Anton II. Radvanský: Zvolenský župan i generálny dozorca evanjelickej cirkvi

Predstavíme si jednu významnú osobnosť spoločenského života, a to prostredníctvom štyroch predmetov zo spoločenskovedného zbierkového fondu Stredoslovenského múzea.

Bude ňou barón Anton II. Radvanský, ktorý sa narodil 7. júna 1807 v Banskej Bystrici v rodine Antona I. Radvanského a Barbory rod. Kubínyovej. Jeho manželka bola Mária rodená Podmanická (1831 – 1902).

Svoju kariéru, podobne ako jeho predkovia začal v službách župy. Anton II. najprv študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, následne na lýceu a neskôr na právnickej akadémii v Bratislave. Po skončení akadémie odišiel do Pešti kde pracoval na miestnom notariáte a v roku 1831 tu získal advokátsky diplom. Rok po získaní diplomu bol zvolený za riadneho notára Zvolenskej stolice a neskôr za zvolenského podžupana. Za revolúcie v roku 1848 bol ako prvý z rodiny Radvanských zvolený za hlavného župana Zvolenskej stolice. V roku 1875 sa stal Anton Radvanský turčianskym županom. V tomto istom roku získal titul barón, ktorý používali aj nasledujúci príslušníci rodu.

V roku 1861 sa stal Anton Radvanský cirkevným dozorcom evanjelického zboru Banskej Bystrice. O rok nato sa už hrnuli sťažnosti (aj naňho) od slovenských zborových dozorcov proti zneužívaniu cirkevnej autonómie na maďarizáciu. Vo verejnom živote zaujal Anton Radvanský tvrdý postoj voči národnému hnutiu, odsúdil aj memorandové zhromaždenie v Martine v roku 1861. Z pozície zvolenského župana podporoval maďarizáciu, podpísal sa aj pod dokument adresovaný ministerstvu školstva, v ktorom sa zasadzoval za zrušenie slovenských gymnázií

Barón Anton II. Radvanský zomrel 7. júna 1882 na zápal pľúc vo veku 75 rokov v Radvani. Bol čestným občanom Banskej Bystrice, pôsobil tu ako školský inšpektor a predseda rady evanjelických gymnázií, zastával čestnú funkciu kráľovského komorníka, bol nositeľom kríža sv. Štefana a pruského rádu sv. Jána.

K tejto významnej osobnosti patria vo fonde Stredoslovenského múzea nasledovné predmety:

• mortuárium Antona II. Radvanského

• fotografia Antona II. Radvanského

• kreslo Antona II. Radvanského

• portrét Antona II. Radvanského

Zdroj a foto : fb SSM

Pozri tiež

Prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici sa začal prvý deň skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Do piatkového večera …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *