Až 16 Slovákov sa pokúsi získať prvý atletický kov v ére samostatnosti

Štartom atletických zápolení sa v piatok 12. augusta začne súťažná časť olympijských hier 2016 pre najpočetnejšiu časť slovenskej výpravy.

V brazílskom Riu de Janeiro sa predstaví šestnásť atlétov zo SR – Lucia Hrivnák-Klocová v behu na 800 m, maratónkyňa Katarína Berešová, trojskokanka Dana Velďáková, kladivárka Martina Hrašnová, Mária Gáliková a Mária Czaková v chôdzi na 20 km, Iveta Putalová na 400 m, Jana Velďáková v diaľke, Jozef Repčík na 800 m, výškar Matúš Bubeník, kladivár Marcel Lomnický, Martin Kučera na 400 m cez prekážky a chodci Anton Kučmín (20 km), Matej Tóth, Martin Tišťan, Dušan Majdán (všetci 50 km).

Samostatné Slovensko zatiaľ pod piatimi kruhmi nezískalo ani jeden atletický cenný kov a reprezentanti v tomto odvetví by to najradšej zmenili už na OH 2016. Najvážnejším kandidátom je Matej Tóth. Majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov z Pekingu 2015 (3:40:32 h) sa pripravuje už na svoju štvrtú olympijskú účasť. V Londýne 2012 obsadil na 50 km siedme miesto, štyri roky predtým bol v Pekingu 26. na „dvadsiatke“ a na kratšej chodeckej trati skončil na 32. pozícii v Aténach 2004.

Teraz nastal pre Tótha najsprávnejší čas na utvorenie si olympijského maxima.

„Bola by obrovská škoda nevyužiť predchádzajúci vynikajúci rok a neposunúť sa aj v olympijskom rebríčku. Uvedomujem si však, že prebieha nová sezóna a v Riu sa pôjdu úplne iné preteky. Ak sa mi podarí byť v ideálnom zdravotnom stave a fantasticky sa pripraviť, môžem pomýšľať na zlepšenie siedmej priečky a možno dokážem napodobniť chôdzu z pekinského svetového šampionátu,“ verí Tóth. „Päťdesiatka“ príde na rad v piatok 19. augusta.

Dlhodobo silná disciplína Slovákov je hod kladivom. Medzi ženami sa do Brazílie kvalifikovala Hrašnová, v kategórii mužov postúpil Lomnický. Obidvaja budú mať najväčších konkurentov z Poľska, hlavnými kandidátmi na zlato sú Anita Wlodarczyková, resp. Pawel Fajdek. Hrašnová už má na konte úspechy z vrcholných podujatí, je bronzová medailistka z MS 2009 v Berlíne a dvojnásobná vicemajsterka Európy (Helsinki 2012, Zürich 2014), no medailová ambícia nechýba predovšetkým Lomnickému.

„V kladive mužov je jednoznačný favorit na zlato Fajdek, ktorý oplýva takou suverenitou, že pokiaľ si to nepokazí vlastnou chybou, mal by zvíťaziť. Druhý a tretí stupienok sú však otvorené a vystúpiť na jeden z nich je môj tajný cieľ,“ uviedol Lomnický.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

SAZ PRIPRAVIL PRE ŽIACKE KATEGÓRIE VIRTUÁLNE PRETEKY, CHLAPCI AJ DIEVČATÁ MÔŽU SÚŤAŽIŤ NA DIAĽKU

Keďže koronavírusová pandémia je na ústupe a uvoľňujú sa aj prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *