Ani Banská Bystrica nebude ticho!

Začiatkom týždňa sa vo viacerých mestách na Slovensku uskutočnia pochody za reprodukčnú spravodlivosť. Majú byť reakciou na ďalší pokus poslancov a poslankýň NR SR obmedziť prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Medzi zapojenými mestami nebude opäť chýbať ani Banská Bystrica. Občania a občianky môžu svojou účasťou na pochode vyjadriť podporu reprodukčnej spravodlivosti.

 Stretnutie pochodujúcich sa v Banskej Bystrici uskutoční 18. októbra 2021 o 17:00 na Huštáku (Vajanského námestie, začiatok Dolnej ul.), odkiaľ bude pochod pokračovať po Dolnej ulici na Námestie SNP, kde pri Marianskom stĺpe zaznie niekoľko prejavov. Organizátorky a organizátori pochodu NEBUDEME TICHO! pozývajú všetkých ľudí, ktorí sa chcú nahlas postaviť za reprodukčné práva.

Návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“, ktorý v Národnej rade SR prešiel do druhého čítania, je už devätnástym pokusom NR SR obmedziť prístup k bezpečným, včasným a legálnym interrupciám za uplynulé dva roky. Takýto zákon by v prípade prijatia predstavoval vážne riziko pre ženy a dievčatá na Slovensku. Aj napriek tomu, čo deklarujú jeho predkladatelia a predkladateľky, tento zákon neponúka pomoc, ale ašpiruje na oklieštenie reprodukčných práv tehotných osôb.

Podľa organizátorky pochodu Veroniky Uhreckej „sú pripravované zmeny začiatkom obmedzovania práv žien na Slovensku a iba sťažia prístup k interrupciám. Nechcem sa jedného dňa zobudiť s vedomím, že žijeme v krajine, ktorá nám neustále hádže polená pod nohy a sloboda v nej už nemá miesto. Čím viac ľudí sa zúčastní týchto protestných akcií, tým väčšiu podporu budú cítiť ženy, ktoré podporiť potrebujú.“ Dopĺňa ju aj Jana Urbanová Bošelová, s ktorou v pondelok vystúpia na pódiu:

Nechcem sa len z diaľky prizerať ako menia našu krajinu na takú, v ktorej nechcem žiť. Môžeme vysloviť ženám podporu a ukázať, že sme dosť dobré a vieme sa rozhodovať samy za seba, že v ťažkých situáciách stojíme jedna pri druhej. Ak chceme, aby nás počúvali, nesmieme byť ticho.

Ako hovorí Ivana Klimentová, sociálna poradkyňa, ktorá sa zameriava na násilie páchané na ženách a ohrozených skupinách ľudí, „tento zákon sa bezmála dotkne každej jeden ženy či osoby. Najviac ohrozenými sú paradoxne tie ženy, ktorým by mal zákon pomáhať, ako aj uvádza vo svojom názve, a teda ženy žijúce v násilných toxických vzťahoch, pre ktoré môže znamenať tehotenstvo nástroj kontroly a pripútania sa k násilnej osobe. Tieto ženy nemôžu čakať dva či štyri dni na pomoc, ktorá by mala byť okamžitá a nepodmienená.

Už v utorok 19. októbra 2021 sa začína schôdza Národnej rady, na ktorej bude 150 poslancov a poslankýň znovu rozhodovať o tom, či ešte viac obmedzia prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Pochody, ktoré sa budú konať 18. októbra, tak chcú vyjadriť jasné NIE snahám o obmedzenie reprodukčných práv, ktoré predstavujú rodovo podmienenú diskrimináciu na spoločenskej úrovni. Iniciatíva Nebudeme ticho si za svoj symbol zvolila varechu a vyzýva účastníčky a účastníkov, aby si na protesty doniesli svoje vlastné kuchynské pomôcky, transparenty a samozrejme aj respirátory. Podujatie sa uskutoční za aktuálnych pandemických opatrení.

Pre viac aktuálnych informácií sledujte iniciatívu Nebudeme ticho na facebookovej stránke alebo na facebookovej udalosti pochodu v Banskej Bystrici.

 

Veronika Uhrecká, Ivana Klimentová

Pozri tiež

Slovenská republika potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami

„Posledné desaťročia sa vyznačujú postupným presunom geopolitického a ekonomického ťažiska svetovej politiky do indicko–pacifického regiónu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *