10. ročník festivalu Osmidiv v B. Štiavnici sa vydaril na celej čiare.

Benefičnému koncertu pre osoby s mentálnym postihnutím pre Banskobystrický región a okolité ústavy pod krídlami  Občianskeho  združenia Milan Štefánik, prialo krásne počasie aj plejáda umelcov, ktorí sa ho zúčastnili. V nedeľu 18. augusta 2019 o 14:30, ho otvorila výborná zumbistka z Bratislavy, Daniela Česneková. Už v úvode sa decká naplno vybláznili a nastavili sa do tohto režimu počas celého poobedia. Samotná inštruktorka bola milo prekvapená z detí, ktoré sa aktívne zapojili do tanca, príštila z nich čistá radosť a o to viac ju potešili ručne vyrobené darčeky od nich. Mesto jej príde tiež veľmi nádherné. Teší ju najmä to, že zumbu, ktorú prezentuje po celom svete a tak spája národy, na tomto mieste zas spája chorých so zdravými.

Po ukončení úvodnej časti prichádza na scénu oficiálne otvoriť festival pán Milan Štefánik za asistencie moderátorov  Very Wisterovej a Petra Šarkana Nováka. Dvojica sa výborne dopĺňala a prečo prijali pozvanie? Šarkan:

„Poznám Milana už dlho, páči sa mi ako robí tieto veci. Nikdy mu spoluprácu neodmietnem“.

Vera:

„Páči sa mi krásne prostredie. Je to klenot spojený s fantastickou hudbou“. Dojali ju tiež darčeky od detí a obidvaja sa zhodli na tom, že na takéto podujatie ich nemusí prehovárať.

Pred 15 hodinou začal hlavný program. Otvorila ho veľmi dynamicky skupina IMT SMILE, svojimi tradičnými hitmi. Ale aj pieseň Poď so mnou, ktorú namiesto Kaliho odspieval gitarista skupiny Tomáš Slávik, mala veľký úspech. Nehovoriac o hite Niekto ako kráľ, či krásnych vsuvkách saxofonitu Mária „Gapu“ Garbera. Akcia sa im veľmi páčila, všetko dnes hralo do karát. Skupina DROWNING CHARON ponúkla naozaj veľmi zvláštny štýl hudby tzv. horor punk. V jej zmysle boli ladené tóny, oblečenie aj styling účinkujúcich. Speváčka Martina prezradila, že námety čerpajú hlavne z mytológie, čo už napovedá samotný názov skupiny, v preklade Topiaci sa Cháron.  Aj keď patria skôr do  klubovej scény, svojich fanúšikov si tu našli. Ďalší člen skupiny Hugo  (pôvodom z Ekvádoru) povedal, že sa na Slovensku cíti ako doma a akcie tohto typu ho vždy potešia, preto nikdy pozvanie neodmietne. Vďaka nim spoznal aj celé Slovensko. Pre mňa bola prekvapením aj slovenská skupina O.B.D. Rege v ich podaní sa myslím, všetkým páčilo, ale inak to bola všehochuť rôznych štýlov. Počuli sme od nich piesne ako Stereo, Na kopci, Biely strom, ale hlavne nezabudnuteľné Komáre. Spevák Roman (vyštudovaný historik) vysoko ocenil aj samotné mesto, ktoré je podľa neho krásne a inšpiratívne. Preto aj viacerí členovia skupiny si okrem toho, že prišli zahrať urobili výlet s rodinami a stihli sa pred koncertom vykúpať v našich povestných tajchoch.  Krehká blondínka EMA DROBNÁ tiež predviedla niektoré svoje spevácke kúsky. Na záver dala chronicky známu pieseň Čerešne. Byť na takejto akcii je pre ňu tá najsprávnejšia vec. Preto ďakuje za všetky dary od detí a praje im, aby aj naďalej boli také slniečka, ako doteraz. Záver patril legendárnej skupine GLADIATOR s piesňami Neviem, Život, Medulienka, Keď sa láska podarí a mnoho iných. Frontman skupiny, gitarista a spevák Miko povedal, že na takýchto akciách už majú svojich kamarátov. Vždy sa preto tešia na takéto pozvanie, kde vládne familiárna nálada. Ešte viac o to, že naposledy kvôli dažďu nemohli odvystupovať a teraz im klaplo aj počasie.

O všetky hladné bruchá sa okrem bežných stánkov staral náš kuchár Mário. Tentokrát v štýle bravčový a jelení guláš. Mal inak aj pomoc z rodnej obce Hostie. Varilo sa 200 porcií v dvoch kotloch. O duševný pokrm pre deti sa zas starali tradičné workšopy. O tie, ako som  zistila bol tento rok mimoriadny záujem a lektori mali počas celého podujatia plné ruky práce. Strieľalo sa z kuše a luku. Martinka, Rasťo, Erika z DD a DSS Tornaľa si to veľmi pochvaľovali. Maľovalo sa na sadru a na tvár. Tým, že si sadrové odliatky môžu detičky aj zobrať domov, o to viac si to cenia, povedala mamička Martina zo Štiavnice. Enkaustika (maľovanie horúcim voskom) malo dve lektorky. Lenka a Adriana sa tiež celý deň nezastavili. Novinkou boli určite aj enkaustické perá, v ktorých je dopredu definovaný vzor obrázku. Rodičom postihnutých detí sa tiež akcia rátala ako veľmi vydarená. Takto sa o nej vyjadril pán Filip z B. Štiavnice, či pán Ladislav z Lučenca. Monika z Nitry, ako náhodná diváčka, zas vysoko ocenila prepojenie zdravých divákov s postihnutými. Celá akcia mala podľa nej vysokú úroveň a bola rada, že ju mohla svojím vstupným podporiť. Počas podujatia sa vyhodnocovali aj najkrajšie ručne vyrobené mávatká. Firma SPIG zo Zvolena, zas prezentovala svoju činnosť, ale hlavne pomáhala postihnutým svojím schodolezom, čím sa pre nich stala preprava omnoho jednoduchšia. Tak, ako povedala moderátorka Vera: „Tento festival v B. Štiavnici je stretnutím  viacerých divov a určite je ich viac ako osem“.

,,Benefičný koncert Osmidiv pre mentálne postihnuté deti sa nám podarilo usporiadať 10tym rokom úspešne vďaka pomoci všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom a tento rok aj veľkej priazni počasia. Za celých 10 rokov festivalu Osmidiv sme priniesli ,,večným deťom „ ako zdravotne postihnuté deti familiárne nazývame, priniesť mnoho radosti krásnym kultúrnym zážitkom. Deti majú čistú dušu a z tohto intenzívne prežitého dňa budú čerpať ešte dlhý čas.,,

pripomenul hlavný organizátor Milan Štefánik.

Text: Daniela Sokolovičová, foto: Petra Sekáčová, Igor Frimmel, Milan Maršalka, Ján Koťo, Tatiana Orolínová a Ján Vlk – Dreamwolf Arts
Video: Leviceonline  https://www.youtube.com/watch?v=Epv-fPKLXQ8
Igor Kolesár

Pozri tiež

Festival OSMIDIV oslávi jubileum s exkluzívnou hudobnou zostavou na čele s IMT Smile!

Jubilejný 10. ročník festivalu s benefičným posolstvom OSMIDIV v Banskej Štiavnici ponúkne naozaj exkluzívnu zostavu hudobných hostí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *