Univerzitná noc literatúry 2018

A je to za nami. Piaty ročník už tradičnej, no zároveň jedinečnej Univerzitnej noci literatúry, ktorá sa uskutočnila 25. apríla 2018 na miestach Filozofickej fakulty a ďalších priestoroch Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Ako každý, ani tento ročník by sa nezaobišiel bez siedmich skvelých knižných noviniek, siedmich netradičných miest, série siedmich nezabudnuteľných čítaní či bez témy, v ktorej duchu vznikalo už jubilejné UNL. Tou tohtoročnou boli jazyky, ktoré sa na Univerzite Mateja Bela vyučujú a/alebo v ktorých sa študuje. Myšlienkou bolo zároveň aj poďakovanie vydavateľstvám podporujúcich UNL a takisto aj vyzdvihnutie kvalitných slovenských prekladov, vďaka ktorým je možné čítať knihy z rozmanitých jazykov. Ako hovorí rusko-americký básnik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Joseph Brodsky: „Preklad je umenie možného.“

Byť na UNL, to je ako druhé Vianoce; v presklenom výklenku pod holým nebom si návštevníci mohli vychutnať ukážky rýdzo slovenskej poviedkovej zbierky spisovateľa a dramaturga Slovenského národného divadla Daniela Majlinga Ruzká klazika v podaní aktivistu a spoluzakladateľa banskobystrického kníhkupectva Artforum Radoslava Slobodu, a to aj vďaka vydavateľstvu BRaK. Vydavateľstvo Inaque prinieslo pre slovenských čitateľov aj zásluhou prekladateľky Evy Palkovičovej nemecký román Všetkým dňom koniec autorky Jenny Erpenbeckovej. Počas Univerzitnej noci literatúry v priestoroch študovne priblížila ukážky o živote židovského dievčaťa pani profesorka Mária Uramová. Univerzitné pastoračné centrum sa v deň UNL zmenilo na „grilovačku“. O atmosféru sa svojím hlasom postaral Otec Martin, ktorý čítal ukážky z diela Manaraga od popredného moderného ruského spisovateľa Vladimíra Sorokina. Na tejto knihe spojili sily vydavateľstvo Artforum s už ikonickým prekladateľom Jánom Štraserom. Knihu Wojciecha Tochmana Eli, Eli v preklade Slavomíra Bachuru prinieslo vydavateľstvo Absynt a ukážky z nej sme počúvali v novo zrekonštruovanej chodbe Katedry slovanských jazykov FF. Čítajúcim bol absolvent polonistiky na UMB a aktívny literárny bloger Samo Marec. Uspávanka. Taký je názov knihy francúzsky píšucej autorky Leily Slimani, ktorú preložila Aňa Ostrihoňová a vydalo vydavateľstvo Inaque. Nikto z prítomných však počas čítania úryvkov v podaní rodenej Banskobystričanky a herečky Lenky Luptákovej nezaspal. Čítaniu „neunikla“ ani aula Beliana Filozofickej fakulty, ktorá sa aj napriek svojím rozmerom zmenila na intímny priestor. Redaktor rádia Regina Peter Zemaník držal v rukách knihu preloženú Ľubomírou Kuzmovou a vydanú vydavateľstvom Premedia s názvom Intimita od britského autora Hanifa Kureishiho. Nezabudli sme ani na najmenších, nechýbal detský kútik ani úryvky plné detských myšlienok. Rozprávky po telefóne od Taliana Gianniho Rodariho mohla vďaka prekladu Blahoslava Hečkapre detičky a ich rodičov čítať absolventka UMB Majka Bílková. Nebola však jedinou čítajúcou na tomto stanovišti. Spolu s ňou vo V-clube čítala aj jej deväťročná talentovaná setra Ajka.

Vďaka členke UNL tímu Marike Arvensisovej, ktorá spolupracuje s komunitou Nepočujúcich, a tlmočníkom a tlmočníčkam do slovenského posunkového jazyka Pavlovi Romanovi a Eve Šoltysovej sme dokázali, že Univerzitná noc literatúrybúra bariéry a je naozaj pre všetkých.

Naše poďakovanie patrí aj všetkým partnerom, sponzorom a dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, ktorí pomohlipri realizácii a ich podpora pre UNL je neoceniteľná. Osobitné poďakovanie patrí vedeniu Univerzity Mateja Bela a generálnemu partnerovi UNL, práve v spolupráci s ním ste v marci tohto roku v rámci výstavy Obri oceánov mohli zažiť ďalšie tematické čítania.

Univerzitná noc literatúry nie je dielom jedného človeka, ale kolektívu, ktorého rady sa tento rok rozrástli o nové členky. Preto celý organizačný tím pod vedením Zuzany Bariakovej a Martiny Kubealakovej dúfa a verí, že si každý z viac ako 360 účastníkov  UNL odniesol zázračný a nezameniteľný literárny zážitok. Tešíme sa na Vás aj o rok a máme pripravené prekvapenie.

zdroj a foto: Júlia Dziaková, Eva Kovaličková, členky tímu UNL

 

Pozri tiež

Univerzitná noc literatúry 2020 bude! Online.

Mesiac apríl bol v posledných šiestich rokoch neodmysliteľne spojený aj s Univerzitnou nocou literatúry. 21. apríla 2020 sme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *