Banská Bystrica má ďalšiu stavbu roka

Autobusová stanica v Banskej Bystrici, ktorú otvorili vlani na jeseň, sa stala stavbou roka 2017.

Obyvatelia mesta na ňu čakali dlhých tridsať rokov, keď mesto špatil nikdy nedokončený skelet starej autobusovej stanice. V ankete ju označovali aj ako najväčšieho strašiaka v meste.

Po celú históriu súťaže od roku 1995 sa udeľuje len jedna hlavná cena s titulom Stavba roka. Novinkou aktuálneho ročníka 2017 je možnosť odbornej poroty udeliť dve hlavné ceny – samostatne v kategórii budov a v kategórii inžinierskych stavieb. Okrem toho mohli prihlásené stavby získať niektorú z ďalších ôsmych cien. Veď ako sa hovorí, vždy je o čo bojovať. Na rozdiel od iných slovenských súťaží totiž v súťaži Stavba roka nejde len o podmanivú architektúru, ale aj o hodnotenie diela v jeho komplexnosti.

Gala večer pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien 23. ročníka prestížnej celoštátnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku Stavba roka 2017 a otvorenia veľtrhov CONECO a RACIOENERGIA sa konal 11. apríla 2018 v priestoroch Incheba Expo Arény v Bratislave. Účastníkmi boli významné osobnosti verejného, politického a spoločenského života, akademickej obce, ale predovšetkým tí, ktorým bol tento slávnostný večer určený, architekti, projektanti, zhotovitelia, stavebníci, developeri. Súčasťou večera bola aj vernisáž výstavy Stavba roka 2017.

Za prepojenie stanice s kvalitným priestorom obchodnej pasáže s množstvom príležitostí na spríjemnenie čakacej doby putovala cena do rúk riaditeľa spoločnosti Primum, s.r.o. člena skupiny Intercora Michala Milatu, developera projektu Terminal vlak –bus-shopping.

Ceny udeľovala odborná porota po preštudovaní zaslanej technickej dokumentácie stavieb a samozrejme aj na základe ich obhliadky. Porota vyzdvihla predovšetkým vybudovanie jedinečného spoločného priestoru verejnej dopravy a komplexných služieb. Vysoko ocenila najmä kvalitné prvky sedenia s možnosťou pripojenia na elektrickú energiu, wifi, navigačný elektrický systém, ale aj dostatok parkovacích miest. Pozitívne hodnotila vysokú kvalitu samotnej realizácie stavebného diela a optimálne použitie stavebných materiálov a technológií. V tomto ročníku udelila odborná porota celkom 12 cien ôsmim stavbám. Ceny pozostávali z diplomov a kovových artefaktov, ktorých autorom bol akademický sochár Rasťo Trizma. Záštitu nad 23. ročníkom súťaže realizovaných stavieb Stavba roka 2017 prevzal minister dopravy a výstavby SR, pán Árpád Érsek. Obchodné centrum Terminal – autobusová stanica, sa tak krátko po sebe môže pochváliť už druhým ocenením.

V roku 2009 sa Stavbou roka stalo Europa Shopping Center a tak sa Banská Bystrica pýšiť v pomerne krátkom čase druhým významným ocenením v tejto oblasti.

er

Pozri tiež

Remeselná dielňa v turisticko- informačnom centre Horehronie

Priestory turisticko- informačného centra Horehronie v obci Bystrá sa každú stredu menia na malú remeselnú dielňu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *