Týždeň dobrovoľníctva a dobrých skutkov

Týždeň dobrovoľníctva prichádza do Banskobystrického kraja už po šiesty raz.

Týždeň dobrovoľníctva prichádza do banskobystrického kraja tento rok už po šiesty raz, a to v termíne od 16.-22. septembra. V týchto dňoch sa každý jeden z nás môže stať súčasťou nádhernej myšlienky konať dobro, a tak svojimi dobrými skutkami podporiť tých, ktorí to potrebujú najviac. Príležitosť zúčastniť sa dobrovoľníckej činnosti a venovať svoj voľný čas niečomu zmysluplnému ako je napríklad pomoc iným, je naozaj na nezaplatenie. Počas týždňa dobrovoľníctva sa budú konať rôzne dobrovoľnícke aktivity, do ktorých sa môže zapojiť úplne každý. Súčasťou budú aj dni otvorených dverí, plné informácií, či už o jednotlivých dobrovoľníckych programoch, ako aj o organizáciách, ktoré hľadajú dobrovoľníkov. Dobrovoľníctvu sa nielen v súvislosti s Týždňom dobrovoľníctva venuje aj OZ Erika Karová, ktorá momentálne organizuje  okrem zbierky hračiek a školských potrieb i brigádu okolo kaštieľa.

Dobrovoľník. Pojem, ktorý sa začal používať už v roku 1755. V skratke, človek, čo ponúka sám seba na vykonanie niečoho dobrého, neočakávajúc žiadnu odmenu. V tejto súvislosti sa viacej spájala najmä vojenská činnosť. Bolo to tak až do obdobia, kedy si ľudia medzi sebou začali viacej všímať chudobných. Tak začali vznikať charitatívne organizácie, ktoré pomáhali ľuďom v núdzi. Dnes sa dá povedať, že dobrovoľníctvo ako také sa stáva populárnym, a to hlavne medzi mladými, ktorí radi obetujú svoj voľný čas na to, aby sa stali súčasťou nejakého dobrovoľného projektu. Či už sa jedná o prácu v detských centrách, v domovoch sociálnych služieb alebo akoukoľvek inou aktivitou v prospech iných, odmena prichádza v podobe vedomostí, zručností a v neposlednom rade aj zážitkov. Existuje viacej druhov dobrovoľníctva. Či už v rámci životného prostredia, sústreďujúc sa na ochranu prírody a ohrozených druhov zvierat alebo napr. dobrovoľníctvo v školách, kedy sú chudobné školy po celom svete odkázané na príspevky, ktoré zabezpečujú ich normálne fungovanie. V rámci dobrovoľníctva vznikol i medzinárodný projekt, ktorý združuje účastníkov rôznych krajín, s cieľom výmeny informácií z rôznych oblastí života.

Centrum dobrovoľníctva, ktoré bolo sprvu občianskym združením vzniklo začiatkom roku 2000. Ovplyvnený obrovskou potrebou spojiť ľudí, ktorí mali o to väčšiu chuť pomáhať a stať sa tak dobrovoľníkmi. Nadšenie pre takúto prácu, po ktorej siahali najmä mladí ľudia, bolo obrovským dôvodom pre založenie Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici. Počas svojho fungovania sa myšlienka šíriť dobro, dobrovoľne a s láskou  dostala nielen ku všetkým obyvateľom mesta, ale aj za jeho hranice. Svoju činnosť neustále šíri ďalej a ďalej a tak rozvíja a zlepšuje nielen potenciál, ale i kvalitu života ľudí. Dnešná doba je naozaj veľmi zlá, človek nevie, čo bude zajtra. Preto konajme dobro a šírme ho ďalej nielen v našom kraji, ale po celom Slovensku.

er, foto redakčné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *