Aktuálna ekologická téma silno zarezonuje aj v Banskej Bystrici

Europa Shopping Center bude podnecovať zodpovednejší prístup k životnému prostrediu

Už tento piatok, 4. októbra 2019, otvorí najväčšie nákupné a voľnočasové centrum v Banskej Bystrici svoje brány prírode. Eko deň privíta školákov, pre ktorých sú pripravené diskusno-dokumentárne bloky, ako aj širokú verejnosť, ktorá si bude môcť vypočuť zaujímavé prednášky, zúčastniť sa interaktívnych workshopov, či nakúpiť produkty zodpovedných výrobcov.

 Environmentálne vzdelávanie mimo školských lavíc

 Priestory kina CINEMAX sa na chvíľu premenia na zaujímavú školskú triedu. Tomáš Šmátrala z projektu Najbohatšie ekosystémy planéty Zem (NEPZ) priblíži deťom svoj pohľad na zbytočné vytváranie odpadov a podelí sa o svoje zážitky z Indonézie, kde čistil pobrežia oceánov od odpadov. Vzdialenú tému znečistených morí priblíži deťom ukážkou cesty odpadov z našich slovenských potokov a riek až do svetových morí. Svojim osobným príbehom sa pokúsi prepojiť svetové ekologické súvislosti s každodenným životom človeka; od odmietania odpadov, cez ich triedenie, až po zero-waste životný štýl, s ktorým dokáže začať každý jeden z nás.

Postoj k prírode je zrkadlom životného štýlu

Ak nie ste ľahostajní k ekologickým otázkam a zamýšľate sa nad tým, ako svojou troškou prispieť k zmene, určite vás potešia praktické ukážky jednoduchých krokov, vedúcich k znižovaniu tvorby odpadov. Pripravené workshopy názorne ukážu, ako si jednoducho vyrobiť vlastnú eko-tašku, ako dať mnohým veciam v našom dennom živote druhý život, alebo ako správne separovať odpad. V prezentáciách zaujímavých hostí sa dozviete, že je celkom jednoduché viesť aj celú domácnosť zodpovedným spôsobom.

Dnes o tom počúvame mnoho, zdá sa nám to však možno príliš zložité alebo nereálne. Zero-waste životný štýl je vo svojej podstate akoby návrat ku koreňom, kedy ľudstvo nebolo zahltené konzumom, neplytvalo sa prírodnými zdrojmi a vyrobilo sa len toľko, koľko ľudia naozaj potrebovali k svojmu životu. O tom, že tento životný štýl nie je nákladný  ani komplikovaný, a ako ho jednoducho aplikovať do praxe, si povieme už v piatok počas niekoľkých vstupov,

hovorí Petra Slezáková, zo Zero Waste Slovakia.

Eko deň nám tiež umožní dozvedieť sa, že separovanie odpadov má reálny význam. SHP Harmanec, ktorý spracováva recyklovaný papier na ďalšiu výrobu, nám predstaví Príbeh papiera. Zuzana Labašová z Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA priblíži život v bezodpadovej domácnosti. Nebudú chýbať tipy na správny výber kozmetiky a drogérie, ktorá neuškodí nám ani planéte, a tiež rady pre čo najefektívnejšie spracovanie potravín, aby sme predišli zbytočnému plytvaniu.

Europa Shopping Center už prešlo niekoľkými významnými zmenami, vymenili sme plastový riad vo foodcourte za porcelánový, tlačený magazín Impulz sme preniesli do online prostredia, dlhodobo separujeme odpad a centrum obohacujeme aj o zelené steny. K strategickej vízii ekologického centra smerujeme ďalšími reálnymi krokmi. Vzdelávanie mládeže a návštevníkov je jedným z nich,“

približuje motivácie podujatia Jana Seleštianska, Marketing Manager Europa SC.

Eko deň začína už tento piatok 4. septembra 2019 o 9:00 hodine pre prihlásené školy a v poobedných hodinách sa organizátori tešia na zodpovedne zmýšľajúcich návštevníkov centra.

TS Essence communications, Anna Bieliková, foto: mp

Pozri tiež

Archeológia v Stredoslovenskom múzeu priblíži spôsoby odievania v dávnej minulosti

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *