Výsledkom prvého okrúhleho stola kandidátov na post predsedu BBSK je výzva smerom k RTVS a Ministerstvu vnútra SR.

V sobotu 9. 9. 2017 prebehol dlhšie avizovaný prvý okrúhly stôl kandidátov na post predsedu BBSK. Zúčastnili sa ho Martin Klus, kandidát SaS, OĽaNO, NOVA, OKS a KDH, nezávislí Stanislav Mičev, Igor Kašper a Pavel Greksa a za kandidáta Viliama Baňáka z Jednoty – ľavicovej strany Slovenska, prišiel v zastúpení krajský predseda strany Ondrej Kožiak. Účasť ovplyvnili vyhlásenia viacerých ohlásených kandidátov z nedávnej minulosti o nepripojení sa k takejto iniciatíve, ako aj nedostupnosť kontaktných informácii o niektorých kandidátoch, v krátkom čase po ohlásení ich kandidatúry.

Všetci zúčastnení sa zhodli na dôležitosti takejto formy komunikácie. Ako uviedol Stanislav Mičev „odkazovanie výziev cez médiá je v súčasnej napätej situácie v našom kraji výdatnou pomocou súčasnému županovi, a preto ma mrzí, že viacerí kandidáti už dávnejšie odmietli stať sa súčasťou takéhoto formátu diskusie“. Zároveň vyjadril nádej, že sa niektorí ďalší do budúcnosti pridajú.

Kandidáti na post predsedu BBSK zároveň prijali dve výzvy, ktoré majú v napätej situácii spôsobenej zrušením druhého kola volieb pomôcť k hľadaniu najlepšieho protikandidáta súčasnému županovi.

Prvou z nich je výzva smerom k RTVS, v súvislosti s realizáciou živých diskusií s kandidátmi. Účastníci okrúhleho stola sa zhodli, že keďže sa v Banskobystrickom kraji vytvára veľký tlak na odstúpenie kandidátov, tak je nevyhnutné, aby sa živá diskusia s kandidátmi zrealizovala čo najskôr.

„Ak majú voľby v našom kraji rozhodnúť vo veľkej miere prieskumy verejnej mienky, tak je dôležité, aby si občania vyberali aj na základe iného dojmu, ako len starostlivo upravených bilboardov či letákov“, uviedol Igor Kašper.

Ďalšiu výzvu smerovali k Ministerstvu vnútra SR. To je totiž zodpovedné za tlač volebných lístkov. Ich finálnu podobu si už niektoré médiá, aj kandidáti, našli ako vhodný dôvod na tlak smerom k ostatným,  aby sa urýchlil proces vzdávania sa v prospech jediného kandidáta.

„Ak bolo Ministerstvo vnútra v minulosti schopné natlačiť hlasovacie lístky pre druhé kolo voľby za menej ako dva týždne, tak sme si istí, že prinajmenšom pre náš kraj by lístky na voľby predsedu BBSK mohli ísť do tlače až po 15. októbri 2017“, domnieva sa Pavel Greksa.

Všetci ostatní zúčastnení ho v tejto úvahe a otvorenej výzve smerom k Ministerstvu vnútra SR plne podporili.

Posledným bodom, ktorým sa účastníci zaoberali, bola ponuka jedného z kandidátov J. Luntera, na realizáciu spoločného prieskumu verejnej mienky prostredníctvom agentúry FOCUS, ktorú zaslal viacerým protikandidátom.

„Prekonzultovali sme ju, vzali do úvahy aj alternatívne ponuky prieskumných agentúr a zhodli sa na tom, že konečné rozhodnutie prijmeme s Jánom Lunterom do stanoveného termínu 13. 9. 2017“, skonštatoval Martin Klus.

Záverom sa účastníci zhodli na mechanizme pravidelnej elektronickej konzultácie spoločných tém, na pozvaní ďalších kandidátov a potrebou realizácie druhého okrúhleho stola najneskôr do 10 dní.

Jana Orlická, foto: ek

 

Pozri tiež

Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej zmení sídlo, ušetrené prostriedky investuje kraj do regionálneho rozvoja v okrese Revúca

Približne 150-tisíc eur má ísť v investičnom období troch rokov do podpory regionálneho rozvoja a cestovného ruchu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *