28 dní do SIAF-u

Sliačske nebo s pestrou ponukou lietadiel

Do SIAF-u ostáva už len 28 dní a organizátori postupne odkrývajú ďalší program. Najväčším leteckým podujatím na Slovensku si na Leteckej základni Sliač prvý augustový víkend pripomenieme sté výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. výročie SNP. Hlavný programový partner, Ministerstvo obrany SR, pripravil pre fanúšikov leteckých dní atraktívny program vo vzduchu aj na zemi.  

V rámci dynamických ukážok nebude chýbať majstrovstvo pilotáže Francúzov na lietadlách Alpha Jet.  Na statike sa po niekoľkých rokoch opäť predstaví špeciálne prieskumné lietadlo včasného varovania AWACS. Charakterizuje ho veľký radar v tvare taniera na chrbte. Na svoje letové ukážky sa pripravujú aj Vzdušné sily OS SR so stíhačkami MIG 29, vrtuľníkmi Black Hawk či dopravným lietadlom Spartan. Vládna letka predvedie svoje lietadlá Airbus A319 a Fokker 100 s podobizňou generála Milana Rastislava Štefánika na zadnej časti trupu.

 Sliačske nebo vymaľuje talianska trikolóra

 Majstri leteckej akrobacie Frecce Tricolori (trojfarebné šípy) znovu mieria na SIAF. Vďaka desiatim pilotom vo vzduchu a technickému personálu na zemi, budeme mať opäť zimomriavky na koži. Sliačsku oblohu vymaľujú rôznymi manévrami. Tešiť sa môžeme na Srdce, Labuť, Vejár, Iskru či Kalich. Vysoká úroveň profesionality, železná disciplína, tímový duch a nadšenie pre lietanie… To je talianska pýcha leteckej akrobacie.

 Letecké dni aj s F-16-kami

 Na SIAF-e 2019 sa predstavia lietadlá F-16 hneď z troch krajín, z toho dve v letových ukážkach. Návštevníci MLD SIAF 2019 budú mať jedinečnú príležitosť porovnať na sliačskej oblohe majstrovstvo gréckych (Zeus Demo Team) a poľských (Tiger Demo Team) vojenských pilotov na lietadle tej istej kategórie F-16 Block 52+. Belgičania zaujmú so svojou F-16-kou pozíciu na statike.

 Historické skvosty na SIAF-e 

Návštevníci si budú môcť v dňoch 3. a 4. augusta vychutnať aj dynamickú ukážku skutočného historického skvostu – lietadla Spitfire, v podaní majiteľa lietadla Stephena Steada.  Supermarine Spitfire je známe tým, že na ňom lietal jeden z najvýznamnejších československých pilotov – generálmajor Otto Smik. Zo susedného Poľska priletia skúsení piloti, ktorí nám predstavia ďalšie historické lietadlo – JAK 3 U.

 Chorvátsky bojovník

Stojisko statických ukážok leteckej techniky sľubuje ďalší atraktívny exemplár. Chorvátske vzdušné sily vysielajú na Sliač hneď dva zaujímavé vrtuľníky OH-58D Kiowa Warrior. “Tešíme sa, že budeme mať možnosť byť súčasťou SIAF 2019!” Toto je odkaz pre fanúšikov letectva od štvorice majorov – pilotov vrtuľníkovej letky z 93. leteckej základne Zemunik, Chorvátsko.

Hawk od letky agresorov

Lietadlá v čiernej farbe so smrtihlavom (lebka a skrížené kosti) na trupe nie sú na Medzinárodných leteckých dňoch ničím novým. Už v uplynulých rokoch  totiž lietali na Sliači spoločne s našimi vojenskými pilotmi v rámci  zdokonaľovacieho výcviku a výmeny leteckých jednotiek. Skvelá správa je, že aj toto unikátne lietadlo budeme môcť prvý augustový víkend vidieť na stojisku statických ukážok.

 Organizačné info pre návštevníkov:

  • lístky sa 3. a 4. augusta začnú predávať na bránach letiska už od 7:00 hod.
  • vyzývame ľudí, aby vyrazili na SIAF v dostatočnom časovom predstihu
  • brány sliačskeho letiska sa otvárajú o 8:00 hod.
  • letový program sa začína o 10:00 hod.
  • nebude chýbať detská zóna, atrakcie pre celé rodiny, celodenný zábavný program
  • viac info na nájdete na: siaf.sk, Facebook, Instagram. Vo FB skupine “Cestujem na SIAF” si môžu návštevníci SIAF-u dohodnúť zdieľanú jazdu
  • predpredaj vstupeniek je dostupný cez predpredaj.sk

zdroj a foto: Zdenka Marhefková, mediálny tím SIAF

 

 

 

Pozri tiež

Kraj zabezpečuje kyvadlovú dopravu na podujatí SIAF, autobusy budú nízkopodlažné

Najväčšie podujatie svojho druhu v kraji, Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 na Sliači, otvorí svoje brány …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *