce, pre dobrú vec sa ľudia v Banskej Bystrici dokážu spojiť. Kým takých ľudí máme medzi sebou, dajú sa dokázať veľké veci.

er

 

Pozri tiež

Foto: „Beh v tme“ v Banskej Bystrici

V rámci Svetového týždňa glaukómu (World Glaucoma Week) sa  13. marca 2019  z iniciatívy Lions …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *