V prvú januárovú nedeľu tohto roku sa uskutočnil XX. novoročný šachový turnaj a GPX mládeže Banská Bystrica 2016 pre kategórie mládeže a dospelých pri príležitosti 23. výročia vzniku Slovenskej republiky v priestoroch Spojenej školy Kremnička v Banskej Bystrici.

Systém hry bol vedený švajčiarskych systémom 2×15 minút na 9 kôl. Nechýbala ani účasť čestného garanta podujatia JUDr. Jany Laššákovej podpredsedníčky NR SR. Vysoká účasť až 155 hráčov podujatie mierne predĺžila, ale stálo to za to.

Výborná konkurencia z viacerých kútov celého Slovenska a dokonca aj hostia z Maďarska udržali solídnu úroveň za účasti niekoľkých mladých slovenských reprezentantov. V hlavnom turnaji súťažilo spolu 101 šachistov. V súbežne hranom mládežníckom GPX turnaji sa zúčastnilo 54 žiakov, ktorí bojovali o body do seriálu turnajov GPX SR v kategóriách dievčat a chlapcov do 8 , 11 a 14 rokov. Turnaje sa hrali švajčiarskym systémom na 9 kôl a s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa Pravidiel FIDE rapid. Garanciu nad podujatím prevzala JUDr. Jana Laššáková, podpredsedníčka NR SR, ktorá osobne privítala a pozdravila účastníkov podujatia. Pozvánku na slávnostné otvorenie prijal aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Tradične sa v zastúpení miestneho odboru Matice Slovenskej prihovoril pekným novoročným vinšom jeho predseda Igor Kovačovič. Hlavným organizátorom podujatia bol šachový klub Junior pri CVČ Banská Bystrica, s podporou podpredsedu NR SR Jany Laššákovej, mesta Banská Bystrica, MO Matice Slovenskej, CVČ Havranské Banská Bystrica. Dôstojné priestory poskytla organizátorom Spojená škola Kremnička.

V hlavnom turnaji zvíťazil bez prehry iba 15 – ročný mládežnícky reprezentant SR Viktor Gažík. Svojim súperom so ziskom 8 bodov povolil len dve remízy. Druhé miesto obsadil hráč FTC Filakovo Alexander Szamos so 7,5 bodmi pred tretím Martinom Zvaríkom z TJ Mladosť Žilina tiež so 7,5 bodmi.

_DSC1654

Medzi ženami bola najlepšia Monika Motyčáková z Liptovskej Šachovej školy a celkove so 6,5 bodmi. V mládežníckych kategóriách do 18 rokov medzi dievčatami zvíťazila Anna Sofia Cíbiková z ŠK Garde Detva . Kategóriu 18-ročných chlapcov vyhral celkový víťaz Viktor Gažík .

V seniorskej kategórii zvíťazil Ferenc Frink hráč FTC Filakovo z maďarského Šalgotariánu.

V žiackom turnaji GPX bojovalo o body spolu 54 žiakov, ktorí boli hodnotení v šiestich kategóriách. V kategórii dievčat do 14 rokov zvíťazila Viktória Kucejová z Lučenca. V kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Adam Valašťan zo ZŠ u Filipa B. Bystrica. V kategórii 11 – ročných dievčat zvíťazila Lucia Kapičáková z FTC Fiľakovo a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil Dominik Pecháček z ŠK Junior Banská Bystrica , ktorý sa stal aj celkovým víťazom turnaja GPX. V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Nina Klimčíková zo ZŠ a MŠ Zakamenné . U chlapcov do 8 rokov vyhral Andrej Sitár NŠK Nitra.

Ceny víťazom odovzdávali okrem podpredsedníčky NR SR aj Mgr. Katarína Líšková z CVČ Havranské a Igor Kovačovič, predseda Matice Slovenskej v Banskej Bystrici. Celým podujatím sprevádzal prítomných hlavný organizátor Ing. Zdenek Gregor.

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo svojím dielom prispeli k jeho príprave a priebehu. Oceniť je potrebné hlavne pomoc garanta podujatia , činnosť dobrovoľných pomocníkov – členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, mesta Banská Bystrica a SŠ v Kremničke, ktorej priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony a celkovú pohodu na podujatí. Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja zároveň zaväzujú organizátorov pokračovaním tejto tradície aj v nasledujúcich ročníkoch.

autor: Z.Gregor, redakčne upravil mp

Pozri tiež

Novoročný šachový turnaj Banská Bystrica 2019

V Banskej Bystrici sa dňa 4.1.2019 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku …