Z areálu bývalej Slovenky v Banskej Bystrici má byť do 10 rokov nová Slovenka 2

Areál bývalého textilného závodu Slovenka v Banskej Bystrici chátra už roky.

Banská Bystrica bola mestom textilu od 18. až do 21. Storočia. V Banskej Bystrici a Radvani už v období 18. storočia bol najväčší počet remeselníkov na počet tu žijúcich obyvateľov. Nie je preto divu, že v tomto období práve tu vznikali prvé manufaktúry – priemyselné fabriky. Prvá textilná fabrika v Banskej Bystrici vznikla už v roku 1725 a založil ju banskobystrický mešťan Bohumil Sterz. Fabrika vyrábala kvalitné látky, predovšetkým súkno. Zásobovať ním mala predovšetkým banský a hutnícky priemysel v Banskej Bystrici a okolí.

Pôvodný závod a budovy Slovenky na Striebornom námestí v Banskej Bystrici boli v 19. storočí vybudované pre stoličkovú továreň. V meste Banská Bystrica pôsobila v tomto období továreň na výrobu nábytku pod názvom „Cisársko-kráľovská privilegovaná Banskobystrická továreň na nábytok z masívneho ohýbaného dreva“. Ulica od Strieborného námestia smerom na Medený hámor niesla názov po továrni a nazývala sa Stoličková ulica. Meno dostala po fabrike, ktorá tu vyrábala stoličky už od roku 1874. Neskôr po druhej svetovej vojne bol na jej mieste postavený textilný závod Slovenka, ktorá bola posledným veľkým textilným závodom. Závod Slovenka ako prvá samostatná slovenská továreň na pletený a tkaný tovar vznikla pôvodne v Martine v máji v roku 1921, kedy začala stavba továrne. Založil ju Ján Ország starší a prvé stroje do továrne sa doviezli z Anglicka. Hlavnou pracovnou silou továrne boli už v tom období ženy. Vyrábali sa tu ponožky a pančuchy. V roku 1951 sa zmenilo sídlo podniku Slovenka z Turčianskeho Svätého Martina do Banskej Bystrice do priestorov bývalého závodu vlnárskej a súkenníckej výroby. Začala sa tak písať novodobá história firmy. Ako vyzerá areál bývalej Slovenky teraz?

Vystriedal niekoľkých majiteľov, ktorí s ním mali veľké plány, nikomu sa ich však nepodarilo dotiahnuť dokonca. Medzi Banskobystričanmi si preto areál textilky vyslúžil prezývku „strašiak mesta“. Z historickej fabriky zostali len skelety a vstupná časť. Zmeniť to má nový projekt slovenskej developerskej a investičnej spoločnosti Arkon pod názvom Slovenka 2, ktorý v stredu predstavili jej zástupcovia, architekti a banskobystrický primátor Ján Nosko. Má šancu zmeniť sa na jeden z najlukratívnejších a zároveň najväčších realitných projektov v meste pod Urpínom. Tvrdí to banskobystrický magistrát. Podľa neho na ploche viac než štyri hektáre má vyrásť nový polyfunkčný komplex budov. Doteraz však ani jeden z predchádzajúcich majiteľov areálu nedokázal svoj projekt realizovať.

V auguste minulého roka získala areál bývalej textilnej továrne naša spoločnosť. Na ploche viac ako štyri hektáre plánujeme v najbližších rokoch vytvoriť ucelenú mestskú štvrť s jednotným architektonickým dizajnom, v ktorej budú okrem bývania zastúpené aj priestory na prácu, kultúru, nákupy, športové a voľnočasové aktivity. Plánované nové kultúrno-spoločenské centrum by sa malo stať miestom dôležitých udalostí v živote Banskobystričanov, prezentoval Andrej Konkoľ, generálny riaditeľ spoločnosti Arkon. Podľa neho celú štvrť prepoja komunitné záhrady a vnútrobloky. Riečka Bystrica dostane vynovené nábrežie a opäť sa stane súčasťou života mesta.

Strieborné námestie prepojí celú lokalitu s centrom mesta a zároveň vytvorí atraktívny vstup do historickej zóny. Takisto má dôjsť k postupnému odstráneniu zvyšných skeletov troch objektov a po dohode s mestom spoločnosť zabezpečí vyčistenie Strieborného námestia a opravu dopravného značenia. V pláne je vytvorenie dvoch zastávok MHD, ktoré budú komfortnejšie, a verejné parkovisko asi pre sto áut. Výstavba celej zóny Slovenka 2 za odhadovaných okolo 100 miliónov eur, bude prebiehať po etapách. Začiatok prvej je plánovaný na budúci rok, kompletné dokončenie projektu zhruba na desať rokov. Do konca tohto roka však v areáli plánujú osadiť dočasné stavby ako kaviareň, cukráreň, multifunkčné ihrisko či predajné centrum s vyhliadkou na areál.

er, foto mp

Pozri tiež

Video│Retro Bystrica – Slovenka

V roku 1951 bol premiestnený do Banskej Bystrice, kde nadviazal na textilnú tradíciu. Tu nastal …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *