ÚVO potvrdilo pokutu za Kotlebove obstarávanie, vedenie BBSK chce škodu zosobniť

Úrad pre verejné obstarávanie definitívne potvrdil uloženie pokuty 150-tisíc Úradu BBSK za nezákonné verejné obstarávania predchádzajúceho župana Mariana Kotlebu. Súčasné vedenie kraja chce bývalému predsedovi Kotlebovi túto škodu zosobniť.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) definitívne potvrdil pokutu, ktorú uložil Banskobystrickému samosprávnemu kraju za nezákonné verejné obstarávanie rekonštrukcie ciest ešte za minulého vedenia. Kraj musí teraz zaplatiť sankciu 150-tisíc eur.

ÚVO vyčítal predchádzajúcemu vedeniu kraja, že zákazku na rekonštrukciu ciest súťažil cez elektronické trhovisko, ktoré je určené na obstarávanie bežne dostupného tovaru. Navyše na predkladanie ponúk nechali iba tri pracovné dni.

Do súťaží sa následne prihlásili firmy, ktoré vo viacerých prípadoch zákazku neboli schopné zrealizovať. V okresoch Lučenec a Zvolen sa plánované práce realizujú až teraz, potom čo nové vedenia kraja pripravilo štandardné verejné obstarávanie.

Banskobystrický samosprávny kraj teraz hľadá právne spôsoby ako pokutu zosobniť bývalému vedeniu kraja.

“Bývalý riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík a predseda BBSK Marián Kotleba boli v čase súťaženia verejne upozornení, že konajú v rozpore so zákonom. Napriek týmto upozorneniam nezákonné verejné obstarávanie nezastavili, naopak aj napriek neúspešným pokusom tento postup opakovali,”

hovorí riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.

“Najviac na to doplatili občania kraja. V dvoch okresoch neboli rekonštrukcie ciest zrealizované, práce prebiehajú až teraz, po tom, čo sme napravili chyby z minulosti. Všetci daňoví poplatníci sa navyše poskladajú na pokutu pre ÚVO. Nenecháme to tak a hľadáme právne nástroje ako škodu, ktorá kraju vznikla, zosobniť bývalému vedeniu,”

dodal Hollý.

TS: Matej Bučko, ilustračné foto: Priekopník

Pozri tiež

V prvých školách začala plánovaná modernizácia učební a vybavenia

Dohromady 12 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja zmodernizuje svoje učebne a budovy spolu za …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *