Zabezpečenie na železničnom priecestí vo Chvatimechu menia za nové, moderné

Železničné priecestie vo Chvatimechu v okrese Brezno bude mať už čoskoro nové zabezpečenie. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizujú výmenu staršieho priecestného zabezpečenia, ktoré bolo mechanické, za moderné a automatické. Bude mať svetelnú signalizáciu so závorami a spúšťať sa automaticky – jazdou vlaku. Informovala Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.

„Predpoklad spustenia nového zariadenia do predčasného užívania je koniec mája 2017. Staré zabezpečovacie zariadenie bude vypnuté z činnosti a nahradí ho nové. Neskôr bude staré zariadenie demontované. Pôjde o reléové zariadenie s elektronickými prvkami, ktoré bude umiestnené v reléovom domčeku na priecestí. Stavba zahŕňa položenie podzemných vedení k elektronickým prvkom, ktoré sú umiestnené na trati. Práce sú realizované dodávateľsky a výška investícií je 296.709 eur bez DPH,“ uviedla Pavliková.

Priecestné zabezpečovacie zariadenie informuje užívateľa pozemnej komunikácie o stave železničnej prevádzky na priecestí a varuje účastníkov cestnej prevádzky zreteľne a včas, že sa k železničnému priecestiu blíži dráhové vozidlo. Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách si každý účastník cestnej premávky musí pri prejazde, respektíve prechode cez priecestie, počínať mimoriadne opatrne a presvedčiť sa o bezpečnom prejazde. Pri úrovňovom križovaní dráhy s cestnou komunikáciou má prevádzka dráhy prednosť pred cestnou premávkou.

„ŽSR upozorňujú všetkých účastníkov, že v prípade spozorovanej akejkoľvek poruchy na železničnom priecestí, respektíve akejkoľvek inej mimoriadnej situácie či nehody na priecestí, je možné to telefonicky oznámiť na linku 112 alebo policajnú linku 158. Treba nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia, ktoré sa nachádza na zadnej strane výstražníka,“

dodala hovorkyňa. Číslo je viditeľné aj za nepriaznivého počasia či v noci.

zdroj a foto: TASR

Pozri tiež

Začali opravy v úseku železničnej trate Slovenská Ľupča – Banská Bystrica

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vykonávajú v týchto dňoch opravy v úsekoch železničných tratí Slovenská Ľupča …

3 komentáre

  1. Kedy to uz bude spustene?Rad si to vychutnam.

  2. Načo ste to stavali keď to ajtak nefunguje ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *