Ako byť 7-mesačným poslancom alebo prečo by voľby mali byť každý rok

BLOG

 

Poďme sa zelenať, poďme komunikovať, poďme tvoriť. Teraz je ten správny čas. Alebo vhodný?

Komunálne voľby sa nezadržateľne blížia. Tento rok sú stanovené na 10. novembra 2018. Verím, že každý občan si vstúpi do svedomia, využije možnosť voľby a pôjde vhodiť lístok so svojim hlasom do volebnej urny. Treba túto možnosť využiť vtedy, kedy nám je to umožnené a to tak, aby sme sa nemuseli ďalšie štyri roky sťažovať a bezbranne hľadieť na činnosť, a niekedy aj nečinnosť, zvolených zástupcov.

Ako každé voľby, či už na komunálnej alebo celoštátnej úrovni, aj tieto sa vyznačujú neochvejnou aktivitou poslancov. Hlavne tých, ktorí doteraz nič nerobili. Webové stránky sú zrazu plné fotografií vykonanej práce, plné pochvalných textov ako sa čo buduje, organizuje. Mestská stránka je plná informácií – diskusie s občanmi, budovanie parkovísk, ihrísk, športovísk. Kde boli mestskí poslanci doteraz? Kde boli od roku 2014?

Posledný rok sa buduje až podozrivo často a veľa. Opravujú sa schody, cesty, chodníky, maľujú sa čiary na parkoviskách. Žiaľ aj v tomto prípade sa nájdu prípady, kedy sa opravy realizujú v častiach, ktoré sú obyvateľom najviac na očiach. Na úplných okrajoch mestských častí sú stále úseky ciest a chodníkov, ktoré by bolo naozaj vhodné opraviť.

Minimálnou povinnosťou každého poslanca je poznať svoj volebný obvod. Avšak zastávam názor, že poslanec má poznať celé mesto a hlavne pracovať v prospech občanov počas celého volebného obdobia. Vo všeobecnosti platí, že poslanci tesne pred voľbami zvýšia svoju aktivitu na sociálnych sieťach. Na svojich profiloch reagujú na podnety občanov, komentáre a podobne. Ale čo sa stane po voľbách? Na voličov zabudnú, svoje profily nechajú ako sa hovorí „ležať ľadom“, prinajhoršom dokonca zakážu pridávanie príspevkov.

V mestskom zastupiteľstve sedí aj pár poslancov, ktorí za niekoľko volebných období toho veľa pre občanov mesta neurobili. Napríklad pán Mgr. Vladimír Pirošík dostal otázku: „Čo ste urobili pre Bystričanov?“. Žiaľ, nevedel odpovedať a to je dosť smutné. Napríklad poslanec Mgr. Matúš Molitoris ďakuje občanom za podnety kde je potrebné čo opraviť (chodníky, cesty a pod.). Tiež zvýšil svoju aktivitu len pár mesiacov pred voľbami. Kde boli páni poslanci doteraz? Viceprimátor Ing. Martin Turčan v posledných komunálnych voľbách kandidoval za koalíciu Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS, pričom podľa jeho vyjadrení nie je stotožnený s tým, ako vládna strana koná a aké má kauzy. Ale aj tak mu nevadí poberať plat viceprimátora, kde ho zvolili tí, ktorých kritizuje. Neobhajujem tieto strany. Takéto konanie poukazuje na charakter človeka a na to, ako to myslí so svojou čestnosťou. V neposlednom rade aj konanie BBA (Banskobystrickej alternatívy), ktorá sa prezentuje ako klub nezávislých kandidátov na poslancov a čuduj sa svete v auguste oznámili koalíciu s ďalšími politickými stranami.

Kto nás vlastne zastupuje? Poznáte všetkých poslancov za svoj volebný obvod? Všimli ste si, že niekoľko súčasných poslancov a kandidátov na poslancov v Banskej Bystrici ani nežije? V meste majú len trvalý pobyt. Napríklad jeden kandidát žije v Priechode niekoľko rokov! Takíto poslanci asi ťažko môžu zastupovať občanov, keď nežijú v danej lokalite a nezaujímajú ich každodenné starosti. A predovšetkým, keď daný volebný obvod a teda mestskú časť reálne nebudú zastupovať, ani tam nechodia a nežijú. Nevedia kde sú aké chodníky, v akom stave je dopravná bezpečnosť ciest, chodníkov, prechodov pre chodcov cez ktoré chodia aj naše deti. V tomto prípade je na zamyslenie z akého dôvodu vyhlásili svoju kandidatúru na post poslanca.

Koniec koncov, celá skladba mestského zastupiteľstva je na zamyslenie. Prichádza deň, kedy môžeme nastaviť poslancom zrkadlo ich činnosti za posledné volebné obdobie. Určite to využime a dajme svoj hlas tím, o ktorých si myslíme že naše mesto posunú bližšie k dokonalosti.

Autor: Anton Minarik

Mám 40 rokov a pochádzam z Martina. Dlhé roky žijem v Banskej Bystrici, kedy som sem prišiel za športom do VŠC Dukla Banská Bystrica (džudo). Vyštudoval som Univerzitu Mateja Bella a Bankový inštitút vysoká škola Praha. Rád komunikujem s ľuďmi, nebojím sa pomoci druhým a ani nových výziev. Som zástanca slušnosti a poctivosti. Koľko dávaš, toľko dostaneš naspäť.

Pozri tiež

VODIČI, SLEDUJTE DOPRAVNÉ ZNAČENIE!

Dopravná nehoda v obci Brehy skončila našťastie iba ľahkým zranením spolujazdkyne. 38-ročný vodič na vozidle …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *